Постанова від 02.10.2018 по справі 678/1194/18

ЄУН №678/1194/18

Провадження № 3-678-534/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2018 року смт. Летичів

Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Лазаренко А.В., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення №14 від 28.09.2018 року, який надійшов з Летичівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого,

за ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2018 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №14 від 28.09.2018 року згідно якого при примусовому виконанні виконавчого провадження №46067838 від 16.01.2015 року згідно виконавчого листа №2-151/11 від 17.03.2011 року Летичівського районного суду про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання двох дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, та сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, в розмірі 1/3 частини з усіх видів його доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 02.03.2011 року до досягнення ними повноліття, встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП, ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: починаючи з 02.03.2011 року по 28.09.2018 року не в повній мірі сплачував аліменти на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, та сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання та становить 73969,94 грн.

Вивчивши означені матеріали суд вважає, що справа не може бути прийнята до провадження і підлягає поверненню органу, що її порушив, для належного оформлення.

Відповідно до змісту ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» №2234-VIII від 07.12.2017 року, на підставі якого КУпАП доповнений ст. 183-1, набув чинності 06.02.2018 року.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

У абз. 2 п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року (справа № 1-7/99 № 1-рп/99) вказано, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення заборгованість по аліментам у ОСОБА_1 виникла в період з 02.03.2011 року по 28.09.2018 року.

Оскільки передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП адміністративне правопорушення за своїм характером є триваючим та встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, то дана норма, в силу ст. 58 Конституції України та ст. 8 КУпАП, не має зворотної дії в часі.

Отже, облік сукупного розміру заборгованості по аліментах за шість місяців, наявність якої передбачена ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту набрання чинності Законом №2234-VIII, тобто з 06.02.2018 року.

В зв'язку з цим, період часу несплати аліментів ОСОБА_1 до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП, тобто до 06.02.2018 року, не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру заборгованості по аліментах, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.

Тобто, сума боргу по аліментах повинна конкретно зазначатися з 06.02.2018 року, а не загальна (з дня пред'явлення виконавчого листа до виконання), або повинна бути вказана загальна сума боргу по аліментах (з дня пред'явлення виконавчого листа до виконання) та з 06.02.2018 року.

При доопрацюванні документів також слід звернути увагу на те, що склад правопорушення за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП матиме місце тоді, коли сукупний розмір заборгованості по аліментах за період, починаючи з 06.02.2018 року по день складання протоколу про адміністративне правопорушення - 28.09.2018 року перевищуватиме суму відповідних платежів за шість місяців.

Тобто, органу, яким оформлено матеріали справи, слід належним чином обрахувати розрахунок цієї заборгованості, врахувавши суму сплачених аліментів.

Органу, яким оформлено матеріали справи, слід звернути також увагу на те, що на час складення протоколу про адміністративне правопорушення (30.08.2018 року) ст. 183-1 КУпАП викладена в редакції Закону № 2475-VIII від 03.07.2018 року, який набрав чинності 28.08.2018 року.

Зокрема, ст. 183-1 КУпАП викладена в новій редакції із зазначенням кількох частин.

Водночас, направлений до суду протокол про адміністративне правопорушення не містить чіткого зазначення частини статті КУпАП, до якої притягається ОСОБА_1, що суперечить вимогам ст. 256 КУпАП.

Відповідно до змісту ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Таким чином, виявлені недоліки позбавляють суд можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи та вирішити справу у точній відповідності із законом, що є підставою для повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 7, 221, 254, 256, 278, 280, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП направити до Летичівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: А.В.Лазаренко