10 жовтня 2018 року Справа № 0440/6555/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Деркач О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області, РСЦ МВС в Полтавській області, відповідача 2: Територіального сервісного центру № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача 1: Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області, РСЦ МВС в Полтавській області, відповідача 2: Територіального сервісного центру № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок службової перевірки від 18.12.2017 року, затверджений заступником начальника Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області Новіковим О.О., в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1 та доручення працівникам Територіального сервісного центру № 5341 РСЦ МВС в Полтавській області провести зняття з обліку у зв'язку зі скасування реєстрації транспортного засобу марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1;
- зобов'язати Регіональний сервісний цент МВС в Полтавській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки VIVARO 2011 року випуску, VIN:НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1 за ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_10, виданий Петриківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, 17.05.1996 року, рнокпп НОМЕР_3).
У обґрунтування позову позивач посилається на те, що позивач, 02.07.2018 року власник автомобіля НОМЕР_4 звернувся до сервісного центру №1244 Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області з метою переоформлення вказаного автомобіля. Однак, працівниками сервісного центру № 1244 було відмовлено у здійсненні реєстрації, оскільки посадовими особами сервісного центру № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області реєстрацію автомобіля НОМЕР_5 скасовано. На підставі висновків експерта Волинського відділення НДІСЕ, РСЦ МВС в Полтавській області визначено, що первинна реєстрація транспортного засобу марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, в Україні була здійснена на підставі неналежних документів, у зв'язку із чим, співробітниками ТСЦ № НОМЕР_6 МВС в Полтавській області проведено зняття з обліку, у зв'язку із скасуванням реєстрації автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1. Не погодившись із вищезазначеними висновками позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 26.09.2018 року.
26.09.2018 року по справі оголошено перерву до 10.10.2018 року.
Представник відповідача 1 надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що 13.12.2017 року на їх адресу з прокуратури Волинської області, надійшов лист про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 4201603000000021 від 07.09.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 205, ч.4 ст. 190 ,ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 366 та ч.4 ст. 358 КК України. На підставі документів, що надійшли з прокуратури Волинської області та на підставі висновків експерта Волинського відділення НДІСЕ, РСЦ МВС в Полтавській області встановлено, що первинна реєстрація транспортного засобу: автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, в Україні була здійснена на підставі підробних документів. Як наслідок, відповідно до п.40 Порядку, співробітниками ТСЦ №5342 РСЦ МВС в Полтавській області проведено зняття з обліку у зв'язку із скасуванням реєстрації автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1, та направлено повідомлення до прокуратури Волинської області ( вих. № 31/16-9-272 від 22.01.2018 року). Таким чином, у зв'язку з тим, що транспортний засіб - автомобіль марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, був ввезений та зареєстрований на території України з порушенням Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про дорожній рух», Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» та Порядку державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, його реєстрація підлягала скасуванню, а відтак, неправомірних дій з боку співробітників ТСЦ № 5341 та РСЦ МВС в Полтавській області допущено не було.
Представник відповідача 2 відзив до суду не надав.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Позивач надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
04.10.2016 року ОСОБА_1 придбав транспортний засіб марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11 у громадянки ОСОБА_3, на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу №5341/2016/106710.
Перша реєстрація цього транспортного засобу була здійснена ТСЦ 5341 13.09.2016 року за ОСОБА_3 на підставі поданої нею заяви, яка придбала цей транспортний засіб відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу №19/09/16 від 08.09.2016 року.
Цей транспортний засіб був ввезений на митну територію України з-за кордону та був розмитнений, про що свідчить митна декларація №205070000/2016/028139 від 27.07.2016 року.
02.07.2018 року ОСОБА_1, як власник автомобіля НОМЕР_7, звернувся до сервісного центру № 1244 Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області з метою переоформлення належного йому на праві власності автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11.
Однак, працівниками сервісного центру № 1244 було відмовлено у здійсненні реєстрації, оскільки посадовими особами сервісного центру № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області реєстрацію автомобіля НОМЕР_7 було скасовано.
У обґрунтування вищевказаного зазначено про те, що на підставі отриманого від прокуратури Волинської області повідомлення, РСЦ МВС в Полтавській області було проведено службову перевірку щодо порушень при проведенні державної реєстрації автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, кузов № НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, днз НОМЕР_9, про що складений висновок від 18.12.2017 року, який було затверджено заступником начальника РСЦ МВС в Полтавській області Новіковим О.О.
Згідно цього висновку ДП «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» було видано сертифікат відповідності на автомобіль марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, кузов № НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, в якому містяться неналежні відомості.
Зазначений висновок від 18.12.2017 року в подальшому був поданий до ТСЦ №5341 для первинної реєстрації.
У ході проведеної перевірки відомості про автомобіль, який належить позивачу на праві приватної власності, були перевірені за Єдиним державним реєстром МВС.
З інформаційних баз ЄДР МВС та матеріалів, що стали підставою для реєстрації вказаного транспортного засобу, РСЦ МВС в Полтавській області було встановлено, що вказаний транспортний засіб 13.09.2016 року зареєстрований вперше на території України в ТСЦ № 5341 РСЦ МВС в Полтавській області за гр. ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 08.09.2016 року, вантажно-митної декларації №205070000/2016/028139 від 27.07.2016 року Волинської митниці, Сертифікату відповідності конструкції ТЗ вимогам ПДР №578743 від 15.08.2016 року ДП «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» (номер згідно Реєстру UA.004.03547-16), свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу іноземної держави (БРИФ) та квитанції про сплату за надані послуги.
Так, відповідно до вказаного сертифікату ДП «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» транспортний засіб OPEL VIVARO 2011 року випуску, кузов НОМЕР_12, двигун НОМЕР_11, д.н.з. НОМЕР_9 відповідає екологічним нормам «Євро-5».
Проте, відомості про переобладнання вказаного транспортного засобу у документах, що стали підставою первинної реєстрації відсутні.
Так, відповідач 1 зазначає про те, що до первинної реєстрації в України транспортний засіб не міг бути переобладнаний з «Євро-4» на «Євро-5».
Таким чином, відповідачем 1 зроблено висновок про те, що транспортний засіб, який належить позивачу, не переобладнувався, і на сьогодні його технічні характеристики відповідають технічним характеристикам, що були на момент його виготовлення в 2011 році, а відомості, що містяться в сертифікаті відповідності ДП «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» 15.08.2016 року не відповідають дійсності.
Також, відповідачем 1 зроблено висновок про те, що первинна реєстрація транспортного засобу: автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, кузов НОМЕР_12, двигун НОМЕР_11, д.н.з. НОМЕР_9, в Україні була здійснена на підставі неналежних документів, як наслідок, Територіальним сервісним центром
№ 5341 РСЦ МВС у Полтавській області було проведено зняття з обліку у зв'язку із скасуванням реєстрації автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, кузов НОМЕР_12, двигун НОМЕР_11.
Не погодившись із вищезазначеними висновками відповідачів позивач звернувся до суду із цим позовом, в обґрунтування якого зазначив про те, що ці висновки є необґрунтованими, протиправними та такими, що порушують його права.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.
При здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України «Про дорожній рух», Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі - Порядок №1388) та Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою наказом МВС України від 11.08.2010 року №379.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-ХІІ (далі -Закон №3353-ХІІ), закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Статтею 30 Закону №3353-ХІІ передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми.
Згідно зі ст.31 Закону №3353-ХІІ, транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ГЮН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Так, згідно з п. 1 Порядку №1388 визначено, що ним встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби; інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.
У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно- телекомунікаційних систем органам МВС.
Згідно з п.10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів країни, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання ввезення на митну територію України та проведення першої реєстрації ввезених або виготовлених в Україні транспортних засобів, а також поетапного запровадження в Україні міжнародних екологічних вимог до транспортних засобів, є Закон України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» від 06.07.2005 року №2739-IV (далі - Закон України №2739-IV).
Частиною 2 ст.2 Закону України №2739-IV встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам:
- не нижче рівня «ЄВРО-3» - з 1 січня 2013 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-3» як обов'язкових;
- не нижче рівня «ЄВРО-4» - з 1 січня 2014 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-4» як обов'язкових;
- не нижче рівня «ЄВРО-5» - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно;
- не нижче рівня «ЄВРО-6» - з 1 січня 2018 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2017 року включно.
За правилами ст.3 Закону України №2739-IV документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Частиною 1 ст.34 Закону України №3353-XII встановлено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних з перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України (ч.4 ст.34 Закону України №3353-XII).
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (ч. 9 ст. 34 Закону України №3353-XII).
При проведені службової перевірки за листом прокуратури Волинської області, відповідачем взято до уваги висновок №9225 від 27.11.2017 року судової автотоварознавчої експертизи по кримінальному провадженні №42016030000000211 від 07.09.2016 року, проведеної Волинським відділенням Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, який наявний в матеріалах справи.
У вказаному висновку зазначено, що транспортний засіб марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1 при його випуску в експлуатацію відповідним заводом-виробником, відповідав нормам екологічного класу Євро-4.
Крім того, взято до уваги лист від 18.11.2016 року № 181 ТОВ «Дженерал Авто Груп», офіційного дилера OPEL VIVARO в Україні, у якому зазначено, що транспортний засіб марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, відповідає екологічному стандарту Євро-4.
Отже, вказані документи свідчать, що транспортний засіб марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1, відповідає екологічним нормам Євро-4, а тому відповідачем складено висновок від 18.12.2017 року, який затверджено заступником начальника Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області Новіковим О.О., про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11 та доручено працівникам Територіального сервісного центру № 5341 РСЦ МВС в Полтавській області провести зняття з обліку у зв'язку зі скасування реєстрації транспортного засобу марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN:НОМЕР_8, двигун № НОМЕР_1.
Так, відповідно до абз.3 п.40 Порядку №1388 у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Отже, суд вважає, що відповідач, враховуючи висновок №9225 від 27.11.2017 року судової автотоварознавчої експертизи по кримінальному провадженні №42016030000000201 від 07.09.2016 року, лист від 18.11.2016 року № 181 офіційного дилера OPEL VIVARO в Україні ТОВ «Дженекрал Авто Груп», а також лист старшого слідчого прокуратури Волинської області Бурка О. за № 17-2196вих.17 від 07.12.2017 року про те, що слідчим відділом прокуратури області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000 від 07.09.2016 року, яким встановлено невідповідність автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, д.н.з. НОМЕР_9 стандарту рівня екологічних норм Євро-5, правомірно виніс висновок та вчинив дії щодо скасування державної реєстрації цього транспортного засобу.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що скасовуючи державну реєстрацію транспортного засобу - автомобіля марки OPEL VIVARO 2011 року випуску, VIN: НОМЕР_8, двигун НОМЕР_11, державний номерний знак НОМЕР_9 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, не підлягає задоволенню похідна позовна вимога щодо зобов'язання відповідачів поновити державну реєстрацію вказаного автомобіля за позивачем, внаслідок відсутності протиправності у діях відповідача.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина перша статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно зі статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відповідача 1: Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області, РСЦ МВС в Полтавській області, відповідача 2: Територіального сервісного центру № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, слід відмовити.
У відповідності до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відповідача 1: Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області, РСЦ МВС в Полтавській області, відповідача 2: Територіального сервісного центру № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ОКПП НОМЕР_3).
Відповідач 1: Регіональний сервісний центр МВС в Полтавській області, РСЦ МВС в Полтавській області (38751, Полтавська область, Полтавський район, село Розсошенці, вул.Кременчуцька, б. 2В, код ЄДРПОУ 40112186).
Відповідача 2: Територіальний сервісний центр № 5341 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області (38751, Полтавська область, Полтавський район, с.Розсошенці, вул. Кременчуцька, 2В, код ЄДРПОУ 40112186).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В Ільков