про зупинення провадження у справі
09 жовтня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/817/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.
учасників справи:
позивач - не з'явився
відповідача - не з'явився
представника третьої особи - ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про зупинення провадження у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_2
до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області щодо неврахування окремих видів грошового забезпечення при виготовленні йому, ОСОБА_2, та при направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №13/4441 від 14.03.2018 р., відмови виготовити для перерахунку його пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які він набув право, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 р. за формою згідно Додатка 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій", чинної на час виникнення в нього права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988, не направлення такої нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 р.;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 р. та з 01.05.2018 р. виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір його, ОСОБА_2, грошового забезпечення, з повною та реальною інформацією за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393, з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294. а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 4600,00 грн, оклад за званням полковник міліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби - 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 63 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 20 % посадового окладу, надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 38 % посадового окладу, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 28 % посадового окладу, премія - 92 % від (посадовий оклад + оклад за спеціальним званням + надбавка за вислугу років + надбавка за службу в умовах режимних обмежень + надбавка за виконання особливо важливих завдань + надбавка за оперативно-розшукову діяльність + надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю).
27.09.2018 р. представником відповідача подано до суду клопотання про зупинення провадження у адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.
В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначив, що ухвалою Верховного суду від 02.02.2018 р. по справі № 802/2196/17-а (номер в ЄДР 71979490) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії. Рішенням Верховного суду від 12.03.2018 р. по вищевказаній справі, у задоволені позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено повністю. Станом на 26.09.2018 р. вказане рішення Верховного суду законної сили не набрало.
У судове засідання призначене на 09.10.2018 р. належним чином повідомлений позивач не з'явився.
09.10.2018 р. від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд клопотання про зупинення провадження у адміністративній справі без його участі в порядку письмового провадження.
Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у судовому засіданні, яке відбулося 09.10.2018 р. проти задоволення клопотання про зупинення провадження у адміністративній справі не заперечував.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Частиною 1 ст. 205 КАС України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).
Враховуючи приписи ст. ст. 194, 205 КАС України, суд вважає, що подання представником відповідача клопотання про розгляд клопотання про зупинення провадження у справі без його участі, а також не прибуття позивача належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення клопотання про зупинення провадження у адміністративній справі.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, заслухавши представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 ч. 1 ст. 4 КАС України встановлено, що зразкова адміністративна справа - це типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені ч. 3 ст. 291 КАС України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно з ч. 1, 2 цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Судом встановлено, що рішенням Верховного суду від 12.03.2018 р. у зразковій справі №802/2196/17-а (номер в ЄДР 71979490) у задоволені позовних вимог ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії - відмовлено повністю.
Станом на 09.10.2018 р. рішення Верховного суду у справі № 802/2196/17-а (номер в ЄДР 71979490) законної сили не набрало.
Як видно з матеріалів справи, справи №824/817/18-а та № 802/2196/17-а позивачами є пенсіонери органів внутрішніх справ - фізичні особи, яким призначено пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідачами є суб'єкти владних повноважень - колишні територіальні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України, що перебувають в стадії ліквідації. Третіми особами - територіальні підрозділи Пенсійного фонду України. Предмет спору - зобов'язання відповідача вчинити дії - виготовити та направити довідку встановленого зразка до Пенсійного фонду України. Спори виникли з аналогічних підстав, а саме позивачі вважають що у довідку для перерахунку пенсії не були включені всі види грошового забезпечення, які їм нараховувались під час проходження служби, або розмір деяких з них зменшений. Спірні правовідносини врегульовані одними нормами права, зокрема: Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"; Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45.
Враховуючи прийняття Верховним Судом рішення у зразковій справі, яке на даний час не набрало законної сили, та відповідність даної справи ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд приходить до висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі №824/817/18-а до набрання чинності судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 14, 205, 236, 241, 248, 263, 290, 291 КАС України, суд, -
1. Клопотання про зупинення провадження задовольнити.
2. Зупинити провадження в адміністративній справі №824/817/18-а за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.
Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя В.К. Левицький
Ухвала в повному обсязі складена 16.10.2018 р.