Справа № 353/919/18
Провадження № 3/353/335/18
19 жовтня 2018 року м.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мануляк Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, непрацюючого, жителя пров. 1-ше Травня, 4/24, м. Тлумач, Івано-Франківська область, за ст. 130 ч. 1 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 30.08.2018 року серія ОБ № 003529, 30 серпня 2018 року о17 год. 15 хв. ОСОБА_1М.в с. Озеряни, керував мотоблоком із явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, нечленорозбірна мова. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не визнав. Вказав, що він дійсно керував мотоблоком по вул. Центральній в с.Озеряни Тлумацького району 30.08.2018 року і його зупинили працівники поліції, які посадили його у службовий автомобіль та вказали, що йому писати у пустому бланку протоколу. Він написав те, що вони казали, так як працівники поліції повідомили, що у разі його відмови від написання таких пояснень вони вилучать мотоблок, який йому не належить. Працівники поліції не пропонували йому проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки чи в медичному закладі, а також не були присутні свідки, які вказані у протоколі.
Свідки ОСОБА_2, 16.10.1982р.н., яка працює продавцем у магазині «Карпати» біля якого зупинили працівники поліції ОСОБА_1 30.08.2018 року та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, своїми поясненнями підтвердили пояснення ОСОБА_1 та вказали, що при розмові ОСОБА_1 з працівниками поліції та складанні протоколу ніхто не був присутній.
Начальник СРПП №1 Тлумацького ВП лейтенант поліції ОСОБА_4, яким було складено протокол про адміністративне правопорушення серія ОБ № 003529 від 30.08.2018 року, викликався судом за клопотанням ОСОБА_1, однак у судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про дату, час та місце судового засідання належним чином.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Частиною першою ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок такого огляду визначений ст.266 КУпАП, постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Постанова) та «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Указаними нормами законодавства регламентовано, що огляд, проведений з порушеннями, передбачених ними вимог, вважається недійсним.
Відповідно до цих нормативних актів, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають в стані сп'яніння, з ознаками такого стану, при цьому ознаки такого стану виписані в пункті 3 вищевказаної Інструкції: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Сам огляд водія проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення (ч.ч.1 і 2 ст.266 КУпАП, пункти 2-5 Постанови, п.6 Інструкції).
Відповідно до розділу ІІ п. 10 Інструкції результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
І лише у разі незгоди водія на проведення огляду поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів на місці зупинки або в разі незгоди з його результатами, огляд та складання висновку за його результатами проводиться в закладах охорони здоров'я в присутності поліцейського, але не пізніше, ніж протягом двох годин з моменту встановлення відповідних підстав для його здійснення (ч.ч.3, 4 ст.266 КУпАП).
Огляд особи на стан сп'яніння, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним (ч.5ст.266 КУпАП).
В матеріалах адміністративного провадження відсутні акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та не складено направлення на огляд ОСОБА_1
Також не знайшов свого підтвердження факт присутності свідків зазначених у протоколі адміністративне правопорушення від 30.08.2018 року серія ОБ № 003529 при відмові ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Виходячи з викладеного та з огляду на диспозицію ст.130 КУпАП, ОСОБА_1 в досліджуваній ситуації, не може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, оскільки порядок огляду на стан сп'яніння, проведений з порушенням, а отже в його діях відсутній склад цього адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ч.1 ст.130, ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Закрити провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Ю.В. Мануляк