Справа 573/1890/18
Номер провадження 3/573/678/18
17 жовтня 2018 року м. Білопілля
Суддя Білопільського районного суду Сумської області Черкашина М.С., розглянувши матеріали, які надійшли із Білопільського відділення поліції ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого військовим комісаром Білопільського РВК
за ст. 185 КУпАП,
17 жовтня 2018 року до Білопільського районного суду надійшов протокол серії ГП № 032837 від 18 серпня 2018 року про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Згідно вищевказаного протоколу, начальником СРПП № 2 Білопільського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_2 було встановлено, що 18 серпня 2018 року близько 19 год. 42 хв. ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законному розпорядженню працівника поліції при виконанні ним службових обов'язків, що виражалось у відмові назвати свої дані, надати посвідчення водія та реєстраційні документи на транспортний засіб, зупинити транспортний засіб і не здійснювати рух, так як ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, що виражалось в нестійкій ході, млявій мові, різкий запах алкоголю з порожнини роту.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 185 КУпАП, тобто злісна непокора законному розпорядженню поліцейського.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що справа підлягає поверненню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За приписами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя вирішує питання стосовно того, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (ч. 1 ст. 268 КУпАП).
На підставі ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 032837, складеного 18 серпня 2018 року начальником СРПП № 2 Білопільського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 від підпису та надання пояснень відмовився в присутності двох свідків.
Крім того, у порушення вимог ст. 256 КУпАП зазначений вище протокол не містить даних про місце вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 3 ст. 278 КУпАП України, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
При цьому даний матеріал не містить поважних причин про неможливість прибути у судове засідання правопорушника.
З огляду на вищевикладене, вважаю, що посадова особа, яка складає протокол не надала до суду жодних доказів, які перешкоджали б притягненню особи до адміністративної відповідальності.
Починаючи з моменту складання протоколу, а саме із 18 серпня 2018 року та до цього часу працівниками поліції до суду явку правопорушника не забезпечено.
У зв'язку з чим по вині працівників поліції порушуються строки розгляду адміністративної справи та створюються умови для уникнення відповідальності за вчинене правопорушення.
Розглянувши надані суду матеріали вважаю, що працівниками поліції при направлені адміністративного протоколу, не враховано положення ч. 2 ст. 277 КУпАП, а також положення ст. 268 КУпАП, відповідно до якої при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.185 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою, а отже неупереджений та об'єктивний розгляд судом справи по суті не можливий, тому необхідно повернути адміністративний матеріал до Білопільського ВП ГУНП в Сумській області для належного оформлення.
Окрім цього, Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення. Також зазначено, що суди повинні неухильно виконувати вимоги ст. 268 КпАП щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
З метою об'єктивного розгляду протоколу про адміністративне правопорушення приходжу до висновку про необхідність направлення адміністративного матеріалу для виконання вимог чинного законодавства та належного оформлення органу, який його склав.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП повернути на доопрацювання до Білопільського відділення поліції ГУНП в Сумській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: