09 жовтня 2018 року м. Чернівці
Справа №724/429/18
Апеляційний суд Чернівецької області у складі суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого Владичана А.І.
суддів: Лисака І.Н., Яремка В.В.,
секретар Ковальчук Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованих (донарахованих) об'ємів природного газу, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 1 червня 2018 року, (головуючий у 1-й інстанції Гураль Л.Л.),
У березні 2018 року публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованих (донарахованих) об'ємів природного газу.
Свої вимоги обґрунтовувало тим, що 26 червня 2017 року у помешканні відповідача при здійсненні перевірки (обстеження) комерційного ВОГ (лічильника газу) представником оператора ГРМ виявлено ознаки втручання у роботу лічильника газу. За наслідками виявленого порушення Кодексу ГРМ був складений акт про порушення №12 від 26.06.2017 року, на підставі якого у присутності відповідача було демонтовано лічильник газу та складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Відповідач не забезпечив свою участь у проведенні експертизи лічильника газу, хоча належним чином був повідомлений про час і місце її проведення.
Згідно з актом експертизи лічильника газу №354 від 29.06.2017 року виявлені порушення, які стали підставою для висновку комісії про втручання у роботу лічильника газу з вини споживача. Крім того, проведені метрологічні дослідження виявили перевищення допустимої похибки лічильника за об'ємної втрати.
Провадження 22ц/794/852/18 Категорія 19
Просило стягнути на його користь вартість необлікованого об'єму природного газу в сумі 20019 грн 48 коп. та 1215 грн 12 коп. витрат за проведення експертизи лічильника газу.
Рішенням Хотинського районного суду Чернівецької області від 1 червня 2018 року позов задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» заборгованість необлікованих об'ємів газу в сумі 20019 грн 48 коп., витрати за проведення експертизи лічильника газу в сумі 1215 грн 12 коп.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» судовий збір у розмірі 1762 грн.
Не погоджуючись з указаним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій вважає його незаконним та необґрунтованим, ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Свої доводи мотивує тим, що акт про порушення №12 від 26.06.2018 року та акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 26.06.2018 року складено на нього як споживача газу без його участі, підписано його донькою, що вважає порушенням чинного законодавства.
Також вважає необґрунтованими висновки суду щодо його бездіяльності відносно оскарження вищевказаних актів, оскільки визнання неправомірних дій такими не передбачено законом, натомість суд, встановивши незаконність того чи іншого акту, не може посилатись на них як на докази по справі.
Просить скасувати рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 1 червня 2018 року та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні відмову відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін як законне та обґрунтоване.
Заслухавши доповідача про суть оскаржуваного рішення, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Статтею 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, тобто ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до вимог статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що висновки суду є правильними, оскільки ґрунтуються на всебічному, повному, об'єктивному дослідженні наявних у справі доказів та на основі повно і всебічно з'ясованих обставинах, вірно застосовано до правовідносин, що склалися, норми матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є споживачем природного газу, особовий рахунок та інші рахунки оформлені на його ім'я. Крім того, субсидія на житлово-комунальні послуги також оформлена на відповідача.
Перевіркою, проведеною працівниками ПАТ «Чернівцігаз» 26 червня 2017 року в будинку АДРЕСА_1, було виявлено ознаки втручання в роботу лічильника газу, а саме порушення пломб, що підтверджується актом про порушення №12 від 26.06.2017 року (а.с. 8).
Цього ж дня представником газопостачальної організації було складено протокол про демонтаж лічильника для проведення експертизи, який направлено до Чернівців, пров. Індустріальний, 3. Для проведення експертизи лічильника був запрошений споживач на 10:00 год. 29.06.2017 року (а.с. 9).
Актом експертизи лічильників газу №354 від 29.06.2017 року підтверджено факт втручання в роботу лічильника з вини споживача, а саме пошкоджена пломба (тавра) Держспоживстандарту України, сколи від стороннього предмету на скл. корпусі, пошкодження пломби дає вільний доступ до лічильного механізму, лічильник підлягає заміні. Вартість експертизи становить 1215,12 грн (а.с.10, 11).
18 липня 2017 року комісія ПАТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення в результаті задоволення акта про порушення пред'явила споживачу ОСОБА_1 платіжний рахунок на вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 20019 грн 48 коп. (а.с.13). Також було складено акт-розрахунок від 18.07.2017 року, згідно з яким залишок вартості не облікованого обсягу природного газу становить 20019 грн 48 коп. (а.с.7,12).
Листом від 23.10.2017 року ПАТ «Чернівцігаз» повідомило ОСОБА_1 про розрахунок збитків у сумі 20019 грн 48 коп., які необхідно сплатити протягом 3-х календарних днів з дати отримання платіжного рахунку. Також попереджено відповідача, що у випадку несплати боргу позивач буде змушений припинити газопостачання та звернутися до суду з позовом про стягнення боргу (а.с.14-15).
Відповідно до довідки Пашковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 08.12.2017 року №866 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до 26.05.2017 року був зареєстрований та проживав у АДРЕСА_1, а з 26.05.2017 року зареєстрований та проживає по АДРЕСА_2 (а.с.16).
Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами - споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року №2246 (далі - Правила).
Відповідно до п. 34 Правил споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; пошкодження лічильника газу, пломб, індикаторів дії впливу постійного магнітного поля на ньому, порушення цілості або пошкодження повіочного тавра, а також дії, що призводять до заниження показань лічильника.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до пунктів 23, 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінетів Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач; споживач зобов'язаний забезпечувати збереження і цілість лічильників газу та пломб на них.
Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодексом ГРМ), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2492, який набрав чинності 27 листопада 2015 року.
Відповідно до пункту 4 глави 2 розділу І вказаного Кодексу оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Порядок оформлення акта про порушення передбачений розділом ХІ глави 5 вказаного Кодексу.
Так, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відео-зйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Частиною першою статті 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Колегія суддів вважає, що доводи позовної заяви про наявність правових підстав для покладення на відповідача, як на споживача послуг з газопостачання, обов'язку відшкодування завданих позивачеві збитків внаслідок необлікованого споживання природного газу, знайшли своє підтвердження належними доказами, якими встановлено факт несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, наявного у домоволодінні АДРЕСА_1.
У спірних правовідносинах акт про порушення №12 від 26 червня 2017 року, протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 26.06.2017 року, складені в присутності повнолітньої доньки позивача ОСОБА_2, яка підписала ці документи без зауважень, та акт експертизи лічильників газу №354 від 29.06.2017 року, є належними та допустимими доказами, що є достатніми для покладення на споживача послуг ПАТ «Чернівцігаз» відповідальності за вчинені порушення.
Висновок експертизи лічильника газу, наявний в матеріалах справи, в якому встановлено факт втручання в роботу лічильника газу з вини споживача, викладений у вищезазначеному акті, не спростовується будь-якими іншими належними та допустимими доказами по справі.
Колегія суддів відхиляє апеляційні доводи про те, що акт про порушення та акт про демонтаж лічильника газу складений за його відсутності, ним не підписаний, хоча зазначено саме його прізвище, що свідчить про неналежність зазначених доказів по справі та покладення на нього відповідальності за виявлене порушення.
Як встановлено судом, перевірка (обстеження) лічильника газу здійснювалося у присутності повнолітньої доньки ОСОБА_1, яка є членом його сім'ї, що проживає у вказаному житловому приміщенні та, відповідно до положень законодавства, є споживачем природного газу, а, отже, мала право підписувати акт про порушення.
Посилання апелянта на відсутність її прізвища у вказаному акті сама по собі не може бути підставою для звільнення його від відповідальності за виявлене порушення.
З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач при демонтажі лічильника газу в будинку відповідача, направленні цього лічильника на експертизу, складанні актів про порушення та експертизи лічильника і визначенні розміру збитків, завданих позивачем необлікованим споживанням природного газу, діяв в межах своїх повноважень відповідно до положень чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права. Рішення суду ухвалено відповідно до норм матеріального і процесуального права і підстав для його скасування по доводам апеляційної скарги немає.
Керуючись ст.ст. 374, 375 ЦПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 1 червня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 жовтня 2018 року.
Головуючий
Судді: