10 жовтня 2018 року м. Рівне №1740/2014/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Млинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Млинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, у якому просить зобов'язати Млинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису №10 від 05.11.1969 про народження ОСОБА_1, змінивши відомості про національність батька з “українець” на “поляк”. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з метою відновлення етнічного походження свого роду та можливості використання своїх прав, передбачених Конституцією та законами України, звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №10 від 05.11.1969, а саме, в графі національність батька дитини змінити з “українець” на “поляк”. Однак, позивачу було відмовлено з посиланням на те, що підстав для задоволення заяви немає, оскільки чинним законодавством не передбачено процедури внесення змін до актових записів цивільного стану громадян органами РАЦС, та запропоновано вирішити дане питання в судовому порядку. З огляду на наведене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
За наслідками автоматизованого розподілу справи між суддями вказаний позов переданий для розгляду судді Жуковській Л.А.
Ухвалою суду від 27.07.2018 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Вказаною ухвалою судове засідання для розгляду справи по суті було призначене на 16.08.2018 о 09:30год.
Ухвалою суду від 16.08.2018 судове засідання для розгляду справи по суті було відкладено на 04.09.2018 о 09:30год.
28.08.2018 на підставі розпорядження керівника апарату Рівненського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 №143 проведений повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку із перебуванням головуючого судді Жуковської Л.А. у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.
За наслідками повторного автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративну справу №1740/2014/18 передано для розгляду судді Комшелюк Т.О.
Ухвалою суду від 30.08.2018 прийнято адміністративну справу №1740/2014/18 до провадження судді Комшелюк Т.О. Призначено у адміністративній справі №1740/2014/18 судове засідання для розгляду справи по суті на 10.10.2018.
Позивач в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
У встановлений судом строк відповідач до суду відзив на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, через ВДЗ (канцелярія) суду подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Згідно із частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися в судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що перешкоди для розгляду справи, передбаченні статтею 205 КАС України, та потреба заслухати свідка чи експерта відсутні, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу в порядку письмового провадження.
З'ясувавши обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 народився 15.10.1969 в селі Пішутків Млинівського району Рівненської області.
Із свідоцтва про народження №230528 від 05.11.1969 слідує, що в актовому записі про народження №10, складеному 05.11.1969 зазначено національність батька позивача ОСОБА_2 - «українець».
З архівної довідки Державного архіву Рівненської області від 29.05.2018 №234/08-29 встановлено, що у фонді 816 «Римо-католицька митрополича консисторія, м. Рівне», у метричній книзі римо-католицької парафії у с. Пітушків, Острожецького повіту, Волинського воєводства, з записами про народження за 1935 - 1940рр., виявлено запис про народження ОСОБА_2 у 1937р. Під №22. ОСОБА_2 - (Parchomej Rostyslaw sun Awramiia) - народжений 13 червня 1937р., хрещений 20 червня 1937р., с. Пітушків, римо-католицького віросповідання. Батько: ОСОБА_3 - (Parchomej Awramij sun Semena) - польської національності, римо-католицького віросповідання, ОСОБА_4: ОСОБА_4 - (Parchomej Mariia curka Prokofia), - польської національності, римо-католицького віросповідання.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №10, складеного 05.11.1969, в якій просив здійснити зміни в актовому записі, а саме, в графі національність батька з «українець» на «поляк».
Млинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області було відмовлено позивачу з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачена зміна національності та запропоновано вирішити дане питання в судовому порядку.
У зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 2398-VІ, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно із частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону №2398-VІ).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» №2494-XII від 25.06.1992 (далі - Закон №2494-XII), громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушування громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно з положеннями статей 1, 3 Закону №2494-XII, Україна гарантує громадянам республіки, незалежно від їх національного походження, рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
У Постанові Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Відповідно до положень статті 122 Сімейного кодексу України, дитина, яка зачата у шлюбі, походить від батьків, які є подружжям.
З матеріалів справи встановлено, що батьки батька позивача - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за національністю були поляками. Таким чином, ОСОБА_2 (батько позивача) також за національністю є поляком.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил № 96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень, в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Згідно з частиною першою ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд уважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачена сума судового збору у розмірі 704,80грн. відповідно до квитанції від 13.07.2018 №66, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 205, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Млинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни в актовий запис №10 від 05.11.1969 про народження ОСОБА_1, а саме, в графі національність батька дитини змінити з «українець» на «поляк».
Стягнути на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Млинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 704,80грн. (сімсот чотири гривні 40коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 (35120, Рівненська обл., Млинівський р-н, с. Пітушків, вул. Центральна, 31, РНОКПП НОМЕР_1);
2) відповідач - Млинівське районне відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (35100, Рівненська обл., смт. Млинів, вул. С.Бандери, 1, код ЄДРПОУ 34337442).
Повний текст рішення складений 10 жовтня 2018 року.
Суддя Комшелюк Т.О.