Іменем України
17 жовтня 2018 року
Київ
справа № 803/5/17
провадження № К/9901/30329/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Хобора Р.Б., Попка Я.С., Сеника Р.П. від 21 березня 2017 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому, з урахуванням уточнень, просила:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації видати довідку за формою 15-1, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року в редакції, яка діяла на момент звернення 19 липня 2016 року, відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» із змінами та доповненнями та постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів».
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, в тому числі колишнім, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними. Здійснення перерахунку пенсії, в тому числі визначення наявності чи відсутності в особи права на перерахунок пенсії, належить до повноважень органів Пенсійного фонду України. Тому, є неправомірною відмова підприємства, установи чи організації у видачі довідки про заробітну плату з підстав відсутності у непрацюючого державного службовця права на перерахунок пенсії. Відсутність затвердженої форми довідки не позбавляє позивачку права на одержання інформації про підвищення посадових окладів державним службовцям та подальше звернення до уповноваженого органу (у даному випадку до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області) за вирішенням питання про перерахунок раніше призначеної пенсії.
4. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації було задоволено.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2017 року - скасовано та ухвалено нову постанову, якою ОСОБА_2 відмовлено у задоволені позовних вимог.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення
розмірів заробітку для обчислення пенсії» щодо визначення заробітної плати для перерахунку пенсії та абзац 1 п. 5 згадуваної постанови викладено в новій редакції, якою виключено норму щодо перерахунку пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до змін, внесених згідно з постановою Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» виключено абзац третій пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1, відповідно до якого затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Відмова у видачі довідки для перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку позивачка отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року та залишити в силі постанову Волинського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 працювала на посаді державного інспектора в Держінспекції з контролю за цінами у Волинській області. Позивачка перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та з 18 вересня 1994 року отримує пенсію за віком, яка була призначена відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
19 липня 2016 року представник позивачки звернулася до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації із заявою з приводу видачі довідки для перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям з 1 грудня 2015 року та з 1 травня 2016 року.
Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації листом від 25 липня 2016 року № 2076/01/2-16 повідомив ОСОБА_2 про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1031 скасовано право на проведення перерахунку пенсії державним службовцям та визначено новий порядок встановлення форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям.
8. Вважаючи бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації щодо відмови видати довідку неправомірною, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що згідно із статтею 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Спір між сторонами виник з приводу невидачі відповідачем довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії позивачці, яка вважає, що має право на такий перерахунок.
Відсутність затвердженої форми довідки не позбавляє позивачку права на одержання інформації про підвищення посадових окладів державним службовцям та подальше звернення до уповноваженого органу для вирішення питання про перерахунок раніше призначеної пенсії.
На час звернення із заявою про видачу їй довідки (19 липня 2016 року) абзац третій пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1, яким було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, ще був чинним.
10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року Департаментом соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації не подано.
11. Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
12. Частина перша статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
13. 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
14. Згідно із пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрі України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції до 1 грудня 2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
15. Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрі України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
16. З 1 січня 2015 року законодавець, виклавши статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у новій редакції, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям делегував Кабінету Міністрів України.
17. До 1 грудня 2015 року положення пункту 5 постанови Кабінету Міністрі України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачали форму довідки про заробітну плату як для призначення пенсії так і для перерахунку пенсії державного службовця.
18. З 1 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрі України від 31 травня 2000 року № 865, зокрема, пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики», отже, починаючи з 1 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
19. Постанова Кабінету Міністрі України від 31 травня 2000 року № 865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян» від 14 вересня 2016 року № 622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.
20. Таким чином, на час звернення позивачки до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату, (складові якої відповідають заробітній платі працюючого державного службовця, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ), нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, не було прийнято.
21. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
22. Оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, вимоги позивачки визнати неправомірними дії відповідача з відмови видати довідку про заробітну плату та зобов'язати видати її є безпідставними і задоволенню не підлягають.
23. Якщо на час звернення закон не встановлює права на перерахунок пенсії за вислугу років і не передбачає обов'язку надання довідки про заробітну плату, уповноважений орган не може видавати довідки довільної форми чи за аналогією з іншими нормативними актами, оскільки відсутність законної мети, для якої витребовується довідка, унеможливлює використання будь-якого із засобів для її досягнення.
24. Аналогічна правової позиції висловлена Верховним Судом в постановах від 12 червня 2018 року у справі № 804/5078/16 та від 17 липня 2018 року у справі № 804/5077/16.
25. Проаналізувавши наведені норми законодавства в сукупності з обставинами даної справи й наявними у ній доказами, колегія суддів дійшла висновку про те, що право на отримання довідки для подальшого перерахунку пенсії державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивачки, чинним законодавством не передбачено.
26. Отже, у відповідача не було правових підстав для видачі такої довідки, у зв'язку із чим відповідач, відмовляючи у видачі довідки про заробітну плату, діяв на підставі, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
27. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М.І. Гриців