Справа № 420/5359/18
17 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Камоліно-Холдінг» про забезпечення позову до його подачі,
16.10.2018 до Одеського окружного адміністративного суду надійшла (вх. № 30588/18) заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Камоліно-Холдінг»про забезпечення позову в порядку п.1 ч.1 ст.153 КАС України - до подання позовної заяви.
В заяві ТОВ «Камоліно-Холдінг» просить суд зупинити дію наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-5819/13-18-05 від 06.09.2018, яким було виставлено земельні ділянки, згідно з додатком № 1, на земельні торги для передачі їх у користування на умовах оренди, в частині виставлення на земельні торги права оренди на земельні ділянки з кадастровими номерами 5122310100:01:003:0501 та 5122310100:01:002:1312 місце розташування: Одеська область, Кілійський район, Кілійська міська рада (за межами населеного пункту) під лотами № 688 та № 687.
В обґрунтування заяви ТОВ «Камоліно-Холдінг» зазначило, що наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-5819/13-18-05 від 06.09.2018 на земельні торги виставлені земельні ділянки для передачі їх у користування на умовах оренди, встановлено строк оренди земельних ділянок, переданих у користування за результатами земельних торгів 7 (сім) років, встановлено стартовий розмір орендної плати за користування земельними ділянками, які виставляються на земельні торги, що складає 8 (вісім) % від нормативної грошової оцінки та зазначення кроку торгів.
Додатком 1 до вказаного наказу встановлений перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, серед яких земельні ділянки з кадастровими номерами 5122310100:01:003:0501 та 5122310100:01:002:1312 місце розташування: Одеська область, Кілійський район, Кілійська міська рада (за межами населеного пункту) під лотами № 688 та № 687.
Заявник вказує, що виставлення права оренди на зазначені земельні ділянки могло бути проведено без попереднього погодження з Кілійською ОТГ шляхом прийняття Кілійською міською радою відповідного рішення, відповідно до розпорядження КМУ № 60-р від 31.01.2018.
Листом від 11.10.2018 № 02-07/2675 Кілійська міська рада Одеської області надала відповідь на запит ТОВ «Камоліно-Холдінг» від 04.10.2018 № 04/10 про те, що до міської ради не надходили звернення щодо погодження з об'єднаною територіальною громадою передачі в користування вищевказаних земельних ділянок.
Заявник зазначає, що ТОВ «Камоліно-Холдінг» мало намір взяти участь у проведення вказаних земельних торгах, однак після отримання означеної відповіді є очевидним, що такі земельні торги, які призначені на 17.10.2018, в частині виставлення права оренди на земельні ділянки з кадастровими номерами 5122310100:01:003:0501 та 5122310100:01:002:1312 місце розташування: Одеська область, Кілійський район, Кілійська міська рада (за межами населеного пункту) під лотами № 688 та № 687 є незаконним та їх результати не будуть мати жодної юридичної сили.
Вивчивши матеріали заяви, суд дійшов висновку про її необґрунтованість та відсутність підстав для її задоволення.
Згідно з ч.1, ч.2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.153 КАС України заява про забезпечення позову подається, серед іншого, до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Частиною зазначеної статті визначено, що у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Згідно з ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись зокрема у тому, що клопотання не є надуманим, спір поміж сторонами існує, існує також дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, а не якимось менш обмежувальним у правах способом для відповідача, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, даним про особу та характер дій відповідача, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача, а не завдати шкоди правам та інтересам відповідача. Вирішуючи клопотання про забезпечення позову, суд має зважати на необхідний баланс процесуальних прав та обов'язків сторін.
При цьому забезпечуватись можуть лише матеріально-правові вимоги позивача. Отже будь-які інші вимоги, які не становлять або не будуть становити предмет спору, в межах конкретного спору забезпеченими бути не можуть.
Верховним Судом України у постановах від 18 січня 2017 року у справі № 6-2552цс-16 та від 24 травня 2017 року у справі № 6-640цс-17, Верховним Судом у постанові від 11 липня 2018 року у справі № 509/5216/13-ц вже висловлювалась правова позиція, відповідно до якої забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника). Зазначені обмеження встановлює суд в ухвалі, вони діють до заміни судом виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову.
Вирішуючи порушене позивачем питання, суд враховує, що забезпечення позову має на меті запобігти, по-перше, збігу обставин, за умови яких позитивне судове рішення буде невиконуваним або його виконання потребуватиме значних зусиль.
При цьому заходи щодо забезпечення позову повинні застосовуватися відповідно до їх мети, з урахуванням безпосереднього зв'язку між предметом позову та заявою про забезпечення позову. Забезпечивши позов шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу, суд фактично ухвалить рішення без розгляду справи по суті, оскільки завчасно надасть оцінку правомірності та законності оскаржуваному наказу № 15-5819/13-18-05 від 06.09.2018, який буде предметом спору, що не відповідає меті застосування інституту забезпечення позову.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» № 2 від 06.03.2008.
Таким чином, оскільки заявлений позивачем у заяві спосіб забезпечення позову не відповідає вищезазначеним критеріям та принципам інституту забезпечення позову, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 150, 153 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Камоліно-Холдінг» про забезпечення позову до його подачі відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк