Рішення від 09.10.2018 по справі 0240/2653/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 жовтня 2018 р. Справа № 0240/2653/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Макарової К.В.

представника позивача: адвоката Бодачевського Р.В.

без участі представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до: Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв України, 23)

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що в квітні 2018 року звернувся до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, розпорядженням №15 від 03.07.2018 року Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило ОСОБА_1 , в зв'язку із тим, що відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається після досягнення шести десяти років та наявності страхового стажу не менше двадцять п'ять років. В зв'язку із тим, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 14 років 10 місяців 29 днів підстави для призначення пенсії відповідно до ст. 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.

Проте, позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача, оскільки згідно відомостей із трудової книжки загальний стаж ОСОБА_1 становить 22 роки 6 місяців 13 днів. В зв'язку із чим позивач звернувся до суду та просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №15 від 03.07.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 18.04.2018 року.

Ухвалою суду від 10.08.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

06.09.2018 року ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження на 26.09.2018 року.

Сторона відповідача, скориставшись своїм правом згідно положень КАС України, подала до суду відзив за вх. №41761 з якого слідує, що останній просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.

03.07.2018 року було видано розпорядження №15 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зонах радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше - 4 років мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки, якщо постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період та додатково на 1 рік за 3 роки проживання чи роботи, але не більше 5 років. Призначення та виплата пенсії таким категоріям осіб провадиться відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно наданих ОСОБА_1 документів його стаж становить лише 14 років 10 місяців та 29 днів, що не дає підстави, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та враховуючи вимоги ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для призначення пенсії.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Бодачевський Р.В. підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов з підстав, викладених в позовній заяві.

Сторона відповідача в судове засідання уповноваженого представника не направила, натомість на електронну адресу суду подано заяву про розгляд справи без уповноваженого представника.

Дослідивши матеріали справи, докази, пенсійну справу, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , упродовж з 01.09.1978 року по 10.06.1980 рік навчався в ГПТУ №52 міста Жданова. Після закінчення навчання, з 11.06.1980 по 10.06.1981 працював в Жданоському СУ - 112 треста "Азовстальконструкція" монтажником. У період часу з 12.06.1981 року по 26.08.1981 працював водієм Іллічівської автобази; з 07.09.1981 року по 20.05.1982 рік працював водієм автомобіля Виробничого об"єднання "Ждановтомаш"; а з 06.06.1982 року по 13.08.1984 рік проходив службу в Радянській Армії. Відповідно до матеріалів справи позивач з 13.08.1984 року по 26.10.1984 року працював водієм в Ждановському АТП 04104; з 16.11.1984 року по 11.07.1986 рік - працював водієм; з 14.07.1986 року по 06.06.1989 рік - водієм; з 07.06.1989 року по 20.08.1991 рік працював водієм кооперативу "Україна", з 26.08.1991 року по 16.04.1992 рік працював водієм; з 25.04.1992 року по 11.03.1998 рік працював водієм МП "Торгово - комерційна фірма "Едельвейс"; з 14.03.1998 року по 17.12.2000 рік працював водієм; у період з 06.12.2001 року 10.12.2001 рік працював водієм МП Київбудтрест; з 13.03.2002 року по 02.04.2002 року працював водієм "Укртранс"; з 04.11.2017 року по теперішній час працює охоронником в ТОВ "Ріелт - Сервіс".

07.02.1995 року ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_1 громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорії 4.

Позивач оскаржує розпорядження №15 від 03.07.2018 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, статтею 14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09 березня 1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Посвідченням громадянина на ім'я ОСОБА_1 підтверджується той факт, що позивач постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії НОМЕР_2 від 07.02.1995. Також, довідкою виконкому Заозерненської сільської ради Тульчинського району Вінницької області №143 від 03.04.2018 про те, що позивач проживав в с. Заозерне, Тульчинського району, Вінницької області з 14.11.1984 року по 16.06.1987рік, з 24.07.1987 року по 29.01.1988 рік зареєстрований та дійсно проживав в с. Заозерне, яке відносилось до населеного пункту категорії №4, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 26.04.1986 року по 31.12.2014 року.

Довідкою №672 від 03.04.2018 року відділу ведення реєстру Ладижинської територіальної громади про те, що ОСОБА_1 дійсно зареєстрований та проживав в м. Ладижин з 10.02.1988 року по теперішній час.

У відповідності до довідки №266 виконкома Ладижинської міської ради м. Ладижин відносився до населеного пункту категорії №4, який постраждав внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 26.04.1986 року (Постанова Кабінету Міністрів України за №106 від 23.07.1991 року)

Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які вказують на його постійне місце проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Суд не погоджується з позицією відповідача, який відмовляючи позивачеві в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказує про не підтвердження постійного проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

На підставі наявних у справі доказів суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 надано відповідачу достатньо належних документів, які підтверджують факт його постійного місця проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а тому на переконання суду, позивач має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто, зі зменшенням пенсійного віку.

Доводи відповідача, наведені у відзиві на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами.

При цьому, з приводу та наявності страхового стажу у позивача підтверджується записами у трудовій книжці, копія якої долучена до матеріалів справи. Крім того, відповідно до записів у війському квитку позивача зазначена освіта ТУ №52 в 1980 році місто Жданів.

Відповідно до відомостей у трудовій книжці загальний стаж роботи із врахуванням навчання та служби в армії, трудова діяльність становить 22 роки 6 місяців 13 день, що відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дає право на призначення пенсії по віку при наявному страховому стажі не менше 20 років.

Щодо не зарахування стажу роботи ОСОБА_1 за період з 25.04.1992 по 11.03.1998 в торгівельній організації "Едельвейс" водієм, то відповідно до записів у трудовій книжці позивача містяться відомості про роботу у даній організації. Так, за змістом трудової книжки за порядковим номером 22 здійснено запис, що прийнятий на роботу 25.04.1992 на посаду водія відповідно до підстави наказу №2к від 25.04.1992 року. За записом під порядковим номером 23 звільнений за власним бажанням - підстава наказ №24 від 11.03.1998 року. Вказані записи завірені підписом директора ОСОБА_2 та скріплені печаткою даного підприємства. Одночасно суд бере до уваги, що відповідно до довідки заступника начальника Тростянецького відділення Гайсинської ОДПІ від 11.05.2018 підтверджено, що МП Торгово-комерційна фірма "Едельвейс" за податковим номером 13310452 перебувала на податковому обліку в Тростянецькому відділенні Гайсинської ОДПІ з 10.02.1992 по 29.07.2011 року.

Суд відхиляє покликання відповідача щодо неможливості підтвердити роботу позивача на даній фірмі "Едельвейс", оскільки первинні документи не були передані до архіву на зберігання.

Відповідальність за передачу первинних документів до архіву зобов"язано нести підприємство в якому працював позивач, так як саме на юридичну особу покладено обов"язок щодо належного ведення та зберігання первинних документів.

В свою чергу, первинним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка, про що закріплено в положеннях Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. п. 1 Постанови №637.

Відомості щодо трудової діяльності, які занесені до трудової книжки та щодо фіктивності їх записів відповідачем не заперечується, а судом такого не установлено. Виправлення та неточності у записах відсутні.

За наведеного, розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №15 від 03.07.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню. Права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов'язання Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 18.04.2018 року.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснено відповідно до правил ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №15 від 03.07.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 18.04.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ); Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв України, 23, код ЄДРПОУ 40382655)

Повний текст рішення складено: 16.10.2018 року.

Суддя /підпис/ Дмитришена Руслана Миколаївна

Згідно з оригіналом.

Суддя:

Секретар: