Рішення від 10.10.2018 по справі 2540/2865/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2865/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) про: визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3; зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 01.03.2018, відповідно до вимог чинного законодавства, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», довідки Державної фіскальної служби України від 06.04.2018 № 516 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії», а саме у розмірі 70% грошового забезпечення (що складає 7696,50 грн.) та здійснювати її виплату у визначеному розмірі.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправну бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку його пенсії з 01.03.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення. Вважає, що розмір його пенсії має складати 70% від розміру грошового забезпечення (на 01.01.2018 - 10995,00 грн.) та становити 7696,50 грн. Водночас після перерахунку розмір його пенсії складає 5369,45 грн. (з урахуванням суми підвищення на 50% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»).

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 20.08.2018 прийнято позовну заяву ОСОБА_3 та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

ГУ ПФУ в Чернігівській області, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останнє просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та остання виплачується з 01.01.2018 у новому збільшеному розмірі у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка є чинною і недійсною не визнавалась.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивач є пенсіонером податкової міліції, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що свідчать наявні в матеріалах справи копії посвідчення від 22.08.2016 № 000292, виданого Державною фіскальною службою України, та пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 01.06.2016 серії ААЇ № 117268 (а.с.11).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» Державною фіскальною службою України 06.04.2018 надіслано до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видану на ім'я ОСОБА_4, для здійснення відповідного перерахунку та виплати пенсії (а.с.16).

Відповідно до довідки від 06.04.2018 № 516 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої на ім'я ОСОБА_4, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою старший оперуповноважений з особливо важливих справ відділу власної безпеки при ГУ ДФС у Чернігівській області ГУ ВБ ДФС України становить 10995,00 грн. (а.с.17).

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії відповідно до вимог чинного законодавства та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення, з моменту виникнення права на перерахунок (а.с.12).

Листом від 16.07.2018 № 3657/03/Л-12 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивача, що йому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, у розмірі 70% грошового забезпечення. Розмір пенсії становить 7696,50 грн. (10995,00 грн. х 70%). Відповідно до пункту 2 вищевказаної постанови розмір пенсії до виплати становить 5369,45 грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3042,40 грн. та підвищення 50% від 4654,10 грн. - 2327,05 грн.). Доплата пенсії за січень - квітень 2018 року у розмірі 9308,20 грн. (2327,05 грн. х 4) виплачена позивачу у квітні 2018 року (а.с.13).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) (набрала чинності 02.12.2015) та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Отже, з огляду на зазначене вище, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови № 988 згідно із Законом № 900-VIII, статтями 51, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Обґрунтовуючи протиправну бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.03.2018, останній у адміністративному позові посилається на рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18) та зазначає, що має право на підвищення пенсії до розміру 70% від розміру грошового забезпечення (а не на 50%).

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Водночас суд відхиляє посилання позивача на рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18) та наголошує на тому, що Верховний Суд у даній зразковій справі надав оцінку виключно праву на перерахунок пенсії та даті, з якої такий перерахунок має здійснюватися.

Поряд із цим, Верховний Суд не надавав оцінку порядку виплати перерахованої пенсії. Крім того, змінилося саме правове регулювання цього питання після прийняття Верховним Судом зазначеного вище рішення.

Так, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), у період дії якої позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.

Зазначеною постановою було внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 2 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 зазначив, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Враховуючи те, що вказана постанова, що визначає порядок виплати перерахованих пенсій, станом на момент розгляду справи в суді є чинною, то суд, приймаючи рішення у справі, має застосовувати таку до спірних правовідносин.

За змістом частини першої статті 49 Закону України від 27.02.2014 № 794-VII «Про Кабінет Міністрів України» акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Крім того, оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2018 року, то суд вважає, що порядок виплати пенсії, встановлений цією постановою, цілком відповідає вимогам чинного законодавства та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на таке.

Суд вважає, що оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не скасовував (навпаки, підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії), а виключно змінив механізм реалізації цих прав (встановив особливий порядок виплати заборгованості перерахованої пенсії), то вказане рішення Кабінету Міністрів України підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення. Розмір пенсії становить 7696,50 грн. (10995,00 грн. х 70%). Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення до попередньої суми пенсії (3042,40 грн.) складає 4654,10 грн. З них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2327,05 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 3490,58 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 4654,10 грн. Розмір пенсії до виплати становить 5369,45 грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3042,40 грн. та підвищення 50% від 4654,10 грн. - 2327,05 грн.) (а.с.51).

Згідно з довідкою ГУ ПФУ в Чернігівській області від 03.10.2018 № 1306 з січня 2018 року по вересень 2018 року позивачу нараховано пенсію у сумі 48325,05 грн. (5369,45 грн. х 9) та виплачено 48325,05 грн. Заборгованість за вказаний період відсутня (а.с.80).

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 і задоволення позовних вимог у цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 01.03.2018, відповідно до вимог чинного законодавства, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», довідки Державної фіскальної служби України від 06.04.2018 № 516 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії», а саме у розмірі 70% грошового забезпечення (що складає 7696,50 грн.) та здійснювати її виплату у визначеному розмірі, то остання також не підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги, у задоволенні якої судом відмовлено.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищенаведене, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (вул. Західна, 22-а, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 16.10.2018.

Суддя В.В. Падій