Рішення від 11.10.2018 по справі 809/654/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2018 р. справа № 809/654/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Скільського І.І.,

за участю секретаря судового засідання: Волочій Л.І.,

представника позивача - Федорців О.О.,

представника відповідача - Дикун І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області

до Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго»,

про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі, також - позивач) 10.04.2018 звернулося в суд із позовною заявою до Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (надалі, також - відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Ухвалою суду від 11.04.2018 задоволено заяву про самовідвід головуючої судді, а справу передано на повторний автоматизований розподіл.

Ухвалою суду від 13.04.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

В судовому засіданні 15.08.2018, судом протокольною ухвалою, у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі № 809/654/18 - Івано-Франківську міську раду, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - відмовлено, оскільки таке клопотання подано після першого судового засідання у справі, що розглядається в порядку спрощеного позовного провадження (а.с.156).

Позовні вимоги мотивовано тим, що за відповідачем станом на дату звернення до суду рахується податковий борг перед бюджетом в сумі 17 408 119,85 грн. Разом із тим, враховуючи, що вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, а вжиті ГУ ДФС в Івано-Франківській області заходи для погашення податкового боргу за рахунок коштів боржника позитивного результату не дали, позивач вимушений звернутись до суду з вимогою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, позов просила задовольнити та надати дозвіл на погашення податкового боргу в розмірі 12 567 801,99 грн., за рахунок майна Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго», що перебуває у податковій заставі. Пояснила, що у зв'язку з частковим погашенням заборгованості, податковий борг відповідача станом на 25.09.2018 відповідно до довідки Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 02.10.2018 зменшився та становить 12 567 801,99 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позову заперечила з мотивів, зазначених у письмовому відзиві (а.с.129-132), запереченні на відповідь на відзив (а.с.161-165), надала аналогічні за їх змістом пояснення. Просила в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд встановив таке.

Судом встановлено, що державне міське підприємство «Івано-Франківськ теплокомуненерго» зареєстроване як юридична особа 28.02.1996 року, перебуває на обліку в ДПІ у м.Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області та являється платником податків і зборів передбачених Податкового Кодексу України.

Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1статті 14 вказаного Кодексу, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до довідки про борг, виданої ГУ ДФС в Івано-Франківській області від станом на 30.03.2018 року за державним міським підприємством «Івано-Франківськтеплокомуненерго» рахується заборгованість в загальній сумі 39 053 838,48 грн., в тому числі по податку на додану вартість у сумі 38 375068,85 грн.; по податку на прибуток у сумі 678769,63 грн.; залишок податкового боргу згідно виконавчих проваджень у сумі 17 408 119,85 грн. (а.с.14).

Згідно із частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмово оформлення (пункт 88.2 статті 88 Податкового кодексу України).

В підпункті 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова застава визначена як спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Згідно із підпунктами 89.1.1 та 89.1.2. пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 89.2 статті 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно. У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Згідно із пунктом 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

В силу п. 88.1 ст. 88 Податкового Кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу (п. 89.3 ст. 89 ПК України).

Пунктом 89.8 ст. 89 Податкового Кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Судом встановлено, що 26.11.2012 начальником ДПІ у м.Івано-Франківську прийнято рішення №21762/10/19-150/5548 про опис майна у податкову заставу. Податковим керуючим відповідно до акту опису майна №101 від 13.09.2016 було описано майно відповідача на загальну суму 10 851 513,28 грн. Описане майно зареєстровано у державному реєстрі обтяжень рухомого майна 13.09.2016, номер запису про обтяження: 13372714, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 50303459 (а.с.83).

26.11.2012 начальником ДПІ у м.Івано-Франківську прийнято рішення №21762/10/19-150/5548 про опис майна у податкову заставу. Податковим керуючим відповідно до акту опису майна №102 від 13.09.2016 було описано майно відповідача на загальну суму 19306 395,76 грн. Описане майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про обтяження: 16476095, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження № 68496562 (а.с.84); номер запису про обтяження: 16482113, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68526852 (а.с.85); номер запису про обтяження: 16462007, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68429814 (а.с.86); номер запису про обтяження: 16462602, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження № 68433109 (а.с.87); номер запису про обтяження: 16433015, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68304760 (а.с.88); номер запису про обтяження: 16433907, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68308652 (а.с.89); номер запису про обтяження: 16458312, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68411338 (а.с.90); номер запису про обтяження: 16458949, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68414434 (а.с.91); номер запису про обтяження: 16459929, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68419270 (а.с.92); номер запису про обтяження: 16460587, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68422551 (а.с.93); номер запису про обтяження: 16461256, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68426074 (а.с.94); номер запису про обтяження: 16472789 згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68480429 (а.с.95); номер запису про обтяження: 16473738, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68484906 (а.с.96); номер запису про обтяження: 16475190, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68491881 (а.с.97); номер запису про обтяження: 16477196, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68501608 (а.с.98); номер запису про обтяження: 16480897 згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68519959 (а.с.99); номер запису про обтяження: 16575799, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68962883 (а.с.100); номер запису про обтяження: 16461511, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68427109 (а.с.101); номер запису про обтяження: 16460440 згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68422315 (а.с.102); номер запису про обтяження: 16433767, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68308006 (а.с.103); номер запису про обтяження: 16458801 згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №68413696 (а.с.104).

Крім того, 26.11.2012 начальником ДПІ у м.Івано-Франківську прийнято рішення №21762/10/19-150/5548 про опис майна у податкову заставу. Податковим керуючим відповідно до акту опису майна №115/15 від 02.11.2017 було описано майно відповідача на загальну суму 8 134 588,12 грн. Описане майно зареєстровано у державному реєстрі обтяжень рухомого майна 02.11.2017, номер запису про обтяження: 13372714, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 53896625 (а.с.82).

У відповідності до п.59.1 ст.59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом встановлено, що позивачем було сформовано та надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю1» №1/1064 від 12.05.2004 про сплату суми податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями, податкову вимогу форми «Ю2» №2/1269 від 14.06.2004 про сплату суми податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями. Вказані податкові вимоги отримані уповноваженою особою відповідача, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.109 та зворот а.с. 109).

Враховуючи наведене, суд вважає безпідставними твердження представника відповідача про те, що податкові вимоги не надсилались державному міському підприємству «Івано-Франківськ теплокомуненерго».

Зважаючи на положення пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, нові податкові вимоги платнику податків не надсилалися.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Виходячи з системного аналізу наведених норм, звернення податкового органу до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватися після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутися з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Таким чином, Податковим кодексом України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків та лише в разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.

Судом встановлено, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2012 року в адміністративній справі №2а-1332/12/0970 за позовом ДПІ у м.Івано-Франківську до державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу в розмірі 8 291 619,85 грн., стягнуто з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки, що належить державному міському підприємству «Івано-Франківськтеплокомуненерго» податковий борг у розмірі 8 291619,85 грн. (а.с.15-17).

16.04.2013 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №2а-1332/12/0970 (а.с.19).

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.08.2012 року в адміністративній справі №2а-1806/12/0970 за позовом заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську до державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу в розмірі 10 213 668,03 грн., стягнуто з рахунків у банках, обслуговуючих державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та за рахунок готівки в дохід бюджету податковий борг в сумі 10 213 668,03 грн. (а.с.20-22).

26.12.2014 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №2а-1806/12/0970 (а.с.24).

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року в адміністративній справі №809/3445/15 за позовом Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу в розмірі 4 175 823,22 грн., стягнуто з рахунків державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» відкритих у банківських установах, які його обслуговують та за рахунок належної йому готівки, в порядку, передбаченому Бюджетним кодексом України, податковий борг в розмірі 4 175 823,22 грн. (а.с.33-36).

12.01.2016 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №809/3445/15 (а.с.38).

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.08.2016 року в адміністративній справі №809/788/16 за позовом Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» про стягнення заборгованості в сумі 7 642 013,90 грн., стягнуто з рахунків державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» відкритих у банківських установах, які його обслуговують та за рахунок належної йому готівки, в порядку, передбаченому Бюджетним кодексом України, податковий борг в розмірі 7 642 013,90 грн. (а.с.39-42).

22.11.2016 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №809/788/16 (а.с.44).

Крім того, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.10.2016 року в адміністративній справі №809/1319/16 за позовом Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» про стягнення заборгованості в сумі 1 149 833,37 грн., стягнуто з державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в дохід державного бюджету податковий борг в сумі 1 149 833,37 грн. з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належить відповідачу. (а.с.27-30).

17.08.2017 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №809/1319/16 (а.с.32).

Таким чином, податковим органом вжито заходів щодо погашення податкового боргу відповідача в розмірі 17 408 119,85 грн., шляхом звернення до суду із вимогою про стягнення коштів такого платника податків з рахунків в банку, що підтверджено постановами Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №2а-1332/12/0970, №2а-1806/12/0970, №809/3445/15, №809/788/16, №809/1319/16.

З метою погашення заборгованості в розмірі 17 408 119,85 грн., та на виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2012 у справі №2а-1332/12/0970, постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.08.2012 у справі №2а-1806/12/0970, постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 у справі №809/3445/15, постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.08.2016 у справі №809/788/16, постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.10.2016 у справі №809/1319/16, ГУ ДФС в Івано-Франківській області зверталась до банків, обслуговуючих відповідача з інкасовими дорученнями щодо списання коштів з рахунків боржника. Однак, інкасові доручення №446 від 18.10.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №431 від 18.10.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №543 від 19.10.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №37 від 20.01.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з тим, що кошти акумульовані для виконання іншого виконавчого документа, №38 від 05.02.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунку платника, №50 від 05.02.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №33 від 30.01.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №32 від 30.01.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів, №841 від 27.11.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №286 від 04.09.2017року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №287 від 04.09.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, №502, №505, №507, №510, №513, №516, №519, №522, №525, №528 від 19.10.2017 - повернуто у зв'язку з відсутністю коштів та забороною списання коштів з рахунків із спеціальним режимом використання (розрахунки за спожитий природній газ - Постанова КМУ №792 від 30.09.2015), №344 від 27.09.2017 - повернуто без виконання, №343 від 27.09.2017 року - повернуто без виконання, №341 від 27.09.2017 року - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю коштів, №340 від 27.09.2017 року - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках, №45 від 05.02.2018 року - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках, №44 від 05.02.2018 - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках, №36 від 30.01.2018 року - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках, №43 від 05.02.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з тим, що кошти відсутні на рахунках, №42 від 05.02.2018 року - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю коштів, №35 від 30.01.2018 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунку платника, №445 від 18.10.2017 року - повернуто без виконання у зв'язку з тим, що на кошти раніше накладено арешт, №444 від 18.10.2017 року - повернуто без виконання у зв'язку з тим, що на кошти раніше накладено арешт, №752, №750 від 08.11.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з виконанням іншого виконавчого документа про накладення арешту, №443 від 18.10.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з тим, що рахунок закрито, №442 від 18.10.2017 року - повернуто без виконання, в зв'язку з відсутністю рахунку, №339 від 27.09.2017 року - повернуто без виконання у зв'язку з відсутністю рахунку (а.с.46-77).

В судовому засіданні представником позивача надано довідку про борг, видану ГУ ДФС в Івано-Франківській області станом на 25.09.2018, за змістом якої за державним міським підприємством «Івано-Франківськтеплокомуненерго» залишок податкового боргу згідно виконавчих проваджень в тому числі рішення щодо стягнення яких розстрочено судом та настав термін сплати становить 12 567 801,99 грн. (а.с.248).

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Абзацом 1-2 п. 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до абзацу 3 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

З урахуванням наведених норм, надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, можливе лише за умови недостатності коштів, які перебувають у власності такого платника податків, та після звернення до суду із вимогою про стягнення коштів такого платника податків з рахунків в банку. Аналогічну правову позицію висловлено Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 19.02.2014 року по справі № 2а-11801/11/2070.

З аналізу наведених норм слідує, що Податковий кодекс України встановляє особливий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами і визначив перелік заходів, які повинен здійснити орган стягнення в певній послідовності на виконання власних повноважень: звернення до суду з вимогами про стягнення коштів з рахунків в банку; опис та вилучення майна; отримання судового дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна.

Оскільки позивачем вжито необхідних заходів послідовність яких встановлена Податковим кодексом України, то в такому випадку надання судом дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є можливим, з врахуванням довідки ГУ ДФС в Івано-Франківській області про залишок податкового боргу згідно виконавчих проваджень в тому числі рішення щодо стягнення яких розстрочено судом та настав термін сплати в розмірі 12 567 801,99 грн.

В той же час суд зазначає, що доводи відповідача про те, що майно ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» не може бути джерелом погашення податкового боргу платника податків, оскільки закріплене за відповідачем на праві господарського відання, є необґрунтованими та безпідставними з огляду на таке.

Згідно п.87.2 ст. 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п.п. 87.3.1, 87.3.2, 87.3.3,87.3.5, 87.3.6, 87.3.7 п.87.3 ст. 87 ПК України, не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків:

- майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави; - майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків, у тому числі (але не виключно) майно, передане платнику податків у лізинг (оренду), схов (відповідальне зберігання), ломбардний схов, на комісію (консигнацію); давальницька сировина, надана підприємству для переробки, крім її частини, що надається платнику податків як оплата за такі послуги, а також майно інших осіб, прийняті платником податків у заставу чи заклад, довірче та будь-які інші види агентського управління; - майнові права інших осіб, надані платнику податків у користування або володіння, а також немайнові права, у тому числі права інтелектуальної (промислової) власності, передані в користування такому платнику податків без права їх відчуження; - майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України; - майно, вільний обіг якого заборонено згідно із законодавством України; - майно, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України "Про заставу";

Згідно пункту 89.2 статті 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Судом встановлено, що майно відповідача, що включено в податкову заставу згідно актів опису майна перебуває на балансі підприємства та використовуються у господарській діяльності. Акти опису майна підписані керівником та головним бухгалтером підприємства, без застережень.

Відповідачем не надано доказів, які б свідчили, що майно закріплене за ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» належить іншій юридичній чи фізичній особі, а також доказів наявності будь-яких обмежень, визначених ПК України чи іншими законодавчими актами щодо не можливості використання такого майна як джерела погашення податкового боргу платника податків.

Суд зазначає, що відсутність у прохальній частині позовної заяви суми податкового боргу, яку необхідно погасити за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі не є підставою для відмови у задоволенні позову.

Твердження відповідача про те, що суми податкового боргу в загальному розмірі 8 788 847, 27 грн., не можуть бути предметом стягнення, оскільки виконання рішення про їх стягнення розстрочено згідно ухвал Івано-Франківського окружного адміністративного суду, є безпідставними і не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалось представником відповідача, ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» своїх зобов'язань щодо погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішень суду сум заборгованості, згідно графіків погашення, не виконує.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Такі витрати позивачем понесені не були, а тому відсутні підстави для їх стягнення з відповідача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Надати Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 12 567 801 (дванадцять мільйонів п'ятсот шістдесят тисяч вісімсот одна гривня) 99 копійок за рахунок майна Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03346058), що перебуває у податковій заставі згідно акта опису майна від 13.09.2016 №101, акта опису майна від 13.09.2016 №102 та акта опису майна від 02.11.2017 №115/15.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (адреса: вулиця Незалежності, 20, м.Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний код 39394463);

Відповідач: Державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (адреса: вулиця Б.Хмельницького, 59А, м. Івано-Франківськ, 76007, ідентифікаційний код 03346058).

Суддя /підпис/ Скільський І.І.

Рішення складене в повному обсязі 16 жовтня 2018 р.