16 жовтня 2018 року м. Житомир
справа № 0640/3926/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження з 01 січня 2018 року максимального розміру пенсії на рівні 70% від відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок з 01 січня 2018 року та виплачувати в подальшому пенсію у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виключення з 01 січня 2018 року зі складу пенсії підвищення до посадового окладу, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області включити в склад пенсії з 01 січня 2018 року та виплачувати в подальшому пенсію з урахуванням підвищення до посадового окладу, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.
Одночасно в прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" від 21.02.2018 №103 органом Пенсійного фонду України позивачу перераховано пенсію, та як наслідок зменшено розмір пенсії, замість встановленого на час звільнення в 2005 році - 90% від відповідних сум грошового забезпечення, зменшено до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія позивачу. Виключено зі складу пенсії підвищення до посадового окладу, надбавку за роботу з таємними документами, надбавку за виконання особливо важливих завдань та премію.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, в якій просив встановити розмір пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення, як було встановлено під час її призначення та включення до складу пенсії всіх складових грошового забезпечення. Відповідачем надано відповідь, в якій повідомлено, що перерахунок пенсії здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" та на підставі довідки наданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України. Перерахунок пенсії проведено відповідно до вимог законодавства, оскільки застосовано положення ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку.
Не погоджуючись із відмовою органу Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду за захистом свого права.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 16.08.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 22.08.2018, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№18087/18.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Також зазначає, що орган Пенсійного фонду провів перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" від 21.02.2018 №103. Перерахунок пенсії проведено за нормами ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Відповідно до ст.63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Також зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення позивача на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за посадою позивача, який обчислено на час виникнення права на перерахунок - 01.01.2018. Відповідно до довідки наданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 05.04.2018 №43-2097 позивачу не визначено таких складових грошового забезпечення, як підвищення до посадового окладу, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, які позивач просить врахувати при здійсненні перерахунку пенсії. Обрахунок видів грошового забезпечення для призначення/перерахунку пенсії та видача відповідних довідок, належить до виключної компетенції органу, з якого особа була звільнена.
Згідно з ухвалою суду від 12.09.2018 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження на 04.10.2018.
У визначений день та час до суду прибули позивач та представник відповідача, проте перед початком судового засідання подали клопотання за вх.№20066/18 та вх.№20065/18, відповідно, в яких просять суд розгляд справи проводити у порядку письмового провадження.
Зважаючи на подані учасниками справи клопотання, керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) та на підставі довідки наданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, що не заперечується сторонами.
Після проведеного відповідачем перерахунку зменшено розмір пенсії позивача до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Згідно із довідкою від 21.11.2017 №8701/03-21, виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, до перерахунку пенсії, позивач отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір пенсії становив 90% від відповідних сум грошового забезпечення (а.с.25).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, як було встановлено під час її призначення та включення до складу пенсії всіх складових грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у листі №С-3225 від 13.07.2018 повідомило позивача, що з 01.01.2018 здійснено перерахунок його пенсії на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" від 21.02.2018 №103, пенсія з 01.01.2018 обчислена в розмірі 70% від грошового забезпечення та становить 8371,65 грн. Встановлення розміру відсотку від суми грошового забезпечення, з якої здійснюється обрахунок пенсії. проведено відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку) за якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та зазначено складові грошового забезпечення, з яких обраховується розмір пенсії (а.с.26).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У даній справі предметом спірних правовідносин є наявність підстав у органу Пенсійного фонду України для застосування при здійсненні перерахунку пенсії позивача змін, внесених до ч.2 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які не були чинними на момент призначення пенсії, та стосуються обмежень розміру максимальної пенсії у відсотковому відношенні від відповідних сум грошового забезпечення.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, зміни внесені до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення максимального розміру пенсії за вислугою років у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17).
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотковому відношенні від суми грошового забезпечення, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугою років у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Вказане порушення було допущено відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" від 21.02.2018 №103, а тому суд вважає, що відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру пенсії - 90% від відповідних сум грошового забезпечення.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача та зобов"язанням включити до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії з 01.01.2018, виплачувати в подальшому пенсію з урахуванням підвищення до посадового окладу, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів п.п. 2-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 та п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, Головні управління Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати підстави для проведення перерахунку пенсій та розмір пенсії, а здійснюють нарахування пенсії на підставі наданих їм іншими уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи. При цьому розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Довідки про розмір грошового забезпечення видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цими Порядками.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що зазначені вимоги є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки оскарження складу грошового забезпечення, визначеного у довідці для перерахунку пенсії, може бути предметом позову до органу, який їх видав. У органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження змінювати розміри і складові грошового забезпечення.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд вважає, що є підстави для часткового задоволення позову.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення та подання відповідачем звіту про виконання рішення на підставі ст.382 КАС України суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналіз наведених норм свідчить на користь висновку, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд дійшов до висновку, що відсутні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням рішення у даній справі.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 382 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11510, ідн. номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у розмірі 70% від відповідної суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розрахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення
Суддя А.В. Горовенко