Справа № 1540/3347/18
12 жовтня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Соколенко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з роботи і моральної шкоди,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Великомихайлівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04056825), яка полягає у несвоєчасному перерахунку та виплаті ОСОБА_1 заробітної плати, непогашеній заборгованості з компенсації при звільненні за невикористані відпустки;
- стягнути з Великомихайлівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04056825) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) заборгованість по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені в сумі 1007,88 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з роботи у розмірі 221246,48 грн., моральну шкоду у розмірі 100000 грн., всього у розмірі 322254,36 грн.
Ухвалою суду від 13.08.2018 року судом:
- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (в редакції уточненої позовної заяви від 06.08.2018 року);
- відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 по справі №1540/3347/18;
- вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України;
- встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
06 вересня 2018 року за вх. №26139/18 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про залучення до матеріалів справи довідки про перерахунок заробітної плати звільненим працівникам за травень-червень 2016 року, розрахунку заробітної плати за формою №425 разом із додатками.
10 вересня 2018 року за вх. №26481/18 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із доказами направлення його копії на адресу позивача та з додатками згідно переліку, наведеному у ньому.
В свою чергу, з офіційного з'ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого приписами частини 4 статті 9 КАС України вбачається обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін.
Так, предметом розгляду у даній справі є бездіяльність Великомихайлівської районної державної адміністрації, яка полягає у несвоєчасному перерахунку та виплаті ОСОБА_1 заробітної плати, непогашеної заборгованості з компенсації при звільненні за невикористані відпустки та стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за невикористані відпустки при звільнені в сумі 1007,88 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з роботи у розмірі 221246,48 грн., моральної шкоду у розмірі 100000 грн., всього у розмірі 322254,36 грн.
Як вказує позивач у позовній заяві, 31.03.2017 року на її банківський рахунок надійшли грошові кошти у розмірі 7044,79 грн. від Великомихайлівської РДА.
З наданої до суду копії виписки по картковому рахунку позивача, судом встановлено, що 31.03.2017 року на банківський рахунок ОСОБА_1 надійшли грошові кошти у розмірі 7044,79 грн. із зазначенням типу виплати - заробітна плата.
Як вказує позивач 02.08.2017 року на її банківський рахунок надійшли грошові кошти у розмірі 1263,69 грн. від Великомихайлівської РДА.
З наданої до суду копії виписки по картковому рахунку позивача, судом встановлено, що 02.08.2017 року на банківський рахунок ОСОБА_1 надійшли грошові кошти у розмірі 1263,69 грн. із зазначенням типу виплати - заробітна плата.
Однак, відповідачем не надано до суду пояснень щодо нарахування вищевказаних сум та підстави їх виплати.
Позивач у позовній заяві наводить власний розрахунок заробітної плати, яка, як стверджує ОСОБА_1, підлягає їй сплаті згідно Закону України «Про державну службу», який вступив в силу 1 травня 2016 року, додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 5 травня 2016 року № 322, від 31 серпня 2016 року №581, постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями», постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. №229 “Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби”.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що для здійснення розрахунку з заробітної плати за травень - червень 2016 року, районна державна адміністрація направила звернення до ОСОБА_1 для особистого надання нею до відділу фінансового забезпечення реквізитів її карткового рахунку.
З боку відповідача надано до суду копію листа керівника апарату районної державної адміністрації від 29.03.2018 року №04/01-23/29829, який адресовано ОСОБА_1 та в якому зазначено, що для здійснення розрахунку заробітної плати за травень та червень 2016 року вказана особа просить позивача 30.03.2017 року особисто надати відділу фінансового забезпечення апарату Великомихайлівській районній державній адміністрації реквізити банку для здійснення відповідних нарахувань.
Однак, до суду не надано докази направлення та вручення позивачу копії даного листа та не повідомлено чи прибула позивач 30.03.2017 року до Великомихайлівської РДА для повідомлення банківських реквізитів для здійснення відповідних нарахувань та чи було повідомлено ОСОБА_2 банківські реквізити для здійснення відповідних нарахувань.
Також, у відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що після проведеної перевірки Державною службою з питань праці за зверненням ОСОБА_1, до районної державної адміністрації надійшов припис від 27.03.2017 року, в якому були вказані недоліки щодо перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 Відповідні недоліки згідно припису, як вказано у відзиві, районною державною адміністрацією були усунені і здійснені відповідні перерахунки заробітної плати, та станом на 02.08.2017 року вся заборгованість щодо перерахунку всіх коштів під час звільнення позивача, райдержадміністрацією була виплачена.
Відповідачем надано до суду копію припису Головного управління Держпраці в Одеській області від 27.03.2017 року за №15-15-018/0310-0185, складеного на ім'я голови Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області, з якого вбачається, що за результатами проведеної позапланової перевірки додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування перевіркою встановлено порушення законодавства про працю згідно акта перевірки від 23-27.03.2017 року №15-15/018/0310, а саме:
- порушення вимог ст.116 КЗпП України щодо проведення повного розрахунку із звільненими працівниками в день звільнення та виплати всіх сум, які належать звільненим працівникам від райдержадміністрації;
- порушення вимог ч.1 ст.94 КЗпП України щодо виплати працівникові за виконану ним роботу заробітної плати.
У вказаному приписі вказано про необхідність відповідачу у строку до 27.04.2017 року повідомити Головне управління Держпраці в Одеській області про виконання вимог припису.
До суду також надано копію листа відповідача, адресованого Головному управлінню Держпраці в Одеській області від 27.04.2017 року №01-28/477, складеного на виконання вимог припису від 27.03.2018 року №15-15-018/0310-0185.
Однак,відповідачем на надано до суду:
- копію акту перевірки Головного управління Держпраці в Одеській області від 23-27.03.2017 року №15-15/018/0310;
- доказів направлення та отримання Головним управлінням Держпраці в Одеській області листа від 27.04.2017 року№01-28/477;
- інформацію про наслідки розгляду Головним управлінням Держпраці в Одеській області листа від 27.04.2017 року№01-28/477.
Відповідно до ч.3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Враховуючи предмет спору та надані до суду докази, з метою повного та всебічного з'ясування обставин у справі, суд дійшов висновку про необхідність витребувати з Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області:
- розрахунок суми (із зазначенням підстави нарахування та виплати), яка 31.03.2017 року нарахована на картковий рахунок позивача у розмірі 7044,79 грн. із зазначенням типу виплати - заробітна плата (у разі, якщо таке нарахування здійснювалось Великомихайлівською районною державною адміністрацією Одеської області);
- розрахунок суми (із зазначенням підстави нарахування та виплати), яка 02.08.2017 року нарахована на картковий рахунок позивача у розмірі 1263,69 грн. із зазначенням типу виплати - заробітна плата (у разі, якщо таке нарахування здійснювалось Великомихайлівською районною державною адміністрацією Одеської області);
- розрахунок заробітної плати ОСОБА_1 після набрання чинності Закону України «Про державну службу», який вступив в силу 1 травня 2016 року із зазначенням підстави збільшення заробітної плати позивача та її складових, а також із посиланням на відповідну норму Закону;
- докази направлення та вручення ОСОБА_1 копії листа керівника апарату районної державної адміністрації складено від 29.03.2018 року №04/01-23/29829;
- інформацію щодо того чи прибула ОСОБА_1 на зазначену у листі 29.03.2018 року №04/01-23/29829 дату до Великомихайлівської РДА для повідомлення банківських реквізитів для здійснення відповідних нарахувань та чи було повідомлено ОСОБА_1 банківські реквізити для здійснення відповідних нарахувань;
- копію акту перевірки Головного управління Держпраці в Одеській області від 23-27.03.2017 року №15-15/018/0310;
- документи, які слугували підставою для проведення Головним управлінням Держпраці в Одеській області перевірки, за результатами якої складено акт від 23-27.03.2017 року№15-15/018/0310 (у разі їх наявності);
- докази направлення відповідачем та отримання Головним управлінням Держпраці в Одеській області листа від 27.04.2017 року№01-28/477;
- інформацію про наслідки розгляду Головним управлінням Держпраці в Одеській області листа відповідача від 27.04.2017 року № 01-28/477.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення
Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Відповідно до ч.8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно з ч.9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.144 КАС України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Згідно з ч.1 ст. 145 КАС України заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч.1 та ч.3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст. ст. 80, 94, 243, 248 КАС України, суд, -
Витребувати з Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області:
- розрахунок суми (із зазначенням підстави нарахування та виплати), яка 31.03.2017 року нарахована на картковий рахунок позивача у розмірі 7044,79 грн. із зазначенням типу виплати - заробітна плата (у разі, якщо таке нарахування здійснювалось Великомихайлівською районною державною адміністрацією Одеської області);
- розрахунок суми (із зазначенням підстави нарахування та виплати), яка 02.08.2017 року нарахована на картковий рахунок позивача у розмірі 1263,69 грн. із зазначенням типу виплати - заробітна плата (у разі, якщо таке нарахування здійснювалось Великомихайлівською районною державною адміністрацією Одеської області);
- розрахунок заробітної плати ОСОБА_1 після набрання чинності Закону України «Про державну службу», який вступив в силу 1 травня 2016 року із зазначенням підстави збільшення заробітної плати позивача та її складових, а також із посиланням на відповідну норму Закону;
- докази направлення та вручення ОСОБА_1 копії листа керівника апарату районної державної адміністрації складено від 29.03.2018 року №04/01-23/29829;
- інформацію щодо того чи прибула ОСОБА_1 на зазначену у листі 29.03.2018 року №04/01-23/29829 дату до Великомихайлівської РДА для повідомлення банківських реквізитів для здійснення відповідних нарахувань та чи було повідомлено ОСОБА_1 банківські реквізити для здійснення відповідних нарахувань;
- копію акту перевірки Головного управління Держпраці в Одеській області від 23-27.03.2017 року №15-15/018/0310;
- документи, які слугували підставою для проведення Головним управлінням Держпраці в Одеській області перевірки, за результатами якої складено акт від 23-27.03.2017 року№15-15/018/0310 (у разі їх наявності);
- докази направлення відповідачем та отримання Головним управлінням Держпраці в Одеській області листа від 27.04.2017 року№01-28/477;
- інформацію про наслідки розгляду Головним управлінням Держпраці в Одеській області листа відповідача від 27.04.2017 року № 01-28/477.
Зобов'язати Великомихайлівську районну державну адміністрацію Одеської надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази у строк до 05.11.2018 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Соколенко