Справа № 240/704/18 р.
Номер провадження № 2-о/240/47/18 р.
12 жовтня 2018 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Щербак Ю.В.
за участі:
секретаря судового засідання - Осадчої Л.В.,
заявника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту смерті,
Звернувшись до суду із заявою про встановлення факту смерті, заявник посилався на те, що 02 травня 2018 року в м. Донецьку помер його батько - ОСОБА_1.
Відділом судмедекспертизи трупів ОСОБА_3 бюро судово-медичної експертизи було видано лікарське свідоцтво про смерть неналежного зразка з печаткою ДНР .
Заявник звернувся до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області із заявою про реєстрацію смерті ОСОБА_1 та отримання свідоцтва про смерть. Однак, у зв'язку з невідповідністю наявних в нього медичних документів, виданих на тимчасово окупованій території, зразку документів, відповідно до вимог законодавства України, заявнику було відмовлено.
На підставі викладеного, заявник просить встановити факт смерті 02 травня 2018 року в м.Донецьку його батька - ОСОБА_1.
Заявник у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та пояснив, що батько тривалий час мав хворобу серця,лікувався. Причиною смерті визначено набряк легенів,атеросклеротичну хворобу серця. 02 травня 2018 року він помер за місцем проживання - в м.Донецьку. Похований померлий, також, в м. Донецьку. Заявник посилався, що встановлення факту смерті йому необхідно для отримання допомоги на поховання та спадщини.
Представник заінтересованої особи - Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану просить розглянути справу без участі представника, заперечень проти задоволення заяви не надав та повідомив про відсутність в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актового запису про смерть ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( лист № 15.50-71-5/2310 від 12 жовтня 2018 року).
Суд, дослідивши надані по справі докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до наданого свідоцтва про народження серії ІV-НО № 305866, виданого 17 травня 1979 року Кіровським відділом ЗАГСу м. Донецька, актовий запис № 781, ОСОБА_1 є батьком заявника.
Відповідно до довідки Олександрівського УСЗН № НОМЕР_1 від 24 травня 2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_2 зареєстрував фактичне місце проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Померлий ОСОБА_1 за довідкою УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації від 7 жовтня 2015 року № НОМЕР_2 теж був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3. Олександрівка Олександрівського району Донецької області,вул.Шкільна,2, як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування. Місто Донецьк віднесено до таких населених пунктів.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті проводиться державним органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Начальник Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області листом за № 15.50-71/774 від 11 жовтня 2018 року відмовив заявнику у реєстрації смерті ОСОБА_1, оскільки, для підтвердження факту смерті пред'явлено документ невідповідної форми.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
На доказ обставин, викладених у заяві, суду надано лікарське свідоцтво про смерть № 1712 від 03 травня 2018 року, за яким ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, помер 02 травня 2018 року внаслідок набряку легенів, атеросклеротичної хвороби серця. Вказане свідоцтво видане відділом судмедекспертизи трупів ОСОБА_3 бюро судово-медичної експертизи неналежного зразка з печаткою ДНР, отже, має форму, яка не відповідає діючому законодавству України.
Крім того, заявник надав свідоцтво про смерть серії ДНР № 104437, виданого Кіровським відділом запису актів цивільного стану м.Донецька Державної ОСОБА_4 Міністерства юстиції ДНР, за яким ОСОБА_1 помер 02 травня 2018 року в мДонецьку, актовий запис №741 від 03 травня 2018 року.
Оцінюючи надані письмові докази, суд вважає за можливе застосувати загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи,
виданих закладами, що знаходяться на неконтрольованій території, як доказів, оскільки можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного, сімейного життя, матеріального забезпечення, тощо.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але « у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смерті і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці.
Так, у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v/ Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) ЄСПЛ приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defactoорганів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території , життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v/ Turkey 10.05.2001, § 96) При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v/ Turkey 10.05.2001, § 92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «Першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)» (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, § 142).
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть батька і подальшого оформлення спадку та отримання допомоги на поховання.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Керуючись ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст.ст. 264, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_1, який народився 02 травня 1958 року, визнавши датою його смерті - 02 травня 2018 року та місце смерті - місто Донецьк,Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області або через Олександрівський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник - ОСОБА_2,зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за адресою: с.м.т. Олександрівка Олександрівського району Донецької області, вул. Центральна,12, РНОКПП НОМЕР_3.
Суддя Ю.В. Щербак