Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
16 жовтня 2018 р. № 2040/6411/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Східної об'єднаної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східної ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 47/1304 від 16.05.2016 року щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2016 рік на суму 50000 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східної ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 91/1303 від 25.10.2016 року щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2016 рік на суму 18750 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, а тому вважає, що воно підлягає скасуванню.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначив, що позивач в силу ст. 267 Податкового кодексу України є платником транспортного податку, а наявні у нього на праві власності автомобілі є об'єктами оподаткування транспортним податком.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач є власником транспортних засобів:
- MERCEDES-BENZ, моделі S 500 4 MATIC, об'єм двигуна 4663 куб. см., рік випуску 2014, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
- 2х автомобілів TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2014 (дата реєстрації 10.12.2015) та 2016 (дата реєстрації 28.04.2016) років випуску;
- BENTLEY, модель CONTINENTAL, з об'ємом циліндрів двигуна 4663 куб. см. 2012 року випуску.
16 травня 2016 року контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 2449400777, яким відповідно до п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового Кодексу України, визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок в розмірі 50000 грн. за 2016 р.
25.10.2016 року контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 2449400777, яким відповідно до п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового Кодексу України, визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок в розмірі 18750 грн. за 2016 р.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 14.1.163 п. 14.1 ст. 14 ПК України перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.
Згідно п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Пунктом 267.4 ст. 267 ПК України визначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до п.п. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно з п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 01 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Згідно з п.п 267.6.6. п. 267.6 ст. 267 ПК України за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
За приписами абз.3 п. 58.3 ст. 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Сума визначеного транспортного податку, відповідно до п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 ПК України, фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Норми пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України встановлюють, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Водночас пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 ПК України визначено, що до місцевих податків зокрема належить податок на майно, в склад якого, відповідно до пп. 265.1.2 п. 265.1 ст. 265 ПКУ входить транспортний податок.
Відповідно до п. 10.3 ст. 10 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
Поряд з цим, суд зазначає, що відповідне рішення сесії органу місцевого самоврядування з цього приводу не може вплинути на підстави нарахування та обов'язок платниками, сплачувати податки та збори, оскільки такі прямо закріплені законодавцем нормами Податкового Кодексу України.
Відповідно до п.п. 14.1.251 п. 14.1 ст. 14 ПК України транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.
Датою початку використання (введення в експлуатацію) транспортних засобів, що були в користуванні та/або ввозяться на митну територію України, вважається дата їх першої реєстрації, визначена в реєстраційних документах, які видано уповноваженими державними органами й дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що обчислення суми податку з об'єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку починаючи з 1 січня поточного року та включаючи місяць, в якому термін використання легкового автомобіля досягне 5 років.
В ході судового розгляду судом встановлено, що датою початку використання на території України легкових автомобілів
- MERCEDES-BENZ, моделі S 500 4 MATIC, рік випуску 2014 р.в. - є 21.01.2015 року;
- TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2014 р.в. - є 10.12.2015року;
- TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2016р.в. - є 28.04.2016 року;
- BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в. - є 27.08.2015 року.
П'ятирічний строк експлуатації автомобілів станом на дату винесення спірних повідомлень-рішень не сплив.
Проте, позивач в позовній заяві зазначає, що податкові повідомлення -рішення було прийнято щодо автомобілів - MERCEDES-BENZ, моделі S 500 4 MATIC, рік випуску 2014 р.в., TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2014 р.в., - BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в.
З матеріалів справи судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням від 25.10.2016 року визначено зобов'язання позивача з транспортного податку на суму 18750 грн. що відповідає сумі ставки транспортного податку за 9 місяців.
Відтак з матеріалів справи вбачається, що відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 25.10.2016 року стосовно автомобіля TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2016р.в. який перебуває у власності позивача з 28.04.2016 року.
Законодавцем, п.п 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України покладено на платників обов'язок зі сплати транспортного податку з 2015 року ( рік набрання закону).
Відповідно до листа Мінекономрозвитку України за вих. № 3252-08/4797-03 від 22.02.2016 р., автомобіль MERCEDES-BENZ, моделі S 500 4 MATIC, об'ємом циліндрів двигуна 4,7 куб. см, бензин, до 5 років експлуатації (включно), який є аналогічним автомобілю MERCEDES-BENZ S- Class Sedan з об'ємом циліндрів двигуна 4,7 куб.см, бензин, включений до переліку.
Отже, контролюючим органом правомірно визначено позивачу зобов'язання зі сплати транспортного податку за автомобілем MERCEDES-BENZ, моделі S 500 4 MATIC, об'ємом циліндрів двигуна 4,7 куб. см, бензин, до 5 років експлуатації (включно), який є аналогічним автомобілю MERCEDES-BENZ S- Class Sedan з об'ємом циліндрів двигуна 4,7 куб.см.
Суд зазначає, що положеннями ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" встановлено на 2016 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1378 гривень, отже, якщо середньоринкова вартість автомобіля складає понад 1 033500 грн., даний автомобіль підлягає оподаткуванню транспортним податком.
Відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Проте з наданого Мінекономрозвитку переліку не вбачається включення до такого переліку автомобілів TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2016 р.в. та BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в.
Відповідачем не надано доказів та не зазначено яким саме чином вказані автомобілі віднесені до об'єкту оподаткування транспортним податком у 2016 році.
Жодних доказів в обґрунтування правомірності прийнятих повідомлень-рішень щодо вказаних моделей відповідачем до суду не надано.
Суд зазначає, що законодавець, визначаючи об'єкт оподаткування транспортним податком, передбачив, що ознаками такого об'єкту є дата реєстрації автомобіля та середньоринкова вартість, яка становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відповідачем не надано до суду доказів перевищення середньоринкової вартості автомобілів TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2016 р.в. та BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про те, що відповідачем не доведено наявність ознак обєкту оподаткування автомобілів TESLA, модель MODEL S, тип пального - електро, 2016 р.в. та BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ході розгляду справи встановлено, що позивач обтяжений обов'язком сплачувати транспортний податок за автомобіль MERCEDES-BENZ, моделі S 500 4 MATIC, оскільки належний позивачу автомобіль є об'єктом оподаткування, отже, оскаржуване податкове повідомлення - рішення контролюючого органу № 47/1304 від 16.05.2016 року в частині нарахування зобов'язань на суму 25000 грн. прийнято у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.
В той же час, судом , в ході розгляду справи встановлено, що податкове повідомлення - рішення контролюючого органу № 47/1304 від 16.05.2016 року в частині нарахування зобов'язань на суму 25000 грн. щодо автомобіля BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в. та податкове повідомлення - рішення контролюючого органу № 91/1303 від 25.10.2016 року щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2016 рік на суму 18750 грн. стосовно автомобіля TESLA, модель MODEL S, 2016 року підлягають скасуванню.
У зв'язку з чим, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 139, 241- 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Східної об'єднаної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східної ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 47/1304 від 16.05.2016 року щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2016 рік в частині нарахування зобов'язань з транспортного податку за 2016 рік на автомобіль BENTLEY, модель CONTINENTAL 2012 р.в. на суму 25000 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східної ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 91/1303 від 25.10.2016 року щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2016 рік на суму 18750 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.