Постанова від 28.08.2018 по справі 265/8257/17

Справа №265/8257/17

Провадження №2-а/265/100/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Гноєвого С.С.,

за участю секретаря Мамаєвої С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

за участю представників сторін:

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування вимог посилався на те, що з 17.04.2016 року він перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному УПФУ м. Маріуполя Донецької області (надалі Маріупольському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області) та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 26.10.2017 року він звернувся до відповідача з заявою про отримання даних, на підставі яких документів йому призначена пенсія та розмір призначеної пенсії. З отриманої відповіді від 26.10.2017 року позивач довідався про неврахування періоду стажу його роботи з 26.11.1973 року по 07.04.1982 року, який становить 6 років, 7 місяців, 7 днів. Вважає, що відповідач неправомірно не врахував стаж його роботи за вказаний період оскільки він підтверджується трудовою книжкою, архівними документами та довідками з підприємств, які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Так, відповідно трудової книжки він працював: з 26.11.1973 року по 25.01.1974 року, з 20.02.1974 року по 19.04.1974 року, з 18.06.1974 року по 17.08.1974 року, з 16.09.1974 по 15.11.1974 року, з 19.12.1974 року по 20.05.1975 року, з 15.12.1975 року по 02.02.1976 року на Підприємстві «Сніжнеантрацит»; з 28.06.1976 року по 06.12.1976 року на Підприємстві ПАТ «Сніжнянськхіммаш»; з 10.01.1977 року по 18.06.1977 року, з 22.07.1977 року по 05.05.1978 року, з 22.05.1980 року по 01.09.1980 року, з 22.09.1980 року по 16.11.1981 року, з 11.12.1981 року по 07.04.1982 року на Комунальному підприємстві «Сніжне-міськсвітло»; з 24.05.1978 року по 12.04.1980 року на Підприємстві «Торезантрацит». Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Згідно з ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 3 названого Порядку встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Згідно з пунктом 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження; видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі. Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-УІІ період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належать, зокрема м. Сніжне. Також згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р місто Сніжне відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень. На підставі викладеного просив суд поновити йому процесуальний строк на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, оскільки він дізнався про порушення своїх прав лише 26.10.2017 року, а також задовольнити його вимоги шляхом визнання бездіяльності відповідача неправомірною та шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засідання не з'явився, надав заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, вимоги позову підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним у позові, підтримала вимоги адміністративного позову у повному обсязі т просила його задовольнити.

Представники відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, що діють на підставі довіреності проти задоволення позову заперечували, надали письмовий відзив з якого вбачається, що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні з 24.06.2016 року призначена пенсію за віком. До його стажу не було зараховано періоди роботи позивача за періоди: з 26.11.1973 року по 25.01.1974 року, з 20.02.1974 року по 19.04.1974 року, з 18.06.1974 року по 17.08.1974 року, з 16.09.1974 по 15.11.1974 року, з 19.12.1974 року по 20.05.1975 року, з 15.12.1975 року по 02.02.1976 року на Підприємстві «Сніжнеантрацит»; з 28.06.1976 року по 06.12.1976 року на Підприємстві ПАТ «Сніжнянськхіммаш»; з 10.01.1977 року по 18.06.1977 року, з 22.07.1977 року по 05.05.1978 року, з 22.05.1980 року по 01.09.1980 року, з 22.09.1980 року по 16.11.1981 року, з 11.12.1981 року по 07.04.1982 року на Комунальному підприємстві «Сніжне-міськсвітло»; з 24.05.1978 року по 12.04.1980 року на Підприємстві «Торезантрацит». Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої ст.. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чоловікам на 1 рік за кожний рік такої роботи.

Відповідно до п.3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджено наказом Міністерством праці та соціальної політики України за № 383 від 08.11.2005 р та зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1451/11731 від 01.12.2005 р. при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці на час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.

Відповідно до п.10 Порядку 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 (далі - порядок № 637).

Відповідно до п.20 Пунктом 20 Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Постанови КМУ 595 від 07.11.2014 року в населених пунктах, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Крім того відповідно до наказу Міністерства енергетика та вугільної промисловості України від 25.11.2014 № 841 «Про заходи стабілізації соціально-економічної ситуації у Донецькій та Луганський областях» з 28.11.2017 року припиняється виробнича та фінансового господарська Діяльність державних підприємств, які знаходяться у зоні здійснення антитерористичної операції. Відповідно до п.3 ст.44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсій, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці ті інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію. В матеріалах пенсійної справи не містяться довідки які були перелічені в позові. В управління є сумніви щодо їх відповідності вимогам Законодавства України, а саме оскільки підприємства не перереєструвались на підконтрольній владі України населених пунктах. На підставі викладеного просили відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Представником відповідача в судовому засіданні надав письмове клопотання про заміну Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Маріуполя на належного відповідача ОСОБА_5 об'єднане Управління пенсійного фонду України Донецької області у зв'язку з реорганізацією УПФУ, яке було задоволено, та замінений відповідач ОСОБА_6 об'єднане управління Пенсійного Фонду України м. Маріуполя на належного відповідача ОСОБА_5 об'єднане Управління пенсійного фонду України Донецької області.

Суд, враховуючи позицію сторін, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що заявлені позивачем ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що клопотання позивача про поновлення строку для звернення до суду із вказаним адміністративним позовом є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, оскільки про порушення своїх прав позивач дізнався 26.102017 року.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 24.06.2016 року як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Представники відповідача в судовому засіданні не заперечували, що при призначенні пенсії позивачу до його стажу роботи не були зараховані періоди його роботи: з 26.11.1973 року по 25.01.1974 року, з 20.02.1974 року по 19.04.1974 року, з 18.06.1974 року по 17.08.1974 року, з 16.09.1974 по 15.11.1974 року, з 19.12.1974 року по 20.05.1975 року, з 15.12.1975 року по 02.02.1976 року на Підприємстві «Сніжнеантрацит»; з 28.06.1976 року по 06.12.1976 року на Підприємстві ПАТ «Сніжнянськхіммаш»; з 10.01.1977 року по 18.06.1977 року, з 22.07.1977 року по 05.05.1978 року, з 22.05.1980 року по 01.09.1980 року, з 22.09.1980 року по 16.11.1981 року, з 11.12.1981 року по 07.04.1982 року на Комунальному підприємстві «Сніжне-міськсвітло»; з 24.05.1978 року по 12.04.1980 року на Підприємстві «Торезантрацит».

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).

Відповідно до пункту першого Порядку, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За приписами п.20 у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто розповсюдження даної постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження трудового стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Як вбачається з трудової книжки позивача ОСОБА_1, остання містить записи про роботу позивача у спірні періоди, вказані записи засвідчені відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не мають, відтак факт роботи позивача у спірний період підтверджується відомостями трудової книжки, які були внесені відповідно до діючого законодавства, ніяких дефектів записів трудова книжка не містить.

Оскільки судом вирішується питання щодо відновлення права позивача на його пенсійне забезпечення, тому вважає, що виниклі правовідносини повинні регулюватися вищевикладеними нормами права та застосував при вирішенні даного позову саме ці норми права.

Крім цього посилання представників відповідача на неможливість перевірити достовірність записів в трудовій книжці, оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, проте суд не приймає такі посилання з огляду на те, що вказані записи періоду його роботи, у розумінні ЗУ № 1669 «Про тимчасові заходи на період антитерористичної операції» відноситься до періоду початку АТО, тобто до початку проведення АТО.

Відповідно до п.3 ст.44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсій, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці ті інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.

Суд зазначає, що в даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову, оскільки спірні довідки засвідчені печатками підприємств держави України.

Відповідно до приписів ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За встановленими обставинами вбачається, що відповідач не довів належними доказами свою бездіяльність, яку оскаржує позивач.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку щодо визнання неправомірності бездіяльності відповідача по відмові у включенні до страхового стажу позивача його роботи на вказаних підприємствах, внаслідок чого задовольняє його позовні вимоги.

Суд відповідно до ст. 139 КАС України стягує на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області понесені ним витрати по сплаті судового збору в сумі 640 гривень, які підтверджені копією квитанції банку.

Керуючись статтями: 2-17, 19-22, 42-47, 72-77, 90, 122, 132, 139, 159-165, 192-196, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Понови ти ОСОБА_1 процесуальний строк на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.

Позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області щодо неврахування періодів роботи ОСОБА_1 з 26.11.1973 року по 25.01.1974 року, з 20.02.1974 року по 19.04.1974 року, з 18.06.1974 року по 17.08.1974 року, з 16.09.1974 по 15.11.1974 року, з 19.12.1974 року по 20.05.1975 року, з 15.12.1975 року по 02.02.1976 року на Підприємстві «Сніжнеантрацит»; з 28.06.1976 року по 06.12.1976 року на Підприємстві ПАТ «Сніжнянськхіммаш»; з 10.01.1977 року по 18.06.1977 року, з 22.07.1977 року по 05.05.1978 року, з 22.05.1980 року по 01.09.1980 року, з 22.09.1980 року по 16.11.1981 року, з 11.12.1981 року по 07.04.1982 року на Комунальному підприємстві «Сніжне-міськсвітло»; з 24.05.1978 року по 12.04.1980 року на Підприємстві «Торезантрацит».

Зобов'язати ОСОБА_5 об'єднане Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області зарахувати до загального стажу роботи ОСОБА_1 періоди його роботи з 26.11.1973 року по 25.01.1974 року, з 20.02.1974 року по 19.04.1974 року, з 18.06.1974 року по 17.08.1974 року, з 16.09.1974 по 15.11.1974 року, з 19.12.1974 року по 20.05.1975 року, з 15.12.1975 року по 02.02.1976 року на Підприємстві «Сніжнеантрацит»; з 28.06.1976 року по 06.12.1976 року на Підприємстві ПАТ «Сніжнянськхіммаш»; з 10.01.1977 року по 18.06.1977 року, з 22.07.1977 року по 05.05.1978 року, з 22.05.1980 року по 01.09.1980 року, з 22.09.1980 року по 16.11.1981 року, з 11.12.1981 року по 07.04.1982 року на Комунальному підприємстві «Сніжне-міськсвітло»; з 24.05.1978 року по 12.04.1980 року на Підприємстві «Торезантрацит», здійснити перерахунок та виплатити пенсію з врахуванням спірного стажу з 17.04.2016 року.

Стягнути з Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 06 вересня 2018 року.

Суддя Гноєвой С.С.