Справа № 458/92/18
про відмову у задоволенні скарги
25 вересня 2018 року м. Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі судді ОСОБА_1 ,
секретар ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду скаргу захисника обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 на постанову слідчого СВ Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 від 27 березня 2017 року про призначення товарознавчої експертизи,
за участю прокурора ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
його захисника адвоката ОСОБА_4 ,
Захисник ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_4 під час підготовчого судового засідання подав скаргу на постанову слідчого СВ Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 від 27 березня 2017 року про призначення товарознавчої експертизи.
У обґрунтування скарги посилався на те, що 27 березня 2017 року постановою слідчого СВ Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 було призначено проведення товарознавчої експертизи транспортного засобу марки КАМАЗ 43105, номерний знак НОМЕР_1 , що належить Турківській міській раді Львівської області, на вирішення якої було поставлено питання визначення ринкової вартості сміттєвоза.
Однак, вказана постанова винесена безпідставно, оскільки, підстави для призначення експертизи визначені у статті 242 КПК України, в редакції, що діяла станом на березень 2017 року, згідно якої експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Також вказана стаття визначає перелік випадків, в яких призначення експертизи є обов'язковим. Визначення ринкової вартості транспортного засобу не належить до таких випадків.
Стаття 91 КПК України не відносить до обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні розмір ринкової вартості транспортного засобу, який на думку слідства є предметом злочину.
Також ринкова вартість не застосовується при визначенні розміру збитків, завданих злочином. Застосування ринкової вартості для визначення розміру шкоди не передбачено жодною методикою або інструкцією.
Так, відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 116 від 22.01.1996, розмір збитків від розкрадання, нестачі, нищення (псування) матеріальних цінностей визначається шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки. У разі визначення розміру збитків, що призвели до завдання майнової шкоди державі, територіальній громаді або суб'єкту господарювання з державною (комунальною) часткою в статутному (складеному) капіталі, розмір збитків визначається відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Вказана методика на сьогоднішній день не затверджена КМУ, а отже самостійне визначення слідчим механізму обчислення розміру шкоди з використанням ринкової вартості не відповідає вимогам КПК України.
Ринкова ціна сміттєвоза не має будь-якого визначального значення у даному кримінальному провадженні також з огляду на норми закону України «Про публічні закупівлі». Вказаний закон не зобов'язує замовників здійснювати закупівлю товарів за ринковими цінами. У законі навіть не застосовується поняття ринкової ціни. Закупівлі, за вказаним законом здійснюються за цінами найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції. При цьому Закон України «Про ціни та ціноутворення», а саме стаття 10 визначає, що суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують вільні ціни, а також державні регульовані ціни, і жодним чином не ринкові.
До такого товару, як сміттєвоз, в силу вимог вказаного закону не можуть бути застосовані державні регульовані ціни, що дозволяє суб'єкту господарювання застосовувати вільні ціни, тобто ціни, сформовані на власний розсуд.
Таким чином, з наведених аргументів вбачається, що визначення ринкової ціни сміттєвоза не має жодного значення для даного кримінального провадження, а постанова про призначення експертизи для визначення такої ціни винесена без належних для того підстав, передбачених КПК України.
У зв'язку із наведеним просив визнати незаконною та скасувати постанову, винесену 27 березня 2017 року слідчим СВ Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 про призначення товарознавчої експертизи.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши обставини скарги, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні скарги виходячи з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 303 КПК України скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які не розглядаються під час досудового розслідування, можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314 - 316 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 314 КПК України підготовче судове засідання відбувається за участю прокурора, обвинуваченого, захисника, потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для судового розгляду.
Із долученої до вказаної скарги постанови про призначення товарознавчої експертизи відомо, що 23 березня 2017 року у кримінальному провадженні, внесеному 18.01.2017 до ЄРДР за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 366 та ч. 2 ст. 364 КК України, слідчим СВ Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 винесено постанову про призначення товарознавчої експертизи, проведення якої доручено
експертам Львівського НДІСЕ, і на вирішення експертизи поставлено питання яка ринкова ціна представленого на дослідження сміттєвоза КАМАЗ 43105, номерний знак НОМЕР_1 з урахуванням зносу станом на 11 листопада 2011 року.
Даючи правову оцінку вказаній постанові, суд керується таким.
Згідно ч. 1 ст. 242 КПК України у редакції Закону України від 13.05.2014 р. експертиза проводиться експертом за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Відповідно до пунктів 2.1. та 2.2. Глави 2. Розділу IV Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) до числа основних завдань автотоварознавчої та транспортно-товарознавчої експертизи належить визначення ринкової вартості колісних транспортних засобів (далі - КТЗ), їх складових.
Серед орієнтовного переліку вирішуваних питань - питання: Яка ринкова вартість КТЗ (зазначаються його марка, модель і державний реєстраційний номер) на дату оцінки (зазначається дата, на яку визначається його вартість)?
Статтею 4 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну» встановлено, що діяльність судових експертів, пов'язана з оцінкою майна, здійснюється на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про судову експертизу», з урахуванням особливостей, визначених цим Законом щодо методичного регулювання оцінки цього майна.
Відповідно до ст. 9 цього Закону методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна
Положення (національні стандарти) оцінки майна повинні містити визначення понять, у тому числі поняття ринкової вартості, принципів оцінки, методичних підходів та особливостей проведення оцінки відповідного майна залежно від мети оцінки, вимоги до змісту звіту про оцінку майна та порядок його рецензування
Положення (національні стандарти) оцінки майна визначають випадки застосування оцінювачами методичних підходів оцінки ринкової вартості майна та випадки і обмеження щодо застосування методичних підходів до визначення неринкових видів вартості майна. При цьому, якщо законами або нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, договором на проведення оцінки майна або ухвалою суду не зазначено вид вартості, який повинен бути визначений в результаті оцінки, визначається ринкова вартість.
Отже, для визначення вартості транспортних засобів необхідні спеціальні знання і для їх оцінки може застосовуватися ринкова вартість, а питання про належність та допустимість доказів не може вирішуватися судом під час підготовчого судового засідання.
Керуючись ст.ст. 314, 315, 369-372, 376 КПК України, суд
Відмовити у задоволенні скарги захисника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 про визнання незаконною та скасування постанови слідчого СВ Самбірського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 від 27 березня 2017 року про призначення товарознавчої експертизи.
Повний текст ухвали буде оголошено 01.10.2018, о 14 год.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення і окремому оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя