про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
12 жовтня 2018 р. Справа №1840/3601/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Глазько С.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (вул. Набережна, 4, с. Климентове, Охтирський район, Сумська область, 42741) до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Незалежності, 23, м.Охтирка, Охтирський район, Сумська область, 42700) про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить:
- визнати протиправним дії Охтирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Охтирське об'єднане управління пенсійного фонду України Сумської області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2017 року перерахунок пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 року до моменту здійснення перерахунку, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- визнати дискримінаційними дії Охтирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області при вирішенні звернення ОСОБА_1.
Ухвалою від 25.09.2018 року позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків. На виконання зазначеної ухвали позивачем усунуто недоліки та приведено позовну заяву у відповідність до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, при цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач відноситься до категорії осіб, що звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Також позивач подав клопотання про визначення даної справи як типової та звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд такої справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Суд не вбачає законних підстав для направлення до Верховного Суду цієї справи як типової, оскільки кількість справ за спорами з аналогічних підстав, у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги, які перебувають в провадженні суду, не є достатньою для звернення до Верховного Суду з поданням.
Крім того, позивачем заявлено клопотання про залучення до участі у справі Пенсійний Фонд України та Кабінет Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, однак не зазначено, які саме права та інтереси будуть порушені.
Тому, суд вважає, що рішення суду не може вплинути на їх права чи обов'язки, а тому немає необхідності у залученні Пенсійного Фонду України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Також, позивачем заявлено клопотання про залучення у справі експерта в галузі права з питань визначення дискримінаційних дій.
Враховуючи те, що висновок експерта у галузі права покликаний лише дати відповідь щодо застосування аналогії закону, аналогії права чи змісту норм іноземного права, та не має своїм призначенням встановлення чи дослідження обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін; висновок експерта у галузі права не підтверджує та не спростовує обставин, а стосується лише питань права (застосування аналогії закону, аналогії права або норм іноземного права) та з огляду на те, що висновок експерта у галузі права не є доказом у справі, та має допоміжний (консультативний) характер, суд приходить висновку про недоцільність залучення до участі у справі експерта з питань права.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, суд зазначає, що адміністративна справа за даним позовом є справою незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 171, 260-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №1840/3601/18 за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити дії (Номер категорії справи 10.2.4).
2. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
3. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про визначення даної справи як типової та звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд такої справи - відмовити.
4. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі Пенсійного Фонду України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - відмовити.
5. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення у справі експерта в галузі права з питань визначення дискримінаційних дій - відмовити.
6. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
7. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення йому копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання у порядку, встановленому ст. ст. 162-167, 261 КАС України, відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача. Попередити відповідача, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
8. Роз'яснити сторонам, що інформацію по справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці http://court.gov.ua/fair/sud1870/.
9. Копію ухвали направити учасникам справи.
10. Справа розглядатиметься суддею одноособово.
11. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише з питання порушення правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги через Сумський окружний адміністративний суд до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її ухвалення.
Суддя С.М. Глазько