16 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3353/18
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Лях О.П.
суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.
при секретарі судового засідання Жданюк Г.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Поддячої Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року (повний текст складено 09.07.2018 року, головуючий суддя І інстанції Мельников Р.В., м.Харків) по справі № 820/3353/18 за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі - Шевченківське ОУПФУ), в якому просив суд:
- визнати неправомірним рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Харкова від 20.04.2018 р. про відмову в проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки про заробітну плату станом на 14.06.2012 р., яка видана прокуратурою Харківської області 10.04.2018 р. за № 18-162;
- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України м. Харкова провести з 17.04.2018 року перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-Х11 від 05.11.1991 р. (в редакції від 23.12.2010 р.), на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-162 від 10.04.2018 р. про заробітну плату в розмірі 90 % від суми вказаної заробітної плати без обмеження максимального розміру та провести виплати в різниці пенсії з урахуванням отриманих сум, починаючи з 14.06.2012 року.
Позовні вимоги вмотивовані протиправністю дій відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-162 від 10.04.2018 р.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року по справі № 820/3353/18 задоволено адміністративний позов:
- визнано неправомірним та скасовано рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Харкова від 20.04.2018 р. про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки про заробітну плату станом на 14.06.2012 р., яка видана прокуратурою Харківської області 10.04.2018 р. за № 18-162;
- зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України м. Харкова провести з 17.04.2018 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-Х11 від 05.11.1991 р. (в редакції від 23.12.2010 р.), на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-162 від 10.04.2018 р. про заробітну плату в розмірі 90 % від суми вказаної заробітної плати без обмеження максимального розміру та провести виплати в різниці пенсії з урахуванням отриманих сум, починаючи з 14.06.2012 року.
Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції, Шевченківське ОУПФУ подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Від позивача відзив на апеляційну скаргу не надійшов, проте це не є перешкодою для розгляду справи.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.
Позивач проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, заслухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає необхідне апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шевченківському ОУПФУ з 14.12.2007 року та отримує пенсію працівника, який займає прокурорську посаду при повній вислузі років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 в розмірі 90% суми заробітної плати за останньою посадою слідчого прокуратури Дзержинського району м. Харкова. Розмір пенсії починаючи з 2008 року не змінювався.
17.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років, починаючи з 17.04.2018 року згідно довідки прокуратури Харківської області №18-162 від 10.04.2018 року відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Листом Шевченківського ОУПФУ від 27.04.2018 року №6653-021/49 позивачу було направлено рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського ОУПФУ від 20.04.2018 № 16 про відмову в перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що станом на момент призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури було передбачено положеннями ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-XII, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 14.12.2017 р., залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2018 року, по справі №638/14809/17 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії, починаючи з 07.09.2017 р., виходячи із 90 відсотків від середньої заробітної плати посади (місячного заробітку) слідчого прокуратури району м.Харкова відповідної категорії працівників органів прокуратури, згідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та виплатити різницю в пенсії за минулий час.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ у редакції, що діяла до 01.01.2015, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувались у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII внесені зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, зокрема ч. 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15.07.2015 набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.
Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII положення Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (крім окремих статей) визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 13 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
На час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України нормативно-правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, прийнято не було.
Колегія суддів звертає увагу, що наведені зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.
При цьому слід відмітити, що органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог ч. 2 ст.19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвела до того, що органи Пенсійного фонду України не мають правових підстав та законного способу дій для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість перерахунку зазначених пенсій.
При цьому слід відмітити, що положення Закону №1697-VIІ не були визнані неконституційними, отже підлягали застосуванню.
Враховуючи наведені положення чинного законодавства, у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії.
Як свідчать матеріали справи, позивач вже звертався раніше із аналогічним адміністративним позовом та постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 14.12.2017 р., залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2018 року, по справі №638/14809/17 йому було відмовлено у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії, починаючи з 07.09.2017 р., виходячи із 90 відсотків від середньої заробітної плати посади (місячного заробітку) слідчого прокуратури району м.Харкова відповідної категорії працівників органів прокуратури, згідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та виплатити різницю в пенсії за минулий час.
Відповідно до ч.1 ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права воно підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову. судом першщої ін
Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року по справі № 820/3353/18 - скасувати.
Прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення
Повний текст постанови складено 18 жовтня 2018 року.
Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях
Судді(підпис) (підпис) М.І. Старосуд М.М. Яковенко