09 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3172/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №1640/3172/18 за позовом ОСОБА_3 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,
11 вересня 2018 року ОСОБА_3 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (надалі - відповідач, Коломацька сільська рада) , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення четвертої (позачергової) сесії VII скликання Коломацької сільської ради від 04.09.2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади до об'єднаної територіальної громади".
В обґрунтування позовних вимог вказує на порушення права, як її особисто, так і інших мешканців громади, щодо добровільного об'єднання та/або приєднання територіальної громади. Зазначає, що рішення прийнято територіальною громадою, яка є неспроможною, а село Коломацьке не є населеним пунктом, який включений до перспективного плану формування територій, чим порушено вимоги ст. 81, ч. 4 ст. 9 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. У наданому суду відзиві на позов від 03.10.2018 вказує на той факт, що Коломацькою сільською радою дотримано процедуру прийняття рішення та вимоги Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо надання згоди про приєднання Старицьківської сільської ради до Коломацької територіальної громади.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_3 проживає в с. Степанівка на території Коломацької об'єднаної територіальної громади, є депутатом Коломацької сільської ради.
04.09.2018 в Коломацькій сільській раді відбулася четверта (позачергова) сесія VII скликання, на розгляд якої було винесено питання "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади до об'єднаної територіальної громади", а саме: надання згоди на добровільне приєднання Старицьківської сільської територіальної громади сіл Старицьківка, Сонячне, Олексієвка, Зоря, Рубанівка Машівського району Полтавської області до Коломацької сільської об'єднаної територіальної громади Полтавського району Полтавської області.
Рішенням цієї ж сесії Коломацької сільської ради від 04.09.2018 було надано згоду на добровільне приєднання Старицьківської сільської територіальної громади сіл Старицьківка, Сонячне, Олексієвка, Зоря, Рубанівка Машівського району Полтавської області до Коломацької сільської об'єднаної територіальної громади Полтавського району Полтавської області (а.с. 28).
Не погоджуючись з означеним рішенням, вважаючи його протиправним ОСОБА_3 звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступних міркувань.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
За приписами пункту 41 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад регулює Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Згідно з частиною першою статті 81 цього Закону, добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади.
Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути визначені частиною першою статті 5 цього Закону сільський, селищний, міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Кабінет Міністрів України може визнати об'єднану територіальну громаду спроможною, за умови її утворення в порядку, визначеному розділом II цього Закону, навколо населеного пункту, визначеного перспективним планом формування територій громад Автономної Республіки Крим, області як адміністративного центру об'єднаної територіальної громади, а також якщо кількість населення об'єднаної територіальної громади становить не менше половини кількості населення територіальних громад, які мали увійти до такої об'єднаної територіальної громади відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області, якщо інше не встановлено законом.
Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися (ч. 4 ст. 81 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад").
Згідно з частиною п'ятою статті 81 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" сільська, селищна, міська рада об'єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.
Як встановив суд з матеріалів справи, 31.08.2018 на 29 позачерговій сесії сьомого скликання Старицьківською сільською радою Машівського району прийнято рішення про надання згоди на добровільне приєднання Старицьківської сільської територіальної громади сіл Олексіївка, Старицьківка, Зоря, Сонячне, Рубанівка Машівського району Полтавської області до Коломацької сільської об'єднаної територіальної громади Полтавського району Полтавської області (а.с. 37).
Листом від 31.08.2018 №02-19/302 Старицьківська сільська рада Машівського району направила до Коломацької сільської ради пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання Старицьківської сільської територіальної громади сіл Олексіївка, Старицьківка, Зоря, Сонячне, Рубанівка Машівського району Полтавської області до Коломацької сільської об'єднаної територіальної громади Полтавського району Полтавської області (а.с. 38).
Вказана пропозиція була розглянута на четвертій (позачерговій) сесії VII скликання Коломацькою сільською радою, якою в подальшому прийнято рішення від 04.09.2018 "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади до об'єднаної територіальної громади" (а.с. 36).
У позовній заяві позивач наголошує на тому, що на сьогодні Кабінетом Міністрів України Коломацьку сільську об'єднану територіальну громаду не визнано спроможною, а с. Коломацьке не є населеним пунктом, який включений до перспективного плану формування територій.
Разом з тим, як встановив суд, при прийнятті рішення Коломацькою сільською радою враховано, що рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради від 12.07.2018 № 746 (а.с. 40-48), було внесено до додатку до рішення другого пленарного засідання дев'ятої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 11.08.2016 №193 "Про затвердження Перспективного плану формування територій громад Полтавської області" в новій редакції зміни, а саме: Схвалити перелік запропонованих спроможних територіальних громад Полтавської області Перспективного плану формування територій громад Полтавської області в новій редакції згідно додатку № 1, до якого увійшла Коломацька територіальна громада.
Також цим рішенням схвалено перелік громад, що не увійшли до складу об'єднаних територіальних громад Полтавської області Перспективного плану формування територій громад Полтавської області в новій редакції згідно з додатком №2 до якого увійшла Старицьківська сільська рада.
Окрім того, рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради від 12.07.2018 №746 додано до паспортів територіальних громад Перспективного плану формування територій громад Полтавської області - паспорт територіальної громади Коломацької в складі Коломацької та Василівської сільських рад Полтавського району та відомості про територіальні громади, що увійдуть до складу спроможної територіальної громади Коломацької сільської ради Полтавського району.
Таким чином, приймаючи спірне рішення, Коломацькою сільською радою було повністю дотримано вимоги Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Представник позивача надав суду копію листа Полтавської ОДА від 19.09.2018, в якому заступник голови облдержадміністрації ОСОБА_4 у відповідь на звернення ОСОБА_3 щодо вжиття невідкладних заходів реагування з приводу процедури добровільного приєднання до Коломацької ОТГ, розпочатої Старицьківською сільською радою Машівського району, повідомив, що ініціювання останньою питання про добровільне приєднання до вже створеної Коломацької ОТГ та надання її відповідної згоди не є порушенням Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (а.с. 51).
Щодо порушеного права, на захист якого подано позов, позивач вказує, що оскаржуване рішення порушує її права як мешканки громади та права інших мешканців громади стосовно добровільного об'єднання та/або приєднання.
Однак чіткого роз'яснення щодо якого саме права йде мова позовна заява не містить, а представник позивача у судовому засіданні відповідних роз'яснень також не надав, зосередившись на обставинах порушення процедури прийняття рішення, про які йде мова у позовній заяві.
За відсутності будь-яких мотивувань щодо порушення спірним рішенням прав особи суд визнає такі твердження безпідставними та надуманими.
У зв'язку з цим суд вважає за необхідне додати, що завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відтак, за відсутності порушеного права відсутній і об'єкт судового захисту та, як наслідок, відсутні й підстави для задоволення позову.
На підставі досліджених матеріалів справи та аналізу норм законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо правомірності оскарженого рішення відповідача з одного боку та щодо відсутності факту порушення прав позивача, які потребували б судового захисту, з іншого.
З огляду на вищевикладене, у задоволенні позову суд відмовляє у повному обсязі за безпідставністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_3 (вул. Радянська, 48, с. Степанівка, Полтавський район, Полтавська область, 38740, РНОКПП НОМЕР_1) до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, 54, с. Куликівка, Полтавський район, Полтавська область, 38742, код ЄДРПОУ 21046294) про визнання протиправним та скасування рішення залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення складений 16.10.2018.
Суддя ОСОБА_5