Рішення від 18.10.2018 по справі 708/894/18

Копія

Справа № 708/894/18

н/п : 2/397/465/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.10.2018 року. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді: Мирошниченка Д.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Петренко Л.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1, який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 до Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати в порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_2 право власності на земельну частку (пай) розміром 4,63 в умовних кадастрових гектарах по КСП «Зоря» Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, яка на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії КР № 0097408, належала на дату смерті ОСОБА_3, успадкованої після її смерті ОСОБА_4, а після його смерті успадкованої ОСОБА_5.

В обґрунтування позовної заяви зазначив, що 09.11.2013 року помер батько позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_5 після смерті якого відкрилася спадщина, до якої входить вищевказана земельна ділянка. Вказана земельна частка (пай) була успадкована після смерті ОСОБА_3, яка померла 18.02.1998 році її братом ОСОБА_4, який помер 13.08.1999 року, після його смерті син ОСОБА_5, фактично прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4, у відповідності до ЦК Української РСР, але не оформив своїх спадкових прав. Також, за життя ОСОБА_5 склав заповіт, яким усе своє майно він заповів позивачу - ОСОБА_6

Звернувшись до нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_5, у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) позивач отримала відмову через відсутність документу, що посвідчує право власності спадкодавця на земельну ділянку.

Представник позивача у підготовче судове засідання не з?явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити .

Представник відповідача у підготовче судове засідання не з'явився, надала заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову не заперечувала.

Згідно ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши матеріали позовної заяви, враховуючи клопотання відповідача про те, що не заперечує проти задоволення вимог позивача, таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе розглянути дану цивільну справу у підготовчому судовому засіданні, за наслідками чого винести рішення про задоволення позовних вимог позивача.

У підготовчому судовому засіданні встановлено, що батьком ОСОБА_6, яка народилася 06.08.1991 року, є ОСОБА_5 (а.с. 12).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серія 1-СР№128038 ОСОБА_6 - змінила прізвище на «Антонів» (а.с. 13)

Згідно свідоцтва про смерть серії 1-СР № 211848, ОСОБА_5 помер 09.11.2013 року (а.с. 8).

Згідно свідоцтва про народження VII-УР №0483841 встановлено, що батьком ОСОБА_5 померлого 09.11.2013 року, є ОСОБА_4, який помер 13.08.1999 року (а.с. 14, 16)

Відповідно до архівного витягу від 07.05.2015 року та свідоцтва про народження, батьками ОСОБА_4 та ОСОБА_3, записані ОСОБА_7 Єлисеєвич та ОСОБА_8 (а.с. 15, 17).

ОСОБА_3 померла 18.02.1998 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія 1-ОЛ № 055327 (а.с. 18).

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_3 була рідною сестрою ОСОБА_4, який є батьком ОСОБА_5, який в свою чергу являвся батьком позивача ОСОБА_2.

Відповідно до Сертифікату серія КР № 0097408, ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) по КСП «Зоря» Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області розміром 4,63 га (а.с. 11).

Згідно виписки з газети «Вперед», у рубриці «загублено» вказано, що втрачено сертифікат на право на земельну частку (пай) на території Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області серії КР № 0097408, виданий на ім'я ОСОБА_3 - вважати недійсним (а.с. 22).

Згідно довідки Суботівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області № 288 від 09.08.2018 року ОСОБА_5 протягом 6-ти місяців, після смерті свого батька ОСОБА_4, який помер 13.08.1999 року користувався майном померлого та проводив за ним догляд і фактично вступив в управління майном (а.с. 20).

Згідно дублікату заповіту від 24.02.2011 року, який посвідчений секретарем Суботівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області і зареєстрований в реєстрі за № 11, ОСОБА_5, все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме йому на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_6 Вказаний заповіт не змінений і не скасований (а.с. 9).

Приватним нотаріусом ОСОБА_9 винесено постанову про відмову позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5, оскільки позивачем не надано правовстановлюючого документу, а саме: сертифікату про право на земельну частку (пай) серії КР № 0097408 від 14.02.1997 року (а.с. 21).

З вищевикладеного вбачається, що позивач ОСОБА_2 звернулася із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5, який був спадкоємцем після смерті ОСОБА_4, який був спадкоємцем після смерті ОСОБА_3

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини (ч. 2 ст. 1236 ЦК України).

Згідно норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та, згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до рекомендацій, викладених у п. 11 постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах спадкування», при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновків, що позивач є спадкоємцем за заповітом на спадкове майно, яке залишилося після смерті її батька. Оформити право власності через нотаріальну контору позивач не має можливості, так як її батько свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай), після свого батька, не отримав, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, враховуючи при цьому їх визнання відповідачем.

Разом з тим, позивач просить визнати за нею право власності на земельну частку (пай), згідно сертифікату.

Норми цивільного законодавства передбачають, що спадкоємець успадковує майно або право на нього.

Згідно п. 17 «Перехідних положень» ЗК України, сертифікати на право володіння земельною часткою (паєм) вважаються правовстановлюючими документами при пред'явленні вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Позивач, у разі визнання права на земельну частку (пай), згідно сертифікату, матиме можливість отримати земельну ділянку.

У даному випадку, як встановлено вищевикладеним, земельна частка (пай) в натурі не виділена, а тому за позивачем необхідно визнати у порядку спадкування право на земельну частку (пай), згідно сертифікату, а не право власності, як того вимагає позивач.

За таких підстав позов підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 200, 206, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов представника ОСОБА_1, який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 до Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом -задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай),площею 4,63 га, згідно сертифікату серії КР № 0097408, що зареєстрований в книзі реєстрації сертифікатів на право власності на земельну частку (пай) по КСП «Зоря» на території Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5, який помер 09.11.2013 року, і який отримав таке право в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_4, який помер 13.08.1999 року та отримав таке право в порядку спадкування після смерті своєї сестри ОСОБА_3, яка померла 18.02.1998 року.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.

Позивач: ОСОБА_2, 20940, Черкаська область, Чигиринський район, с. Суботів, вул. Молодіжна,12, рнокпп - НОМЕР_1.

Представник позивача: ОСОБА_1, 20900, Черкаська область, м. Чигирин, вул. Грушевського, 16, каб. 9, свідоцтво ЧК № 000534 від 04.02.2013 року, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2.

Відповідач: Голиківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області, 27333, Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Голикове, вул. Центральна, 13, ЄДРПОУ 04364070.

Суддя: /підпис/:

Копія вірна:

Рішення набуло законної сили ___________________ року та підлягає виконанню.

Оригінал рішення зберігається у справі № 708/894/18.

Суддя Олександрівського районного суду

Кіровоградської області ОСОБА_10

Попередній документ
77202090
Наступний документ
77202092
Інформація про рішення:
№ рішення: 77202091
№ справи: 708/894/18
Дата рішення: 18.10.2018
Дата публікації: 22.10.2018
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори про спадкове право