Справа № 483/1537/18
Провадження № 3/483/640/2018
Іменем України
11 жовтня 2018 року м. Очаків
Суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Чаус Л.В., розглянувши матеріали про притягнення ОСОБА_1, який народилася 08 грудня 1953 року в м. Первомайськ Миколаївської області, є громадянином України, пенсіонер, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, що передбачене ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 15 липня 2018 року о 21 год. 00 хв. ОСОБА_1 в м. Очакові Миколаївської області по вул. Будівельників 29/3 виражався нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 та вдарив останнього, чим вчинив дрібне хуліганство.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав та пояснив, що 15 липня 2018 року дійсно перебував в м. Очакові Миколаївської області біля багатоквартирного будинку по вул. Будівельників, 29/3, де зустрічав свого онука, який заходив до під'їзду вказаного будинку. В цей час ОСОБА_2 почав онуку перешкоджати в проході до під'їду. Він, щоб захистити онука почав робити зауваження потерпілому при цьому нецензурною лайкою на адресу останнього не виражався та ударів не наносив.
Потерпілий ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, за адресою, зазначеною в матеріалах справи, відсутній.
Вислухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, дійшла наступного.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Положеннями ст.9 КУпАП регламентовано, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, стаття 173 КУпАП визнає певні дії в якості дрібного хуліганства лише за умови, що вони були поєднані з порушенням громадського порядку та спокою громадян.
З суб'єктивної сторони дрібне хуліганство характеризується умислом, за звичай прямим. Тобто особа усвідомлює, що його дії протиправні, та передбачає, що в результаті їх здійснення буде порушений громадський порядок і спокій громадян та бажає цього.
Відповідно до наведених вище вимог закону, у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено, у чому конкретно полягало дрібне хуліганство, вчинене ОСОБА_3 та яким чином його дії порушили громадський порядок і спокій громадян.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП №051676 від 15 серпня 2018 року не вказано в чому саме полягає порушення громадського порядку (які саме суспільні відносини були порушені), чий конкретно спокій ОСОБА_1 порушив та в чому саме це проявилось. Суть правопорушення, яке поставлено йому у провину, залишилося невизначеним.
Формулювання в протоколі вчинення правопорушення в такій формі не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, і є незрозумілим, тобто у ньому не викладено, які конкретно протиправні дії вчинив ОСОБА_1 щодо вчинення дрібного хуліганства, не міститься конкретних даних, в чому саме полягає суть вчинених ним протиправних дій, які утворюють склад адміністративного правопорушення за ст. 173 КУпАП, яка форма його вини щодо таких дій.
Також в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на наявність суб'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні підтвердив факт конфлікту між ОСОБА_1 та потерпілим, зазначивши, що даний конфлікт виник з приводу онука ОСОБА_1, який зі слів ОСОБА_5 ображав його доньку.
Показання вказаного свідка підтверджує відсутність умислу у ОСОБА_1 на хуліганство, основною ознакою якого є безпричинність дій, оскільки сварка, яка відбулась між потерпілим та ОСОБА_1 ґрунтувалась на раптово виниклих особистих неприязних відносинах.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що зустріла ОСОБА_1 та ОСОБА_5, коли ті заходили до під'їзду, та з їх слів зрозуміла, що між ними перед цим відбувся конфлікт. Ніяких дій, направлених на порушення громадського порядку ОСОБА_1 вона не бачила.
Таким чином, проаналізувавши пояснення ОСОБА_1, свідків ОСОБА_4, ОСОБА_6 дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суддя встановила, що 15 липня 2018 року о 21 год. 00 хв., на ґрунті неприязних стосунків, стався конфлікт між ОСОБА_1 та ОСОБА_2
В суді не добуто доказів того, що ОСОБА_1 за викладених в протоколі про адміністративне правопорушення обставин порушив громадський порядок та спокій громадян. Відсутні також докази того, що дії ОСОБА_1 були направлені на порушення громадського порядку та вчинені з хуліганських мотивів.
Тобто, в даному випадку відсутні такі суб'єктивні ознаки правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, - як мотив вчинення і направленість умислу, котрі є основними критеріями, які відрізняють дрібне хуліганство від суміжних правопорушень та злочинів, а також відсутні дії, які згідно ст.173 КУпАП становлять об'єктивну сторону даного правопорушення.
З урахуванням викладеного та приймаючи до уваги правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі в провину, а також є доказом в справі про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 251 КУпАП, приходжу до висновку, що провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП, - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанову протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області особою, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення або її захисником.
Суддя: