Постанова від 17.10.2018 по справі 408/3337/17-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 жовтня 2018 року

м. Київ

справа №408/3337/17-а

адміністративне провадження №К/9901/5541/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Коваленко Н.В., Кравчук В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Біловодського районного суду Луганської області від 31.08.2017р. (суддя - Соболєв Є.О.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017р. (судді - Ястребова Л.В., Васильєва І.А., Компанієць І.Д.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2017р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:

-визнати відмову у перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії, місячного заробітку в розмірі 90% у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих держслужбовців протиправною та незаконною;

- зобов'язати здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% місячного заробітку згідно наданої 29.05.2017р. довідки та виплачувати пенсію у перерахованому розмірі, починаючи з 01.06.2017р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що визначені нею надбавки є складовими заробітної плати, з яких сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а тому відмова відповідача врахувати їх при обчисленні їй пенсії є протиправною.

Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 31.08.2017р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017р., позов задоволено.

Визнано протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та зобов'язано Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90% суми заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області №404/17 від 28.02.2017р., починаючи з 01 червня 2017 року.

З такими рішеннями не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив їх скасувати та прийняте нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування касаційної скарги, посилається на те, що перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі судових рішень, які набрали законної сили. Зазначені судові рішення не містять зобов'язання щодо розрахунку пенсії з врахуванням компенсаційних виплат відповідно до довідки 28.02.2017р., натомість містять чітку вказівку на здійснення перерахунку пенсії відповідно до сум зазначених в довідці від 18.07.2016р. №1320/16.

Посилається на те, що надана позивачем довідка від 28.02.2017р. не була предметом розгляду в суді, а тому Управління не має підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням сум, зазначених у вказаній довідці. Крім того відсутня будь-яка інформація з приводу того, що довідка від 28.02.2017р. є більш вірною ніж довідка від 18.07.2016р.

Також посилається на те, що зазначені позивачем надбавки не є складовими заробітної плати розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані для перерахунку пенсії.

Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просила в її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Посилалась на те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії з включенням зазначених в наданій нею довідці компенсаційних виплат є протиправною.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ у розмірі 90% суми її заробітної плати.

Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 10.10.2016р., яка була змінена постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016р. задоволено позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області: визнано протиправним дії Управління щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90% суми заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області №1320/16 від 18.07.2016р., починаючи з 01 серпня 2016 року.

28.02.2017р. позивач отримала довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, в якій зазначено, що заробітна плата за посадою, на якій вона працювала (судовий розпорядник Антрацитівського міськрайонного суду) з 01.02.2008р. становить: посадовий оклад - 710 грн., надбавка за ранг (11ранг) - 70 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 234 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи (25%) - 253,50 грн., премія (50 %) - 633,75 грн., премія (1/12 від середнього розміру цієї премії - 400 грн.), інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на здоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) - 4215,42 грн. У довідці зазначено, що на всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

29.05.2017р. позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила зробити перерахунок пенсії у розмірі 90% від сум, зазначених у довідці від 28.02.2017р. відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення за призначенням пенсії) та судових рішень.

Листом від 09.06.2017р. №19/Д-14 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку її пенсії на підставі довідки від 28.02.2017р., з посиланням на те, що судове рішення ухвалене у справі №408/7012/16-а не містить зобов'язання щодо перерахунку пенсії з урахуванням компенсаційних виплат, а містить чітку вказівку на здійснення перерахунку пенсії відповідно до сум, зазначених у довідці територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 18.07.2016р. №1320/16, а надана позивачем довідка від 28.02.2017р. №404/17 не була об'єктом розгляду в судовому засіданні.

Розглядаючи справу та задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин суди дійшли висновку про те, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Суди дійшли висновку, що підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням компенсаційних виплат, в тому числі суми індексації заробітної плати, були встановлені судами під час розгляду справи №408/7012/16-а, а тому в силу положень ст. 72 КАС України не підлягають доказуванню під час розгляду цієї справи.

Також суди дійшли висновку, що за наявності сумнівів щодо правильності зазначеної у довідці інформації, відповідач, в силу положень Порядку №22-1, мав право перевірити обгрунтованість її видачі, водночас вказаного не зробив, а тому посилання на те, що в довідку від 28.02.2017р. внесено інші відомості про розмір премії ніж було зазначено в попередній, а також на те, що довідка від 28.02.2017р. не була предметом судового розгляду, - є безпідставними.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів попередніх інстанцій не спростовують та є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що при обчисленні пенсії відповідачем не враховано усі види оплати праці, які отримував позивач, і з яких було сплачено страхові внески, за правилами статті 41 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" такий заробіток повинен враховуватись під час обчислення пенсії, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням таких видів заробітку, а тому судами обґрунтовано прийнято рішення про задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні рішення суди першої та апеляційної інстанцій порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішень судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області залишити без задоволення, а постанову Біловодського районного суду Луганської області від 31.08.2017р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Н.В. Коваленко

В.М. Кравчук