Рішення від 02.10.2018 по справі 234/4225/18

Справа № 234/4225/18

Провадження № 2/234/1797/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2018 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Кравченко О.Ю., за участю секретаря судового засідання Каліберди А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/4225/18 за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1, про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі Управління) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованої переплати державних коштів у сумі 11954,15 грн.

Позов обґрунтовано тим, що 29 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою, як особа, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, та отримав довідку №1426/2182 від 06.11.2014 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням від 05.01.2015 року відповідачу було призначено допомогу як особам, що переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 29.2.2014 року по 27.02.2015 року в розмірі 2210 грн., з 28.02.2015 року по 28.04.2015 року - 1989 грн., з 29.04.2015 року по 28.06.2015 року - 1786 грн. Надалі, відповідач зверталась з заявою від 10.07.2015 року, рішенням позивача від 16.07.2015 року було призначено допомогу як внутрішньо переміщеним особам на період з 29.06.2015 року по 28.12.2015 року в розмірі 1768 грн.

На підставі отриманої інформації Державною фінансовою інспекцією Донецької області 31.05.2016 року від органів МРЕВ було встановлено, що відповідач має у власності автомобіль BMW 528S XDRIVE, 2012 року випуску, значиться на обліку з 17.11.2012 року, д/н НОМЕР_1, автомобіль BMW Е92 320І, 2007 року випуску, на обліку з 26.04.2008 року, д/н НОМЕР_2.

В заявах наданих до Управління відповідач вказувала, що не має транспортних засобів, тобто надав недостовірну інформацію згідно п.6 Порядку №505, відповідно до якого грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. Таким чином вході перевірки встановлено, що на дату подання заяви від 29.12.2014 року та від 10.07.2015 року відповідач володіє двома транспортними засобам. Управлінням було прийнято рішення від 31.05.2016 року про здійснення перерахунку за період з 29.12.2014 року по 31.08.2015 року, у зв'язку з тим, що за вказаний період відповідач не мав права на отримання державної допомоги внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв'язку з наданням недостовірної інформації. Розмір переплати відповідно до довідки-перерахунку від 01.06.2016 року становить 15661,25 грн. Згідно протоколу змін від 06.10.2016 року заборгованість частково погашена в сумі 3707,10 грн., залишок переплати складає 11954,15 грн. Відповідач був повідомлений листом №01-08/13914 від 12.10.2016 року про заборгованість, але до теперішнього часу сума переплати добровільно не погашена.

У судове засідання представник позивача Філоник В.В. не з'явилась, надала заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутність, проти винесення заочного рішення не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання не з'явилась, відзив на позов суду не надала, заяв про розгляд справи у її відсутності або відкладення розгляду справи до суду не надала, у зв'язку з чим, за згодою представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу в заочному порядку.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, визначає коло осіб, умови, порядок призначення допомоги (далі Порядок).

Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (п.5).

Відповідно до п. 6 Порядку, в редакції яка діяла на час виникнення правовідносин, грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.

Судом встановлено, що згідно довідки №1426/25917 від 29.12.2014 року ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилися для проживання з району проведення антитерористичної операції - з м. Макіївка, для проживання у м. Краматорськ.

29.12.2014 року та 10.07.2015 року ОСОБА_1 зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявами про призначення їй та її неповнолітнім дітям, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, адресної допомоги, не вказуючи у заяві про наявність транспортних засобів (механізмів).

Згідно п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

В результаті отриманої інформації встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником двох транспортних засобів: BMW 528S XDRIVE, 2012 року випуску, значиться на обліку з 17.11.2012 року, д/н НОМЕР_1, автомобіль BMW Е92 320І, 2007 року випуску, який знаходиться на обліку з 26.04.2008 року, д/н НОМЕР_2.

Згідно Рішення Управління від 31.05.2016 року про перерахунок за минулий час по особовому рахунку НОМЕР_4, ОСОБА_1 не має права з 29.12.2014 року по 31.08.2015 року на призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг згідно п.6 абз.3 ПКМУ від 01.10.2014 року №505 (до внесення змін згідно ПКМУ №636 від 26.08.2015р.) на підставі інформації МРЕО, на запит для перевірки органів ДФІ. Утримати суму надміру виплачених коштів згідно п.11 ПКМУ №505.

За довідкою Управління від 01.06.2016 року, ОСОБА_1 за період з грудня 2014 року по серпень 2015 року отримала допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 15661,25 грн.

Відповідно до протоколу змін від 06.10.2016 року заборгованість частково погашена в сумі 3707,10 грн., залишок переплати складає 11954,15 грн.

12.10.2016 року відповідачу надіслано листа про виникнення переплати, у зв'язку із недостовірними даними про факт наявності транспортних засобів з 29.12.2014 року по 31.08.2015 року та запропоновано у 10-ти денний строк повернути надмірно нараховані кошти в сумі 11 954,15 грн., що в добровільному порядку відповідачем не повернуто.

За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач ОСОБА_1 у період часу з 29.12.2014 року по 31.08.2015 року мала у власності два автомобіля BMW 528S XDRIVE, 2012 року випуску та автомобіль BMW Е92 320І, 2007 року випуску, які на той час перебували в експлуатації менше ніж 10 років, надала платнику допомоги інформацію, яка не відповідає дійсності щодо свого майнового стану, а тому, сума грошової допомоги, виплачена надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, за період з 29.12.2014 року по 31.08.2015 року, підлягає стягненню із ОСОБА_1 у судовому порядку, оскільки добровільно вона цю суму не повернула.

Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 - 265, 280-283 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, р/р 35217039022516 в ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів у сумі 11954,15 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири грн. 15 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2) на користь Управління праці і соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Героїв Небесної сотні, 23) судовий збір в сумі 1762,00 грн.

На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя Краматорського міського суду О. Ю. Кравченко