Справа № 699/1128/18
Номер провадження № 3/699/457/18
про повернення матеріалів для дооформлення
16.10.2018 року м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Линдюк В.С. при підготовці до розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області із Корсунь-Шевченківського відділення поліції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшли матеріали про вчинення порушення правил дорожнього руху відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26.09.2018 року серія ОБ № 021269 ОСОБА_1, 26.09.2018 року о 10 год. 20 хв. перебуваючи за адресою: вул. Миру с. Драбівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, керував мопедом «HONDA DIO», з явними ознаками алкогольного сп'яніння - хитка хода, запах алкоголю з порожнини рота. ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків, що є складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У порушення вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення від 26.09.2018 року серії ОБ № 021269 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не вказано документ на підставі якого достовірно встановлено його особу. Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що особу ОСОБА_1 поліцейським встановлено із витягу з АРМОР, який, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», не є документом, що посвідчує особу, а тому особа ОСОБА_1 належним чином при складенні протоколу не встановлена.
Разом з тим, адреса місця проживання ОСОБА_1 зазначена у протоколі як вул. Ярослава Мудрого м. Корсунь-Шевченківський, не містить номеру будинку, що унеможливлює належним чином повідомити дану особу про дату, час та місце розгляду вказаної справи.
Крім того санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено накладення на особу адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік. Однак до матеріалів адміністративної справи не долучено жодних документів щодо того чи отримував взагалі ОСОБА_1 посвідчення водія.
Відповідно до п. 21 постанови пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати як додаткове покарання незалежно від того, що особу вже було позбавлено такого права в адміністративному порядку. Однак, призначення цього покарання особі, яка взагалі не мала права керувати транспортними засобами, є неможливим.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції).
З урахуванням того, що працівниками Корсунь-Шевченківського відділення поліції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області під час зібрання та оформлення матеріалів адміністративної справи щодо ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, допущено суттєві порушення вимог КУпАП, без усунення яких, суд не має законних підстав для винесення однієї з постанов, передбачених ч. 1 ст. 284 КУпАП, вказані матеріали підлягають поверненню для дооформлення.
Відповідно до п. 24 постанови пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 251, 256, 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (протокол серії ОБ № 021269 від 26.09.2018 року) повернути для належного оформлення до Корсунь-Шевченківського відділення поліції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Линдюк В.С.