Справа № 815/2521/18
05 жовтня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гусева О.Г., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за результатом (з урахуванням уточненої позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог) позивач просить:
- визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області щодо не виплати позивачу перерахованої заборгованості по пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 роки, та доплати заборгованості з урахуванням інфляції пенсії за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області невідкладно здійснити виплату в повному обсязі перерахованої заборгованості пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у сумі 34627, 68 грн. з донарахуванням суми згідно інфляції, та з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року компенсації втрати частини доходів у зв'язку з інфляцією пенсійних виплат, відповідно до статті 55 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та згідно Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати». Виплату заборгованості пенсії здійснити без врахування положень постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 в частині виплати заборгованості по пенсії;
- визнати протиправними дії посадових осіб Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області по виготовленню необґрунтованих довідок №3149-2012 року, №391 від 05.05.2018 року, та наданню їх до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку позивачу пенсії, визнавши їх недійсними;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області виготовити нову довідку відповідно до Закону України 2262 та Постанови КМУ 45 «Про порядок «згідно грошового забезпечення при призначенні позивачу пенсії з врахуванням премії - 80% та надбавки за ОРД;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області невідкладно здійснити виплату в повному обсязі перерахованої заборгованості пенсії за період з 02.02.2008 року по 31.12.2015 року з донарахуванням, компенсації втрати частини доходів у зв'язку з інфляцією пенсійних виплат, відповідно до ст.. 55 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та згідно Закону України від 19.10.2000 року №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати». Виплату заборгованості пенсії здійснити без врахування положень постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 в частині термінів виплати заборгованості по пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом подання Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області у встановлений судом строк звіту про виконання судового рішення.
Ухвалою судді від 12.06.2018 було відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
24.09.2018 року позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності .
Представник відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 27.06.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Представник відповідача - Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 29.08.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Судом в порядку ч.9 ст.209 КАС України було вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження. Фіксування у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером та з 01.02.2008 року призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу було призначено пенсію за вислугу років з 02.02.2008 року у розмірі 55% від грошового забезпечення.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи пртоколу за пенсійною справою - НОМЕР_1, позивачу була призначена пенсія з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 970 грн., оклад за військове звання - 125 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 328, 50 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2419, 96 грн., у т.ч., надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 80%.
В подальшому Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, у відповідності до Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року, було надано довідку №3149 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої: розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою: Помічник начальника ЧЧ. Оператив.Черговий Приморського РВ ОМУ на день звяльнення складає: посадовий оклад - 950 грн., надбавка ОРД та ІАЗ - 28%, оклад за військове звання - 125 грн., надбавка за вислугу років 30% - 322, 50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 48%; премія 47,30%.
Також в матеріалах справи наявна довідка по пенсійній справі №391 про розмірі грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана ОСОБА_1, про те, що відповідно до Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої: розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою: заступник начальника сектору карного розшуку лінійного відділу на ст. Херсон лінійного управління УМВС України на Одеській залізниці на день звяльнення складає: посадовий оклад - 970 грн., надбавка ОРД - 31%, оклад за військове звання - 125 грн., надбавка за вислугу років 35% - 383, 25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 55,2%.
Позивач вважаючи вказані довідки №3149-2012 року, №391 від 05.05.2018 року необґрунтованими просить суд визнати їх недійсними та визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області по їх наданню. Позивач вважає необґрунтованими вказані довідки з огляду на те, що відповідно постанови КМУ №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393», якою були внесені та доповнені в деякі положення нарахувань пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення згідно постанови КМУ №1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно п.2 абз.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року чітко вказано - «Для осіб, які звільнені із служби в 2008-2009 роках (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588) або які померли (загинули) в зазначений період, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців. При цьому для осіб, звільнених у січні 2008 р., сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.»
Як зазначає позивач, йому було протиправно знижено розміри грошового забезпечення при призначенні (перерахунку пенсії) а саме: зменшено розмір премії за 80% до 47, 30 %, надбавки за ОРД з 50% до 28% і особливо важливих завдань з 50% до 48%.
Відносно вищезазначеного суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій.
На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено, що з 1 липня 2012 року здійснюється підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (пункт 2 постанови № 355).Тобто, вказаним пунктом встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294.
Судом встановлено, що на підставі довідки, виданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по пенсійній справі №391 (а.с.171) на ім'я ОСОБА_1, відповідно до постанови Кабінету Міністрів №355, органом пенсійного фонду проведено з 01.04.2012 збільшення розміру пенсії позивача, проте з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
При цьому суд зазначає, що вищевказана довідка не змінювала грошове забезпечення позивача, а лише встановлювала відсоткову надбавку на виконання постанови №355.
Таким чином, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, враховуючи відсутність такої підстави, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення. Верховним Судом України неодноразово було зроблено висновок, що постановою №355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262- XII, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підстав: належного рішення суб'єкта владних повноважень. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №753/20762/15-а, постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 у справі №825/567/18.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії посадових осіб Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області по виготовленню необґрунтованої довідки №391 від 05.05.2018 року, та наданні її до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку позивачу пенсії, визнавши їх недійсними; зобов'язання Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області виготовити нову довідку відповідно до Закону України 2262 та Постанови КМУ 45 «Про порядок «згідно грошового забезпечення при призначенні позивачу пенсії з врахуванням премії - 80% та надбавки за ОРД; зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області невідкладно здійснити виплату в повному обсязі перерахованої заборгованості пенсії за період з 02.02.2008 року по 31.12.2015 року з донарахуванням, компенсації втрати частини доходів у зв'язку з інфляцією пенсійних виплат, відповідно до ст.. 55 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та згідно Закону України від 19.10.2000 року №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати». Виплату заборгованості пенсії здійснити без врахування положень постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 в частині термінів виплати заборгованості по пенсії.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії посадових осіб Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області по виготовленню необґрунтованої довідки №3149-2012 року. Суд вважає необхідним задовольнити вказану вимогу, оскільки ваказана довідка видана з порушеннями, а саме: невірно зазначено посадовий оклад позивача 950 замість 970 грн; надбавка за ОРД та ІАЗ 28% замість 31%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% замість 50%; премія 47,30 замість 55,2%.
Щодо позовних вимог про:
- визнання протиправними дії посадових осіб Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області щодо не виплати позивачу перерахованої заборгованості по пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 роки, та доплати заборгованості з урахуванням інфляції пенсії за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року;
- зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області невідкладно здійснити виплату в повному обсязі перерахованої заборгованості пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у сумі 34627, 68 грн. з донарахуванням суми згідно інфляції, та з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року компенсації втрати частини доходів у зв'язку з інфляцією пенсійних виплат, відповідно до статті 55 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та згідно Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати». Виплату заборгованості пенсії здійснити без врахування положень постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 в частині виплати заборгованості по пенсії, суд зазначає наступне.
15.03.2018 року позивач звернувся до ГУПФ України в Одеській області листом з проханням невідкладно здійснити перерахування з 01.01.2016 року та виплатити пенсію, як пенсіонеру МВС України в Одеській області та відповідно до Законів України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зщ військової служби, та деяких інших осіб», від 23.12.2015 року №900-VІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
ГУПФ України в Одеській області листом від 29 березня 2018 року у відповідь на звернення повідомило ОСОБА_1, що на даний час проводиться робота по складанню ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, з урахуванням середнього розміру фактично виплаченої персії за відповідною посадою за січень 2016 року, після надходження яких позивачу буде здійснено перерахунок пенсії. Перерахунок проводиться по мірі надходження довідок.
Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до довідки Головного Управління МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року за посадою заступник начальника сектору, що не входить до складу відділу ВП становить всього 6599, 88 грн., у тому числі:
Посадовий оклад - 2 850,00 грн.,
Оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2 000,00 грн.,
Надбавка за стаж служби (40 %) - 1 697,00 грн.,
Премія (0,8 %) - 52,38 грн.
З 01 травня 2018 року відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки із сум грошового забезпечення 6599, 88 грн., яке складається із посадового окладу 2850,00 грн, окладу за військове звання 2000,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 35% - 1 697,00 грн, премії (0,8 %) - 52,38 грн. Загальний розмір перерахованої пенсії складає 3 629,93 грн.
Згідно із листом ГУ ПФУ в Одеській області пенсії пенсіонеру ОСОБА_1, з 01.01.24016 року позивачу призначений загальний розмір пенсії 34 627, 68 грн., борг з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року буде виплачуватись у порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно виплачується 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає - 721,41 грн.),
з 1 січня 2020 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає -1442,82 грн.).
Фактично відповідачем 01.05.2018 року здійснений перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2016 та визначена розстрочка виплати заборгованості за попередній період у вищезазначеному порядку.
Отже, здійснивши перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, відповідач встановив розстрочку її виплати.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова № 988) визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За приписами абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону № 580).
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-12 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Слід зазначити, що згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, суд зазначає, що обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 року, позовні вимоги позивача до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 року у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).
Суд зазначає, що цей пункт свідчить про необхідність перевірки чинності довідки до моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 та її реалізації.
Аналіз довідки Головного Управління МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 свідчить про те, що проведений відповідачем перерахунок пенсії позивача жодним чином не звужує зміст та обсяг існуючих прав позивача.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд вважає неприйнятними доводи відповідача щодо посилання на вимоги статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103 в частині наявності у Відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії з наступних підстав.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Частиною другою статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсі».
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
Приймаючи до уваги наявність обов'язку у відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки №391, суд приходить до висновку про фактичну протиправну бездіяльність відповідачем.
Враховуючи встановлену судом бездіяльність відповідача та відсутність повноважень здійснювати розстрочку у виплаті перерахованої пенсії, суд дійшов висновку про протиправність встановлення відповідачем розстрочки у виплаті несвоєчасно перерахованої з вини відповідача пенсії позивачу.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
В даному випадку право на перерахунок пенсії та її виплату в повному розмірі не скасовувалось, відбулась лише зміна порядку перерахунку пенсії який не повинен впливати на встановлений Законом термін виплати.
За таких обставин суд зазначає, що відповідач діяв всупереч порядку та у спосіб, не визначений Законом.
Відповідно до вимог частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.
За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову, та з метою повного захисту прав Позивача вважає за необхідне визнати протиправними дії Відповідача направлені на встановлення розстрочки у виплаті перерахованої пенсії та необхідності зобов'язання останнього здійснити виплату пенсії перерахованої на підставі довідки №391 з 01.01.2016 року, з урахуванням проведених виплат.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3523,7 грн., з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягає стягненню 1409,6 грн.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії посадових осіб Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області по виготовленню необґрунтованої довідки №3149 2012 року та визнати її недійсною.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити перераховану ОСОБА_2 пенсію з 01.01.2016, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704, 80 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704, 80 грн.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Г.Гусев
Повний текст рішення складено та підписано суддею 05 жовтня 2018 року.
.