Постанова від 17.10.2018 по справі 404/5711/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 жовтня 2018 року

Київ

справа № 404/5711/16-а (2-а/404/40/2017)

провадження № К/9901/18045/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда у складі судді Галагана О.В. від 27 січня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шлай А.В., Прокопчук Т.С., Чабаненко С.В. від 4 квітня 2017 року,

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила:

- визнати незаконними дії Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням виплачених сум: винагороди за вислугу років і матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань;

- зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити їй пенсію з дня її призначення, виходячи з 81 відсотка суми заробітної плати державного службовця з урахування усіх складових заробітної плати, що включається в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці (у тому числі інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і повну суму винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання) та суму індексації.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 27 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії з урахуванням виплачених сум: винагороди за вислугу років і матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язано Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком та здійснити її виплату з 1 серпня 2016 року відповідно до довідки від 4 травня 2016 року № 51/11-28-05-31 та довідки від 6 грудня 2016 року № 148/11-28-05-31 про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, повну суму винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та суму індексації за останні 24 календарні місяці роботи), на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, із збереженням проценту нарахування пенсії - 81 відсоток без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації), здійснивши донарахування до здійснених пенсійних виплат.

3. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 27 січня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з березня 2011 року перебуває на обліку в Кіровоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком.

4 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про донарахування та виплатою недорахованої суми пенсії з дати її призначення в зв'язку з неправомірним виключенням зі складу її заробітної плати таких складових: винагорода за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 11 серпня 2016 року № 31/П-11 повідомив позивачку про відмову у перерахунку пенсії, оскільки підстав для здійснення перерахунку призначеного розміру пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також надбавки за вислугу років в розмірі 35 відсотків в управлінні немає.

6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що з 1 червня 2015 року норми Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII щодо пенсійного забезпечення скасовано. 10 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято новий Закон України «Про державну службу» №889-VIII, який набув чинності з 1 травня 2016 року, статтею 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, на теперішній час відсутній нормативний акт, який регулює порядок перерахунку пенсій призначених за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, попередні нормативні акти з цього питання втратили чинність, діючі на сьогодні - не визначають такого порядку.

8. ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 27 січня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2017 року, в яких вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

10. Згідно із частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

11. Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

12. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

13. Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

14. Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума винагороди за вислугу років та сума індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

17. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідки Головного управлінням ДФС у Кіровоградській області від 4 травня 2016 року № 51/11-28-05-31 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», заробітна плата станом на 4 березня 2011 року становила: посадовий оклад - 1405,00 грн, надбавка за ранг (ранг), або кваліфікаційний ранг, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг - 110,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 % посадового окладу (за стажем державної служби років) - 530,25 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

18. Згідно довідки Головного управлінням ДФС у Кіровоградській області від 6 грудня 2016 року № 148/11-28-05-31 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», що видана ОСОБА_2 надбавки, премії та інші виплати за період з березня 2009 року до лютого 2011 року становили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, всього - 24543,12 грн, премії, всього - 11822,00 грн, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, всього - 2955 грн., інші виплати в які входить індексація, всього - 3402,88 грн, матеріальна допомога, всього - 6127,24 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

19. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

20. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачці протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

21. Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 5 червня 2018 року (справа № 275/593/17).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

22. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області залишити без задоволення, а постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 27 січня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді Я. О. Берназюк

М. І. Гриців