Рішення від 12.10.2018 по справі 1540/3733/18

Справа № 1540/3733/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовом ОСОБА_1 (04070, м. Київ, вул. Фролівська, 3/34, РНОКПП НОМЕР_1) до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 41145448) про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації щодо не проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складення Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року;

зобов'язати Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації організувати проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування та скласти Експертний висновок за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що ним, як адвокатом ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, поштою було направлено до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації скаргу з проханням провести клініко-експертну оцінку якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Державній установі "Чорноморська виправна колонія (№74)", за результатами якої скласти Експертний висновок у відповідності до вимог п. 2 Розділу II «Основні завдання КЕК» «Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за № 286/28416.

Дану скаргу Відповідач отримав 11.05.2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та інформацією з офіційного сайту Укрпошти.

06.06.2018 року Позивачем було отримано повідомлення від відповідача про те, що звернення щодо ОСОБА_2 було розглянуто і враховуючи, що звернення стосується надання великого обсягу інформації та потребує пошуку серед значної кількості даних та документів, відповідач у відповідності до ст. 20 ЗУ «Про звернення громадян» продовжує строк розгляду звернення.

Станом на 19.07.2018 року Позивачем не було отримано Експертний висновок складений за результатами проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2, 03.09.1983 р. н., у Державній установі "Чорноморська виправна колонія (№74)", що Позивач вважає протиправною бездіяльністю відповідача.

Ухвалою суду від 30.08.2018 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Увалою суду від 10.09.2018 року було задоволено клопотання ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

03.10.2018 року до суду надійшов відзив, в якому Відповідач у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі з тих підстав, що питання надання медичної допомоги та медичного обслуговування засудженій, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка відбуває покарання в державній установі «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції знаходиться в межах компетенції вищезазначеного закладу.

Відповідно до п.7 Положення про Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації, 17 червня 2018 направлений запит до ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» щодо надання інформації відносно засудженої, ОСОБА_2.

Відповідно до медичної документації щодо стану здоров'я засудженої, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка надійшла на запит Департаменту, вбачається, що засуджена, ОСОБА_2, яка відбуває покарання в державній установі «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» не однократно проходила лікування в умовах стаціонару для засуджених в різних ЗОЗ України.

31 липня 2018 Департаментом направлений лист за № 11-776-01 щодо стану здоров'я засудженої, ОСОБА_2 станом на теперішній час із зазначенням у разі створення комісії по вивченню стану здоров'я засудженої ОСОБА_2, долучити представника Департаменту.

09.08.2018 року за пропозицією Департаменту була створена комісія про вивчення стану здоров'я засудженої, ОСОБА_2 щодо надання медичної допомоги, медичного обслуговування та прийняття відповідного рішення.

В ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» функціонує медична частина, лікування засуджених проводиться в умовах амбулаторного лікування, яке для деяких форм захворювань є малоефективним. За результатами проведеної комісії, враховуючи постійні скарги засудженої на стан здоров'я прийнято рішення рекомендувати направити на обстеження та лікування до міжобласної спеціалізованої лікарні при ДУ «Львівська установа виконання покарань(19), онкологічне відділення м. Львів. Листом ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» від 09.08.2018 за № 8/2819 надіслано запит до Директора ДУ «Центр охорони здоров'я ДКВСУ» на госпіталізацію засудженої, ОСОБА_2.

Отже, відповідно до листа ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» від 09.08.2018 за №8/2813, за зверненням Департаменту охорони здоров'я, щодо створення медичної комісії та долучення до її роботи представника Департаменту, 09.08.2018 була створена медична комісія щодо вивчення стану здоров'я та надання медичної допомоги засудженій, ОСОБА_2. За результатами роботи медичної комісії складено медичну довідку та направлені матеріали із історії хвороби ОСОБА_2 до Департаменту.

Із наданих матеріалів вбачається, що за період відбування покарання, з 05.12.2015 року по теперішній час, засудженій, ОСОБА_2, надавалась медична допомога в повному обсязі, із них шість разів ОСОБА_2 знаходилась на стаціонарному лікуванні в МОЛ для засуджених. Крім того, напередодні складення скарги ОСОБА_1 на якість медичного допомоги та медичного обслуговування, в період з 08.06.2018 по 09.07.2018 року засуджена перебувала на лікуванні в міжобласній багатопрофільній лікарні при Дар'їнівській ВК №10, де отримала відповідне обстеження та лікування та виписана в задовільному стані, відповідно до складеної медичної довідки.

На підставі викладеного Відповідач вважає, що Департаментом охорони здоров'я облдержадміністрації виконана робота в повному обсязі: вивчена медична документація щодо стану здоров'я засудженої, ОСОБА_2, проведена комісія із залучення Департаменту охорони здоров'я та у зв'язку із відсутністю умов стаціонарного лікування в ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» для ефективного лікування рекомендовано направити засуджену на обстеження та лікування до міжобласної спеціалізованої лікарні при ДУ «Львівська установа виконання покарань(19), онкологічне відділення м. Львів.

З наведених підстав Відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

В судове засідання, призначене на 09.10.2018 року, представник Позивача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, від представника Позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

В судове засідання, призначене на 09.10.2018 року, представник Відповідача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, від представника Відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття в судове засідання представника Позивача та представника Відповідача, за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.

Відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, згідно приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, не здійснювалося.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов та заперечення на нього, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, як адвокатом ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, поштою було направлено до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації скаргу з проханням провести клініко-експертну оцінку якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Державній установі "Чорноморська виправна колонія (№74)", за результатами якої скласти Експертний висновок у відповідності до вимог п. 2 Розділу II «Основні завдання КЕК» «Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за № 286/28416.

29 травня 2018 року за №М-766-01 департаментом охорони здоров'я надана проміжна відповідь, в якій зазначено, що звернення стосується надання великого обсягу інформації та потребує пошуку серед значної кількості даних та документів, відповідач у відповідності до ст. 20 ЗУ «Про звернення громадян» продовжує строк розгляду звернення.

Станом на 19.07.2018 року Позивачем не було отримано Експертний висновок складений за результатами проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2, 03.09.1983 р. н., у Державній установі «Чорноморська виправна колонія (№74)», у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до п.7 Положення про Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації, 31.07.2018 був направлений лист до ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» в якому зазначено, що питання надання медичної допомоги та медичного обслуговування засудженій, ОСОБА_2, яка відбуває покарання в державній установі «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» знаходиться в межах компетенції «Чорноморська виправна жіноча колонія №74». Відповідно до п.7 Положення про Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації, Відповідач просив надати інформацію: про перебування засудженої, ОСОБА_3 в ДУ «Чорноморської виправної колонії (№74)»; про звернення засудженої, ОСОБА_2 за медичною допомогою; про стан здоров'я та вжиті заходи щодо надання медичної допомоги та медичного обслуговування, відповідно до діагнозу, засудженій, ОСОБА_2; про створення комплексної комісії для розгляду медичних питань у тому числі профілактики, діагностики, лікування, реабілітації. Також Відповідач у листі повідомив, що у разі створення медичної комісії для розгляду медичних питань за даним - конкретним випадком, Департамент охорони здоров'я надасть кандидатуру до складу комісії.

21.08.2018 року Департаментом охорони здоровя Одеської обласної державної адміністрації Позивачу було направлено лист №01-08/0890 в якому зазначено, що Департамент охорони здоровя Одеської обласної державної адміністрації за результатами проведення медичної комісії щодо надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2, яка відбуває покарання в державній установі «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» додатково інформує про наступне. Відповдно до листа ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» від 09.08.2018 за №8/2813, за зверненням Департаменту охорони здоров'я, щодо створення медичної комісії та долучення до її роботи представника Департаменту, 09.08.2018 була створена медична комісія щодо вивчення стану здоров'я та надання медичної допомоги засудженій, ОСОБА_2. За результатами роботи медичної комісії складено медичну довідку та направлені матеріали із історії хвороби ОСОБА_2 до Департаменту. Із наданих матеріалів вбачається, що за період відбування покарання, з 05.12.2015 року по теперішній час, засудженій, ОСОБА_2, надавалась медична допомога в повному обсязі, із них шість разів ОСОБА_2 знаходилась на стаціонарному лікуванні в МОЛ для засуджених. Крім того, в період з 08.06.2018 по 09.07.2018 року засуджена перебувала на лікуванні в міжобласній багатопрофільній лікарні при Дар'їнівській ВК №10, де отримала відповідне обстеження та лікування та виписана в задовільному стані. Враховуючи постійні скарги засудженої на поганий стан здоровя, медичною комісією, створеною ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» із залученням фахівців, за виявленими обставинами, прийнято рішення: направити ОСОБА_2 на обстеження та лікування до міжобласної спеціалізованої лікарні при державній установі «Львівська установа виконання покарань (№19)», онкологічне відділення м. Львів.

Згідно ст. 22 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», держава через спеціально уповноважені органи виконавчої влади здійснює контроль і нагляд за додержанням законодавства про охорону здоров'я, державних стандартів, критеріїв та вимог, спрямованих на забезпечення здорового навколишнього природного середовища і санітарно-епідемічного благополуччя населення, нормативів професійної діяльності в сфері охорони здоров'я, вимог Державної Фармакопеї, стандартів медичного обслуговування, медичних матеріалів і технологій.

Згідно абзацу чотирнадцятого підпункту 8 пункту 4, пункту 6 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267, МОЗ відповідно до покладених на нього завдань у сфері охорони здоров 'я затверджує галузеві стандарти у сфері охорони здоров 'я, зокрема клінічні протоколи і стандарти, здійснює контроль за їх дотриманням.

Згідно абзацу другого пункту 8 Порядку контролю якості медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 вересня 2012 року № 752, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1996/22308, клініко-експертна оцінка якості та обсягів медичної допомоги здійснюється шляхом експертизи клінічних питань діагностики, лікування та реабілітації медичними радами закладів охорони здоров'я, клініко-експертними комісіями Міністерства охорони здоров 'я України та/або управлінь охорони здоров'я протягом 30 днів з дня надходження відповідного звернення або з ініціативи Міністерства охорони здоров 'я України, про що складається висновок за результатами клініко-експертної оцінки за формою, наведеною в додатку до цього Порядку.

Згідно п. 2, 3, Розділу I «Загальні положення» «Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за№ 286/28415, підставою для розгляду КЕК відповідних клінічних питань профілактики, діагностики, медичного лікування та реабілітації у ЗОЗ та ФОП і здійснення клініко-експертної оцінки якості медичної допомоги та медичного обслуговування відповідно до цього Положення є наказ Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - відповідний орган охорони здоров'я).

Рішення про утворення або ліквідацію КЕК, її кількісний та персональний склад затверджуються наказами Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Згідно п. 2, 3,4 Розділу II «Основні завдання КЕК» «Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за№ 286/28415, клініко-експертна оцінка якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування проводиться у випадках смерті пацієнтів, розбіжності встановлених діагнозів, недотримання ЗОЗ або ФОП стандартів медичної допомоги та медичного обслуговування, клінічних локальних протоколів, табелів матеріально-технічного оснащення, а також у випадках, що супроводжувалися скаргами заявника та/або особи, яка представляє інтереси заявника.

Клініко-експертна оцінка якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування проводиться протягом 30 календарних днів з дня надходження запиту чи звернення фізичної або юридичної особи. У разі неможливості прийняття рішення за цей час строк розгляду може бути продовжений на 15 календарних днів.

За результатами проведеної клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування складається Експертний висновок за формою, наведеною у додатку до цього Положення, який затверджується висновком за результатами клініко-експертної оцінки КЕК МОЗ за формою, наведеною у додатку до Порядку контролю якості медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 28 вересня 2012 року № 752, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1996/22308.

Згідно п. 4 Розділу IV «Основні завдання КЕК» «Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за№ 286/28415, під час проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування на місці конкретного випадку утворюється тимчасова КЕК. Персональний склад виїзної КЕК затверджується окремим наказом відповідного органу охорони здоров'я. Рішення приймається за місцем перебування.

Згідно п 5.18. Положення про Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації затвердженого Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 06.02.2017 року № 77/А-2017, Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації забезпечує виконання комплексу заходів з управління та контролю за якістю надання медичної допомоги у закладах охорони здоров 'я області.

В супереч вищезазначеним нормам законодавства Відповідачем, за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року не було проведено клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не було складено Експертного висновку за її результатами.

Як встановлено судом, Позивач звернувся до відповідача зі скаргою в якій просив провести клініко-експертну оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2 від 03.05.2018 року, яка, у відповідності до Положення про клініко-експертну комісію, проводиться, серед іншого, у випадках, що супроводжувалися скаргами заявника та/або особи, яка представляє інтереси заявника, і проводиться у строк протягом 30 календарних днів з дня надходження запиту чи звернення фізичної або юридичної особи, який може бути продовжено на 15 календарних днів.

В свою чергу Відповідачем клініко-експертна оцінка якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_2 не проводилась, Експертний висновок не складався.

Натомість Відповідачем було вчинено низку дій, а саме створено медичну комісію щодо вивчення стану здоров'я та надання медичної допомоги засудженій, ОСОБА_2, констатовано, що за період відбування покарання, з 05.12.2015 року по теперішній час, засудженій, ОСОБА_2, надавалась медична допомога в повному обсязі, медичною комісією, створеною ДУ «Чорноморська виправна жіноча колонія №74» із залученням фахівців, за виявленими обставинами, прийнято рішення: направити ОСОБА_2 на обстеження та лікування.

Такі дії відповідача не відповідають вимогам «Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за№ 286/28415, оскільки обов'язком Відповідача було саме проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та складання Експертного висновку у передбачений для цього строк.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка виразилась в не проведенні клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складенні Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року.

З наведених підстав суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації організувати проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування та скласти Експертний висновок за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бендерський проти України” від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з Відповідача на користь Позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (04070, м. Київ, вул. Фролівська, 3/34, РНОКПП НОМЕР_1) до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 41145448) провизнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації щодо не проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складення Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року.

Зобов'язати Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації організувати проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування та скласти Експертний висновок за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 03.05.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 41145448) на користь ОСОБА_1 (04070, м. Київ, вул. Фролівська, 3/34, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. та 80 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук.

.