Рішення від 12.10.2018 по справі 815/2853/18

Справа № 815/2853/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

позивача ОСОБА_1 (згідно паспорту),

представника відповідача Мандрика В.В. (згідно довіреності),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеського військового комісаріату, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії неправомірною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії з 23 січня 2017 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги не оздоровлення в загальному розмірі - 8881,88 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 7068,88 грн., з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що з серпня 2010 року відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу з серпня 2010 року призначена пенсія по інвалідності у розмірі 80%, що підтверджується повідомленням територіального органу ПФУ від 05.02.2018 року № 195/Н-11. При обчисленні пенсії відповідач врахував грошове забезпечення ОСОБА_1 у такому складі: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби перед звільненням. 23.01.2018 року ОСОБА_1 подав позивачу заяву про перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, в більшому розмірі. 05.02.2018 року відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, що підтверджується відповіддю за вих. № 195/Н-11. На думку позивача, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними, оскільки з архівної довідки про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 № 179/1/8908 від 22.08.2017 року вбачається, що окремі додаткові види грошового забезпечення позивача не були включені в розрахунок пенсії, а саме: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Таким чином, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням має складати більший розмір, ніж фактично визначений позивачу відповідачем, що дає право на перерахунок призначеної позивачу пенсії з серпня 2010 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 8881,88 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 7068,88 грн.

Ухвалою суду від 15.06.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.07.2018 року.

02.07.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення, грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не відповідають вимогам ЗУ « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки ці допомоги не виплачуються щомісячно, а лише один раз на рік.

27.08.2018 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідача.

Ухвалою суду від 13.09.2018 року, яка занесена до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 09.10.2018 року.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених у позові та у відповіді на відзив відповідача.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.

Третя особа до судового засідання не з'явилася, належним чином та своєчасно повідомлялася про дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомила.

Вислухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності з 26.06.2010 року, яка призначена у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія позивачу призначена відповідно до довідки № 1/895 від 08.07.2010 року.

23.01.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення в червні 2010 року з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні. До заяви позивач надав архівну довідку від 22.08.2017 року № 179/8908, з огляду на яку за період з червня 2008 року по липень 2010 року позивач отримував грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу.

05.02.2018 року відповідач надав ОСОБА_1 відповідь № 195/71-11, в якій вказав про повернення без розгляду долучених до звернення щодо проведення перерахунку пенсії архівної довідки, оскільки відповідно до норм законодавства визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, покладено на обласні військові комісаріати.

Згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 9, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

З огляду на п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах, згідно, зокрема, з додатком 25, а п. 5, 6 цієї Постанови визначені умови, та розмір та порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Судом встановлено, що підставою для перерахунку пенсії є неврахування під час її нарахування сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до п. 30.1, 30.3 розділу ХХХ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008 року та п. п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Згідно із п. 33.1, 33.3 розділу ХХХІІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» та п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Таким чином, на думку суду грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є тими додатковими видами грошового забезпечення, які входять до складу грошового забезпечення, розмір якого мають враховуватися при призначенні пенсії.

Проте, суд зазначає, що як Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так і Постанова Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року містять вимоги з приводу того, що пенсія призначається з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Архівна довідка, яку надав позивач до своєї заяви від 22.08.2017 року № 179/1/8908, не містить відомостей з приводу того, що з нарахованих позивачу сум матеріальної допомоги та грошової допомоги для оздоровлення сплачено страхові внески, а отже, не є достатнім доказом для проведення перерахунку пенсії з урахуванням зазначених допомог.

Таким чином, суд робить висновок, що вимога позивача про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії з 23 січня 2017 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги не оздоровлення в загальному розмірі - 8881,88 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 7068,88 грн. до задоволення не належить, оскільки відсутні докази на підтвердження факти сплати із зазначених сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо вимоги позивача про визнання неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, суд зазначає наступне.

Оскільки суд дійшов висновку, що на підставі наданої позивачем довідки, перерахунок його пенсії не може бути здійснений - за результатами розгляду заяви відповідач інших рішень, окрім відмови у задоволенні заяви прийняти можливості не мав. Таким чином, зазначена вимога до задоволення не належить.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 до задоволення не належить.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеського військового комісаріату про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 12.10.2018 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.