ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" жовтня 2018 р. №0940/1571/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Гундяка В.Д.
секретар судового засідання Бунич Т.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марії Іванівни про визнання протиправним та нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання до вчинення певних дій, -
30.08.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марії Іванівни про визнання протиправним та нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання до вчинення певних дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
У строк, встановлений судом, позивач усунув вказані недоліки, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства, на підставі рішення №РВ-2600432372018 від 15.08.2018 протиправно відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Суду пояснив, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні реєстрації земельної ділянки у зв'язку з відсутністю погодження в структурних підрозділах районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, оскільки чинне законодавство не передбачає такого погодження, а відповідачем в свою чергу не зазначено, яку саме норму закону порушено позивачем. Крім цього проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки отримав позитивний висновок органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, як і передбачено чинним законодавством. Зазначив, що на його думку, погодження відповідного органу необхідне виключно для земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти будівництва або планується розташування таких об'єктів. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв чи клопотань суду не подала, правом на подання відзиву на позов не скористалася, суд про поважність причин ненадання такого відзиву не повідомила.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Ільцівської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області від 02.11.2018 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, за рахунок земель комунальної власності, земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,2750 га, яка розташована в с. Ільці присілок Підпогар та зобов'язано замовника надати до сільської ради погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для затвердження його на сесії сільської ради та подальшого оформлення права власності на земельну ділянку.
Так позивачем було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, який було погоджено територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
В судовому засіданні встановлено, що 09.07.2018 року позивач звернувся із заявою до державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марії Іванівни про внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Згідно рішення №РВ-2600422062018 від 16.07.2018, державним реєстратором відмовлено позивачу у внесенні вказаних відомостей з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документа, подання заявником документів не в повному обсязі та рекомендовано звернутися у відділ містобудування та архітектури для погодження даної проектної документації.
Так позивач звернувся із заявою про погодження проекту землеустрою до відділу містобудування та архітектури Верховинської районної державної адміністрації, однак відповідно до рішення від 30.07.2018 року за №134 йому відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки вказаний проект для ведення особистого селянського господарства не відноситься до проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкту.
01.08.2018 року позивач повторно звернувся до державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марії Іванівни, однак рішенням №РВ-2600432372018 від 15.08.2018 державним реєстратором було відмовлено у внесенні вказаних відомостей з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Відсутнє погодження (висновок) відділу містобудування та архітектури. Рекомендовано звернутися у відділ містобудування та архітектури для погодження даної проектної документації відповідно до п.1 статті 186 Земельного кодексу України.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно абзацу 2 статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Судом встановлено, що проект землеустрою, який подано позивачем, стосується земельної ділянки для ведення сільського господарства на якій відсутні будь-які об'єкти будівництва і розташування таких об'єктів не планується, що підтверджується проектом землеустрою, наявним в матеріалах адміністративної справи. Доказів протилежного суду не надано, а зазначені обставини відповідачем не спростовані.
Частиною 3 статті 23 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
З системного аналізу норм слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу погоджується виключно територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та підлягає обов'язковому погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури лише у випадку знаходження на даній земельній ділянці об'єкта будівництва або призначення земельної ділянки для розміщення такого об'єкту.
Отже посилання відповідача на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту підлягає погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури є безпідставним, оскільки проект на земельну ділянку на якій відсутні об'єкти будівництва або не планується розташування такого об'єкту, не потребує погодження вищевказаного структурного підрозділу, а тому вимоги частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України на спірні правовідносини не поширюються.
Крім цього проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки отримав позитивний висновок органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, що підтверджується висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 06.06.2018 року №5149/82-18.
Також суд зазначає, що дана земельна ділянка виділена позивачу для ведення селянського господарства відповідно до рішення органу місцевого самоврядування, а отже не може відноситись до земель забудови.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином суд дійшов висновку, що відмова у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є безпідставною, а тому слід визнати протиправним та нечинним рішення державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марії Іванівни №РВ-2600432372018 від 15.08.2018 та зобов'язати внести до Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку, на підставі проекту землеустрою розробленого згідно рішення Ільцівської сільської ради Верховинського району від 02.11.2017 року, про надання ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 704,80 грн. підтверджується квитанцією за №36.54.1/18625456 від 28.08.2018 року.
Судом встановлено, що відділ у Верховинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області являється структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та не є юридичною особою.
За таких обставин судові витрати слід стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
На підставі Земельного кодексу України, керуючись статтями 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та нечинним рішення державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марії Іванівни від 15.08.2018 року №РВ-2600432372018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Зобов'язати державного кадастрового реєстратора Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марію Іванівну внести до Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку, на підставі проекту землеустрою розробленого згідно рішення Ільцівської сільської ради Верховинського району від 02.11.2017 року, про надання ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судових витрат.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1
відповідач: державний кадастровий реєстратор Верховинського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Бобрук Марія Іванівна, код ЄДРПОУ 39767437, вул. Франка, 33, селище Верховина, Верховинського району, Івано-Франківської області, 78700;
Рішення складене в повному обсязі 16.10.2018 року.
Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.