Іменем України
17 жовтня 2018 року
Київ
справа № 461/1151/17
провадження № К/9901/43708/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова у складі судді Лялюка Є.Д. від 7 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Довгополова О.М., Гудима Л.Я., Святецького В.В. від 17 жовтня 2017 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок його пенсії на підставі наказів Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Галицького районного суду м. Львова від 7 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наказів Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити її виплату з урахуванням фактично проведених виплат.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, то накази Державного підприємства «Украерорух» «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Галицького районного суду м. Львова від 7 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні вийшов на пенсію з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП та йому була призначена і виплачувалась пенсія. По займаній позивачем раніше військовій посаді грошове забезпечення неодноразово підвищувалось, зокрема, наказами Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», однак перерахунок пенсії йому не проводився.
Шевців звернувся до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії.
Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області листом від 3 серпня 2016 року № 740/Ш-20 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії, оскільки надіслані довідки для проведення перерахунку пенсій містять посилання на наказ Украероруху «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», а не на постанову Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 731 «Про підвищення оплати праці працівників закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», що не відповідає Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Також зазначило, що посилання на постанову Верховного Суду України від 10 травня 2016 року є безпідставним, оскільки Верховний Суд України досліджував наказ Украероруху від 24 грудня 2013 року № 713/о. Фактично у відповіді відповідач послався на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не приймав, а накази Украероруху «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», не є підставою для проведення перерахунку пенсії.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що у довідці наданої для перерахунку пенсії міститься посилання на наказ Украероруху, а не на постанову Кабінету Міністрів України, хоча у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як зазначив відповідач, чітко визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України, яке і повинно зазначатись у довідці для перерахунку пенсій. Таким чином, на думку відповідача, накази Украероруху, на які посилається позивач, не може бути підставою для перерахунку пенсій та не можуть зазначатись в довідці для перерахунку пенсії.
8. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 7 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
9. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
10. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
11. Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
12. За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
13. Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
14. Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
15. Аналіз частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
16. Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому накази Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», якими підвищено з 1 січня 2013 року, з 1 жовтня 2015 року та, відповідно, з 1 липня 2016 року посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
17. Як вбачається з матеріалів справи Львівський обласний військовий комісаріат направив довідку від 23 березня 2016 року №10.1-39-76 про розмір грошового забезпечення за займаною посадою, видану Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які відповідачем повернуто без реалізації до комісаріату.
18. Отже, оскільки наказами Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, й позивачу видано довідку для перерахунку пенсії, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що пенсія військовослужбовців, зокрема позивача, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі зазначених наказів державного органу (Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів; відмова ж відповідача у перерахунку пенсії, мотивована тим, що вказані вище накази не є підставою для перерахунку пенсії, не ґрунтується на законі.
19. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом України у постанові від 05 липня 2016 року у справі 461/2167/14-а) та Верховним Судом у постановах від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17 та від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
20. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 7 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців