Рішення від 03.10.2018 по справі 906/387/18

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/387/18

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кудряшової Ю.В.

секретар судового засідання: Голюк Л.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Данилюк Р.П. - довіреність №5 від 09.07.2018;

від відповідача: Лопоха В.Є. - довіреність №35 від 23.01.20418.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Фізичної особи-підприємця Цивінської Лілії Анатоліївни

до Чуднівської міської ради Житомирської області

про визнання протиправним та скасування рішення 8-ї сесії 7-го скликання №201 від 22.12.2016

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з визнання протиправним та скасування рішення 8-ї сесії 7-го скликання Чуднівської міської ради №201 від 22.12.2016 "Про укладення додаткової угоди до договору оренди землі №32/15 від 30.07.2015р.".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно положень 21, 23 Закону України «Про оренду землі» чітко регламентують, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, а також, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Аналогічні твердження містяться в п. 288.4. Податкового кодексу України, статтях 283, 286 Господарського кодексу України, статті 93 Земельного кодексу України.

Разом з тим, позивач зазначив, що прийняттям оспорюваного рішення відповідач в односторонньому порядку змінив одну з істотних умов договору, а саме розмір орендної плати.

В судовому засіданні 03.10.2018 за згодою представників сторін відповідно до положень ч. 6 ст. 183 ГПК України суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті в цей самий день.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав. зазначених в позові та запереченнях від 03.10.2018.

Відповідач в судовому засіданні вимоги не визнав з підстав, зазначених у відзиві та листі №518 від 27.09.2018.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи. 30.07.2015 між Фізичною особою-підприємцем Цивінською Лілією Анатоліївною (орендар/позивач) та Чуднівською міською радою Житомирської області (орендодавець/вдповідач) укладено договір оренди землі №32/15 (а.с. 12-15), відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1825855100:01;001;0704) загальною площею 1,3262 га, що знаходиться в м. Чуднів по вул. Робітничій, 44А для обслуговування майнового комплексу.

Пунктом 9 даного договору передбачено, що орендна плата вноситься у грошовій формі та розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що становить - 69561,51 грн. за рік, або 5796,791 грн. за місяць.

Згідно п. 8 договору, останній укладений терміном на 5 (п'ять) років, з 01.08.2015 по 01.08.2020, та зареєстрований Реєстраційною службою Чуднівського районного управління юстиції 12.08.2015.

Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається один раз на 1 рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством проведенням нової нормативно-грошової оцінки земель;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря. що підтверджено документами;

- в інших випадках. передбачених законом.

Також пунктом 36 вищевказаного договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін.

27.07.2015 між сторонами у справі підписано акт прийому-передачі земельної ділянки (а.с. 16).

В послідуючому рішенням двадцять першої сесії 6-го скликання від 21.12.2012 №310 вирішено встановити, що при переукладенні та укладенні нових договорів оренди земельних ділянок комунальної власності територіальної громади міста Чуднів, плата за землю в договорах оренди повинна передбачатися:

- для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, - в розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі;

- для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - в розмірі від 5 до 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

22.12.2016 рішенням восьмої сесії сьомого скликання №201 встановлено по договору оренди землі №32/15 від 30.07.2015 орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки що становить 239235,9708 грн. за рік, 19936,3309 грн. за місяць. Також зазначеним рішенням пункт 9 договору оренди землі №32/15 від 30.07.2015 змінено та викладено в новій редакції, а саме:

"п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 239235,9708 грн. за рік, 19936,3309 грн. за місяць."

Позивач вважаючи зазначене рішення односторонньою зміною умов договору звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку обставинам справи, враховуючи підстави та предмет позову, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, зважаючи на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно статті 148 Господарського кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною державою. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до Земельного кодексу України та інших законів.

За статтею 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Як свідчать матеріали справи надана в оренду земельна ділянка розташована в м. Чуднів по вул. Робітнича, 44А та знаходиться у підпорядкуванні Чуднівської міської ради.

З огляду на приписи статті 122 Земельного кодексу України вбачається, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У відповідності до статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно частини 2 статті 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України договір - є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.

Загальні умови укладення договорів визначені статтею 179 Господарського кодексу України, частиною 3 якої, зокрема, передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, у випадку, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання.

З приписів статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Договір оренди землі - це договір за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (статті 13 Закону України «Про оренду землі»).

Положення статті 626 Цивільного кодексу України передбачають, договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.

З урахуванням наведених положень чинного законодавства України, суд приходить до висновку про те, що взаємовідносини між позивачем та відповідачем щодо оренди землі врегульовані відповідним господарським договором - договором оренди, зареєстрованим в державному реєстрі. При цьому укладення цього договору є обов'язковим у разі використання позивачем земельної ділянки в силу наведених вище приписів чинного законодавства.

Згідно статті 15 Закону України "Про оренду землі" та статті 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди землі (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Зазначені положення Закону визначають те, що нормативна грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати, у зв'язки з чим зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Підставами проведення оцінки земель, виходячи з положень статті 15 Закону України "Про оцінку земель" є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Пунктом 2.19 Постанови пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Виходячи з розрахунку орендної плати, встановленої рішенням Чуднівської міської ради №201 від 22.12.2016 (з нормативної грошової оцінки 1993633,09 грн. 12% становить саме 239235,9708 грн.) та нормативно грошовою оцінкою, встановленою п. 5 договору оренди №352/15 від 30.07.2015, суд зазначає, що розмір останньої змінився.

Проте матеріали справи не містять жодних доказів, підтверджуючих обґрунтування та подальше затвердження органом місцевого самоврядування саме такої суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Робітничій, 44 А в . м. Чуднові, Житомирської області.

Частиною 2 статті 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України - договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до норм ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Водночас ст. 181 ГК України передбачає ряд дій сторін в разі наявності заперечень щодо окремих умов договору та алгоритм дій для досягнення згоди з усіх істотних умов господарського договору.

Разом з тим, відповідачем не подано жодних доказів на підтвердження направлення повідомлень позивачу про необхідність укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.

Крім того, рішення Чуднівської міської ради №201 від 22.12.2016 щодо встановлення нового розміру орендної плати в односторонньому порядку суперечить п.36 договору оренди землі №32/15 від 30.07.2015.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач не подав до суду жодного доказу на спростування позовних вимог, доводи, наведені у відзиві та листі за вих. №518 від 27.09.2018 спростовуються наведеними вище нормами та обставинами справи.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 8-ї сесії 7-го скликання Чуднівської міської ради №201 від 22.12.2016 "Про укладення додаткової угоди до договору оренди землі №32/15 від 30.07.2015р.".

3. Стягнути з Чуднівської міської ради Житомирської області (13200, Житомирська область, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 146, ід. код 04344952)

- на користь Фізичної особи-підприємця Цивінської Лілії Анатоліївни (13308, АДРЕСА_1 ід. номер НОМЕР_1) 1762,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 16.10.18

Суддя Кудряшова Ю.В.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2,3 - сторонам (рек. з повід.)