Справа № 523/11107/18
Номер провадження 3/523/4868/18
"18" жовтня 2018 р.
Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Мурманова І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, інваліда ІІІ групи,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 091021, складеного 28 липня 2018 року інспектором 4 роти 2 батальйону Управління ПП в Одеській області за тими обставинами, що 28 липня 2018 року о 01 год. 44 хв. ОСОБА_1 керував автомобілем марки «OPEL VECTRA», реєстраційний номер RP60907, по вул. Миколаївська дорога біля будинку № 172/1 в м. Одесі, з ознаками алкогольного сп'яніння та на вимогу інспектора патрульної поліції від проходження в установленому порядку медичного огляду для визначення стану сп'яніння відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р., № 1306.
В судовому засіданні ОСОБА_1, якому були роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП, свою вину не визнав, вказавши, що при складанні протоколу він не відмовлявся від проходження медичного огляду для визначення стану сп'яніння та пояснив, що насправді він не керував транспортним засобом, а зупинився на узбіччі змінити колесо, яке пошкодив, де до нього і під'їхали працівники патрульної поліції.
Водночас, оглянувши відеозапис з нагрудних камер (відеореєстраторів) працівників патрульної поліції, суд встановив, що ОСОБА_1 було у встановленому законом порядку запропоновано пройти медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, від проходження якого правопорушник відмовився.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 р. встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 в порушенні правил дорожнього руху підтверджується зібраними в матеріалах справи доказами, які були досліджені в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 091021 від 28.07.2018 р., письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, відеозаписом з нагрудних камер (відеореєстраторів) працівників патрульної поліції, з яких вбачається що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду для визначення стану сп'яніння.
З урахуванням викладеного, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КпАП України, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження огляду на стан сп'яніння.
При накладенні стягнення суддя враховує ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, а також те, що умисні дії правопорушника були направлені на порушення безпеки руху з використанням джерела підвищеної небезпеки. Враховуючи викладене та з метою подальшого запобігання правопорушень з боку ОСОБА_1 суддя вважає, що необхідним і достатнім стягненням для правопорушника є накладення штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на один рік.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
Керуючись ст.ст. 23, 27, 33, 40-1, 130, 221, 283, 284 КУпАП, ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», суддя,
За вчинення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 10200 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Cтягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
Вважати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, позбавленим права керування транспортними засобами з дня винесення постанови.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: