про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 жовтня 2018 р. Справа № 480/3831/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобізнесальянс" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 23.01.2018 № 149 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Енергобізнесальянс".
Дослідивши матеріали позовної заяви, зміст позовних вимог, суд відмовляє у відкритті провадження у даній справі, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Так, позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Сумській області від 23.01.2018 № 149.
При цьому, згідно з інформацією з КП "Діловодство спеціалізованого суду", 02.04.2018 ТОВ "Енергобізнесальянс" вже зверталось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 23.01.2018 № 149 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Енергобізнесальянс".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 по справі № 818/1372/18 позов ТОВ "Енергобізнесальянс", визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Сумській області від 23.01.2018 № 149.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2018 вищевказане рішення скасоване, в задоволенні позовних вимог ТОВ "Енергобізнесальянс" відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином у спорі між ТОВ "Енергобізнесальянс" та Головним управлінням ДФС у Сумській області щодо визнання протиправним та скасування наказу від 23.01.2018 № 149, в межах справи № 818/1372/18, існує рішення суду від 06.08.2018, яке набрала законної сили.
З огляду на викладене, суд, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України, відмовляє у відкритті провадження у даній адміністративній справі.
Керуючись ст. ст. 170, 248, 294 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобізнесальянс" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 12.10.2018.
Суддя С.М. Гелета