Рішення від 11.10.2018 по справі 805/5133/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 р. Справа№805/5133/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію за віком,-

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії № 874/03 від 17.01.2018 року, зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком з 27.12.2017 року у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

В обґрунтування позову зазначила, що 04 листопада 1999 року виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль. Перед виїздом за кордон мешкала у АДРЕСА_1. Згідно записів в трудовій книжці трудовий стаж складає 15 років. Отже, при віці 58 років і страховому стажі 15 роки досягла усіх необхідних умов призначення пенсії за віком. Раніше пенсія не призначалась. 27.12.2017 року через представника звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії, на що отримала відмову та звернулась до суду. 22 січня 2018 року отримала відмову від відповідача у призначені пенсії. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 02 липня 2018 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 13 серпня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження та призначено судове засідання 30 серпня 2018 року.

30 серпня 2018 року по справі було об'явлено перерву до 11 жовтня 2018 року.

Ухвалою суду від 10.10.2018 замінено відповідача на належного.

Представники сторін у судове засіданні не з'явились. Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

У відзиві відповідач зазначив, що позивачем порушено шестимісячний строк звернення до суду. Крім того, у порушення Порядку №22-1 від 25.11.2005 року позивач звернувся через свого представника з заявою про призначення пенсії не встановленого зразка, позивач не надав паспорт громадянина України, а також документ про місце проживання у м.Дружківці. Отже відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить суд відмовити у задоволенні позову.

У запереченнях на відзив представник позивача зазначив, що ним було надано відповідачу всі необхідні документи для вирішення питання про призначення пенсії.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Як встановлено судом, 04 листопада 1993 року позивач отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон та виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю.

27 листопада 2016 року позивач через свого представника звернувся до ПФУ із заявою довільної форми про призначення пенсії за віком від 10 листопада 2017 року, разом з копіями документів: закордонного паспорту громадянина України, трудової книжки, диплома про освіту.

Відпоідач 17.01.2018 року надав представнику позивача відповідь. Яку він отримав 22.01.2017 року, про необхідність надання додаткових документів, а саме заяви про призначення пенсії у відповідності до зразка встановленого додатком 3 Порядку № 22-1, та документа про місце проживання у м.Дружківці.

Статтею 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Відповідно до п.2.1 та 2.9 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

- документи про місце проживання (реєстрації) особи;

- особа, яка звертається за пенсією (незалежно від віду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік;

- свідоцтво про укладення шлюбу.

Відповідно до пункту 2.22 Порядку № 22-1 за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також довідку на постійне проживання

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;

в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

ПФУ, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Твердження позивача, що він звернувся до ПФУ із належним пакетом документів спростовуються встановленими обставинами.

Так заява про призначення пенсії не встановленого зразку. Також було надано копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, від 16.04.2008 року, в якому не зазначено, місце проживання (реєстрації) позивача в Україні. В той же час, як вбачається з матеріалів справи фактичне місце проживання позивача: Ізраїль, АДРЕСА_2.

Таким чином, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до управління ПФУ із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не мав підстав для призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду від 06.02.2018 року по справі № К/9901/3780/18 (425/1867/16-а).

Суд зазначає, що пенсійний орган відмовив заявниці ні в призначенні пенсії, а в розгляді заяви про її призначення. Отже рішення про відмову в призначенні пенсії відповідачем не приймалось.

Тобто, пенсійний орган не позбавив позивача право на отримання пенсії. Тому позивач має право звернутися з заявою про призначення пенсії встановленого зразка та надати відповідачу необхідні документи, зазначені відповідачем.

Відповідно до частини другою ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії № 874/03 від 17.01.2018 року, зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком з 27.12.2017 року у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів - відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.