18 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3254/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихоненко О.М.,
за участі секретаря Якуш І.В.,
представника позивача Мозирко В.О.,
та представника відповідача Семиразума Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Чернігівської міської ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання неправомірною та скасування постанови,
Чернігівська міська рада (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі - відповідач) про визнання неправомірною та скасування постанови старшого державного виконавця Бурої М.В. від 19.09.2018 про накладення на позивача штрафу на користь держави у розмірі 5100 грн в межах виконавчого провадження № 56705809.
Позов мотивовано тим, що рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 24.01.2018 по справі № 750/13525/17 Чернігівською міською радою виконано в повному обсязі, однак в порушення вимог законодавства відповідачем не винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 56705809, а неправомірно винесено постанову про накладення штрафу на позивача у розмірі 5100 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити в повному обсязі та зазначив, що старший державний виконавець діяла у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки Чернігівською міською радою при розгляді заяви ОСОБА_3 не надано мотивованого рішення, в зв'язку з чим на останнього правомірно накладено штраф в розмірі 5100 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини четвертої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Судом встановлено, що рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 24.01.2018 по справі № 750/13525/17 позов ОСОБА_3 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано пункт 9 рішення Чернігівської міської ради від 26.10.2017 №24/VII-20 про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки біля багатоквартирного будинку № АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0.01 га, для будівництва індивідуального гаража та зобов'язано Чернігівську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 24.11.2016 та ухвалити по суті порушених в ній питань законне та належним чином обґрунтоване рішення (а.с.23-25).
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2018 апеляційну скаргу Чернігівської міської ради залишено без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 24.01.2018 у справі № 750/13535/17 - без змін (а.с.26-27).
Старшим державним виконавцем Бурою М.В. 05.07.2018 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП № 56705809) на підставі виконавчого листа № 750/13525/17 від 23.06.2018, виданого Деснянським районним судом м. Чернігова та зазначено, що рішення суду необхідно виконати протягом 10 робочих днів.
13.07.2018 Чернігівською міською радою направлено на адресу відповідача лист, в якому зазначено, що оскільки виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання відповідно до закону щодо регулювання земельних відносин, то розглянути заяву ОСОБА_3 від 24.11.2016, протягом 10 робочих днів не має можливості. В зв'язку з тим, що чергове пленарне засідання міської ради відбудеться, орієнтовно в кінці серпня 2018 року просять відкласти проведення виконавчих дій до 01.09.2018.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем направлено на адресу Чернігівської міської ради вимогу виконавця від 22.08.2018 № 11294, в якій вимагалось виконати рішення суду в строк до 29.08.2018 та надати державному виконавцю документальне підтвердження його виконання на адресу АДРЕСА_2. Також зазначено, що в разі невиконання рішення суду надати документальне підтвердження підстав його невиконання (а.с.11).
На виконання рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 24.01.2018 по справі №750/13525/17 питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки біля багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0.01 га, для будівництва індивідуального гаража, розглядалося на пленарному засіданні Чернігівської міської ради 21.08.2018.
Згідно витягу з рішення від 21.08.2018 № 33/VІІ -22 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам - учасникам АТО, учасникам бойових дій, ветеранам війни та членам сімей загиблих учасників АТО для індивідуального дачного будівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), ведення особистого селянського господарства, індивідуального садівництва, будівництва індивідуальних гаражів та городництва в пункті 15 зазначено: «Керуючись ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України та ураховуючи інформацію надану в листах управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради, що згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова (містобудівної документації, у відповідності до п.9 ч.1 ст.1 та ст.18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»), ділянка знаходиться в зоні Ж-2 «Житлова зона багатоквартирної забудови», ОСОБА_3 відмовити в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки біля багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуальних гаражів, оскільки зазначене цільове призначення не відповідає містобудівній документації» (а.с.21-22).
29.08.2018 Чернігівською міською радою направлено на адресу відповідача лист № 01-08/1556 щодо виконання вимоги виконавця з додатком, а саме витягом п. 15 з рішення від 21.08.2018 № 33/VІІ-22 (а.с.15).
Вказаний лист з додатком відповідачем отримано 03.09.2018, що підтверджується поштовим зворотнім повідомленням (а.с.16).
Крім того, 30.08.2018 позивачем направлено лист ОСОБА_3 з повідомленням про результат розгляду питання щодо розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.17).
Однак, 19.09.2018 відповідачем прийнято постанову про накладення штрафу на позивача за невиконання рішення суду без поважних причин в розмірі 5100 грн, про що повідомлено Чернігівську міську раду (а.с.12-13).
Чернігівською міською радою 24.09.2018 направлено на адресу відповідача лист щодо розгляду постанови про накладення штрафу та зазначено, що на сесії № 33/VІІ-22 міської ради розглянуто питання на виконання рішення Деснянського районного суду м. Чернігова (а.с.20).
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч. 1 ст. 3 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною першою статті 18 Закону встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Статтею 19 Закону визначено права та обов'язки сторін та інших учасників виконавчого провадження. Так, сторони виконавчого провадження мають право, зокрема, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання та користуватися іншими правами, наданими законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Пунктом 9 частини першої статті 39 Закону встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Чернігівською міською радою, розглянуто заяву ОСОБА_3 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки біля багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0.01 га, для будівництва індивідуального гаража, та як наслідок виконано рішення Деснянського районного суду м. Чернігова по справі № 750/13525/17, а тому постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бурої М.В. від 19.09.2018 про накладення штрафу є неправомірною та підлягає скасуванню.
Посилання відповідача на той факт, що рішення Чернігівської міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_3 є немотивованим не беруться судом до уваги, оскільки державний виконавець не має таких повноважень, як трактування рішень суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Чернігівської міської ради необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 241-243, 246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Чернігівської міської ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання неправомірною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати неправомірною та скасувати постанову старшого державного виконавця Бурої М.В. від 19.09.2018 про накладення на Чернігівську міську раду штрафу на користь держави у розмірі 5100 грн в межах виконавчого провадження № 56705809.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Старобілоуська, 25-а, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 34924518) на користь Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, кд ЄДРПОУ 34339125) судові витрати в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Чернігівська міська рада (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34339125);
Відповідач: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Старобілоуська, 25-а, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 34924518).
Повний текст рішення складено 18.10.2018.
Суддя О.М. Тихоненко