Рішення від 12.10.2018 по справі 826/1267/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 жовтня 2018 року № 826/1267/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі

головуючої судді - Добрівської Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доВійськової частини НОМЕР_1

провизнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Військової частини НОМЕР_1 з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність командира військової частини НОМЕР_1 , що виявилась у неприйнятті ним рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності після звільнення з військової служби, на підставі поданої відповідної заяви;

- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 розглянути подані ОСОБА_1 документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням третьої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні збори (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та статей 16-163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності 28.03.2016 року та прийняти відповідне рішення про виплату ОСОБА_1 цієї одноразової грошової допомоги.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що проходив службу в Збройних силах України та наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 10.12.2015 року №142Р був звільнений з військової служби у запас відповідно до пункту «б» (за станом здоров'я) відповідно до частини шостої статті 26, з урахуванням частини восьмої цієї ж статті, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.12.2015 року №275ДСК позивача виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та направлено для зарахування на військовий облік до Подільського районного у м. Києві військового комісаріату. 12.03.2016 року Центральною військово-лікарською комісією було встановлено, що отримана ним травма 07.02.2007 року пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, як наслідок, медико-соціальною експертною комісією встановлено третю групу інвалідності з 28.03.2016 року. 04.04.2016 року позивач звернувся до військової частини НОМЕР_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, що передбачена Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з встановленням інвалідності, внаслідок травми, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Однак, тривала переписка не дала жодних результатів. Вважаючи дії відповідача неправомірними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

07.02.2018 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва позовну заяву залишено без руху і встановлено позивачу строк для усунення виявлених судом недоліків.

23.02.2018 року позивачем усунені недоліки та подано квитанцію про сплату судового збору та документи на вимогу ухвали суду.

Ухвалою суду від 12.03.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (письмового провадження) на підставі ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У своєму відзиві на адміністративний позов представник відповідача просить суд відмовити у задоволені позову. Наведені у відзиві доводи зводяться до того, що Комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - Комісія), не розглянула подані позивачем документи на предмет наявності підстав для призначення одноразової грошової допомоги та подання відповідною висновку головному розпоряднику коштів. Комісія розглянула лише питання комплектності документів поданих разом з заявою позивача, і виявила відсутність документа, без якого розгляд заяви позивача по суті неможливий. Так, за результатами розгляду поданих позивачем документів складено протокол №4 від 20.12.2016 року відповідно до якого Комісією ухвалено запропонувати ОСОБА_1 подати до військової частини НОМЕР_1 додаткові документи, що свідчать про причини та обставини отримання травми поперекового відділу хребта, ЗЧМТ, струсу головного мозку, зокрема про те, що вона не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення тілесного ушкодження. Таким чином, у зв'язку з встановленням некомплектності документів, поданих позивачем, позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності командира військової частини НОМЕР_1 та Комісії є передчасною.

30.03.2018 року, 04.04.2018 року, 05.04.2018 року та 20.04.2018 року представником відповідача подані клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, клопотання про залишення позову без розгляду, відзив на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

10.04.2018 року позивачем подано відповідь на відзив з проханням відхилити заперечення відповідача, а заявлені позивачем вимоги задовольнити повністю. Зокрема, ОСОБА_1 наголошує на тому, що відповідачем не спростовується факт невиконання командиром військової частини НОМЕР_1 вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні збори (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

16.04.2018 представником відповідача подані заперечення на відповідь позивача на відзив, в яких представник наголошує на правомірності дій відповідача та безпідставності позовних вимог.

За результатами розгляду клопотань представника відповідача, судом 14.05.2018 року постановлено ухвалу про призначення справи до розгляду за правилами загального провадження та про наявність підстав для призначення підготовчого засідання у даному провадженні.

У підготовчому засіданні 06.06.2018 року судом постановлено ухвалу про відмову у задоволені клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору Центральну військово-лікарську комісію по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України.

Також, 06.06.2018 року судом постановлені ухвали про відмову у задоволені клопотань представника відповідача про витребування доказів у справі, оскільки зазначені у клопотаннях документи не стосуються предмета доказування у даній справі.

У підготовчому засіданні судом було встановлено порядок вирішення клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, а саме - ухвалено вирішити дане питання за результатами розгляду справи по суті.

06.06.2018 року судом постановлено ухвалу про закінчення підготовчого провадження і призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

В судовому засіданні 10.07.2018 року позивач позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та в додаткових поясненнях.

Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити в його задоволенні, наполягаючи на правомірності дій відповідача.

За результатами судового засідання, наявних матеріалів справи, які дають змогу здійснити оцінку правомірності взаємовідносин сторін, відсутністю потреби заслуховувати свідків чи експерта, за наявності заяви позивача та представника відповідача, суд на підставі частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України. 07.02.2007 року з ним стався нещасний випадок, а саме, травмування під час виконання службових обов'язків, про що складений Акт від 12.02.2007 року. Наказом Міністерства оборони України (по особовому складу) від 10.12.2015 року №142Р ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас відповідно до пункту «б» (за станом здоров'я) відповідно до частини шостої статті 26, з урахуванням частини восьмої цієї ж статті, Закону України «Про військовий облік і військову службу».

Згідно витягу з протоколу №1067 від 12.03.2016 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України - енцефалопатія складного генезу ІІ ступеню атеросклерозу судин головного мозку та інші захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби.

Згідно Довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0427806 від 29.03.2016 року, внаслідок травми пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби позивачу вперше встановлена третя група інвалідності з 01.04.2018 року.

04.04.2018 року позивач звернувся із заявою до відповідача про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні збори (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

У листі від 05.09.2016 року №222/4/1334, який був надісланий позивачу, відповідач вказав, що для розгляду зазначеного питання позивачу необхідно представити документ, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

04.10.2016 року позивач звернувся до відповідача з листом в якому підтвердив, що його травма не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, та навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, про що свідчить Акт про нещасний випадок від 12.02.2007 року.

Відповідач листом від 26.12.2016 року №222/4/2068 повторно повідомив позивача про неможливість розгляду питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням інвалідності, оскільки відсутні копії документів, що свідчать про причини та обставини отримання ним травми поперекового відділу хребта, закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, зокрема про те, що вони не пов'язані із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

04.01.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача з наданням пояснень та проханням виплатити одноразову грошову допомогу у звязку із встановленням йому інвалідності внаслідок травми, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

12.02.2017 року листом №222/4/195 відповідачем надано аналогічну відповідь з поясненням, що комісія зможе розглянути питання щодо виплати одноразової грошової допомоги лише після надання відповідних документів.

29.11.2017 року позивач знову звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з поясненнями.

21.12.2017 року відповідач своїм листом №222/5с/8222 надав відповідь позивачу про відсутність в розпорядженні відповідача документів на підтвердження факту нещасного випадку.

Позивач не погоджуючись з діями відповідача, вважаючи їх неправомірними звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку встановленим у справі обставинам з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд зважає на наступне.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно із статтею 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Так, згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується, окрім іншого, у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті; встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

З аналізу наведених норм Закону вбачається, що право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку (травми), що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.

Відповідно до пункту 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога, у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до пункту 4.13 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 року №530, порядок оформлення, призначення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4.7 цього розділу, у Військовій частині НОМЕР_1 та підпорядкованих їй військових частинах визначається наказом командира військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.11.2017 року №180 затверджена Інструкція про Порядок оформлення, призначення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності у Військовій частині НОМЕР_1 та підпорядкованих військових частинах

Пунктами 2.2, 2.3 цієї Інструкції передбачено, що попередню перевірку документів для призначення одноразової грошової допомоги, що надійшли до Військової частини НОМЕР_1 , на предмет їх комплектності здійснює фінансово-економічний орган Військової частини НОМЕР_1 , який у разі неналежного оформлення, відсутності передбачених відповідними постановами Кабінету Міністрів України документів інформує про це заявника за встановленим порядком.

Після попередньої перевірки документів та у разі їх комплектності та належного оформлення начальник фінансово-економічного органу Військової частини НОМЕР_2 подає їх на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або частково втрати працездатності без встановлення інвалідності, яка приймає рішення відповідно до повноважень, зазначених у розділі 3 цієї Інструкції.

Згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції за результатами розгляду документів Комісія встановлює наявність або відсутність визначених відповідними нормативно правовими актами підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги та ухвалює висновок про призначення та виплату одноразової грошової допомоги або про відсутність підстав для її призначення та виплати.

Як вбачається із матеріалів справи, комісією встановлено відсутність документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

При цьому, в Акті про нещасний випадок від 12.02.2007 року заначено, що травмування сталося під час виконання службових обов'язків, потерпілий не перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Витяг з протоколу №1067 від 13.03.2016 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв зазначено, що довідкою про обставини травми №50 від 26.02.2007 року з військової частини НОМЕР_3 , медичною документацією, яка знайшла своє відображення у свідоцтві про хворобу ВЛК ГВМКЦ «ГВКГ» від 27.11.2015 року № 3004, та у подальшому призвела до розвитку: «Енцефалопатії складного генезу (дисциркуляторної, посттравматичної) ІІ ст. Атеросклерозу судин головного мозку). Правобічної пірамідної недостатності, вестибуло-атактичних порушень, виражених вегетативних розладів з розвитком діенцефальних крихів, помірно-виражених астено-невротичних та депресивних розладів, стійкого цефалгічного та церебростенічного синдромів та інших захворювань», - травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до абзацу другого підпункту «д» пункту 21.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, постанова Військово-лікарської комісії у формулюванні захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), так, пов'язане з проходженням військової служби приймається при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні. Однак позивачем надано Акт про нещасний випадок, яким зафіксовано обставини отримання травми.

Суд вважає необґрунтованим твердження відповідача про необхідність надання позивачем документа про обставини поранення у зв'язку з наступним:

Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року - не містить визначення - якими саме документами необхідно підтверджувати причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) та докази того, що вказані ушкодження здоров'я настали не внаслідок протиправних дій заявника. Зміст наданого позивачем витягу з протоколу №1067 від 12.03.2016 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України свідчить про те, що поранення, контузія та наступні захворювання позивача - пов'язані з виконанням обов'язків військової служби. Інвалідність позивачу також встановлена у зв'язку з травмою пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби.

Пунктом 4.7 «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого чинним наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року, визначено, що для отримання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності особою також подається документ про обставини поранення - копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідка командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Разом з тим встановлено, що такий документ подається лише у разі, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Судом встановлено факт бездіяльності відповідача, що полягав у невиконанні свого визначеного нормативно-правовими актами обов'язку надати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Отже, посилання відповідача на те, що позивачем не було надано документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження - є помилковим та не дає права відповідачу не розглядати можливості надання грошової допомоги на підставі поданих позивачем документів.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо можливості призначення грошової допомоги на підставі поданих документів.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання здійснити виплату суд зазначає наступне.

Військова частина НОМЕР_1 жодного рішення про відмову у призначені одноразової грошової допомоги у спірних правовідносинах щодо позивача не приймала.

Так, відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Тобто, чинним законодавством чітко встановлено порядок та суб'єктний склад прийняття рішення про виплату гарантованої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» допомоги.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 18.11.2014 року №21-446а14, від 21.04.2015 року № 21-135а15.

За таких обставин, вимога про стягнення з Військової частини НОМЕР_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

У зв'язку з наведеним суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст.3, 5, 7-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність командира військової частини НОМЕР_1 , що виявилась у не прийнятті ним рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності після звільнення з військової служби, на підставі поданої відповідної заяви.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 розглянути подані ОСОБА_1 документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні збори (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та прийняти рішення на підставі поданих документів.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 .

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 )

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_2 )

Суддя: Н.А. Добрівська