Справа № 815/3111/18
02 жовтня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)
представника відповідача - ОСОБА_2 (по довіреності)
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ТОВ «Галіон Х» до Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради про скасування припису, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Галіон Х» з позовною заявою до Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради про скасування припису Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради від 07.06.2018 року №ДМБ-000059.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов та відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що оскаржуваний припис про демонтаж самовільно встановленої огорожі є протиправним, оскільки ордером Інспекції з благоустрою міста Одеської міської ради 12 квітня 2010 року позивачу наданий дозвіл на облаштування автостоянки з влаштуванням огородження, тобто, огорожа не є самовільно встановленою в даному випадку.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. З пояснень представника відповідача наданих в судовому засіданні, відзиву на позовну заяву (аркуші справи 70-72) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивачем самовільно встановлена огорожа за адресою: м. Одеса, вул. Тиха, 53, а ордер не є тим документом яким передбачено встановлення такої огорожі.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з ст. 5, 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють, в тому числі, органи місцевого самоврядування.
Самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється, зокрема, міськими радами та їх виконавчими органами.
Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом, зокрема, проведення перевірок території; розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до п. п. 1.1, п. 2.1.1, 2.2.1 «Положення про департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 14.12.2017 року №2728-VII, Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Основним завданням Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради є, в тому числі, здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства України у сфері благоустрою населених пунктів шляхом проведення перевірок території міста на предмет дотримання всіма суб'єктами вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою території міста Одеси, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до п. 3.1.14 «Правил благоустрою території міста Одеси», затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №5236-VI, виконавчі органи Одеської міської ради, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою населених пунктів, складають та видають приписи власникам (балансоутримувачам) щодо приведення об'єктів та елементів благоустрою у належний стан з визначенням строків проведення певних заходів.
З матеріалів справи вбачається, що Інспекцією з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради 07.06.2018 року, при здійснені контролю у сфері благоустрою на підставі колективного звернення громадян від 22.05.2018 року №38-Ко-3053 про неправомірну забудову паркувального майданчика за адресою: м. Одеса, вул. Тиха, 53, проведена перевірка на предмет дотримання ТОВ «Галіон Х» вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою території міста Одеси, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою населених пунктів за адресою: м. Одеса, вул. Тиха, 53 (аркуші справи 84-87).
Зазначеною перевіркою встановлено, що ТОВ «Галіон Х» самовільно встановлена огорожа на вул. Тиха, 53, що є порушенням Правил благоустрою території населеного пункту, а тому, на підставі виявлених порушень, Інспекцією з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради винесений припис від 07.06.2018 року №ДМБ-000059, яким запропоновано позивачу в 10 денний термін демонтувати самовільно встановлену огорожу. При цьому, уповноважений представник позивача не погодився із вказаним приписом, зазначивши про те, що огорожа автостоянки встановлювалася за ордером Інспекції благоустрою міста (аркуш справи 9).
Суд звертає увагу, що в приписі взагалі не зазначено яки норми законодавства позивачем порушені при встановленні огорожі.
В відзиві на позовну заяву відповідач посилається на порушення позивачем п. 9.1.29 «Правил благоустрою території міста Одеси», затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року, відповідно до якого забороняється розміщення/встановлення елементів благоустрою з порушенням вимог, встановлених чинним законодавством, Правилами, рішеннями Одеської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови.
При цьому, відповідно до п. 3.1.16 «Правил благоустрою території міста Одеси», затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року, елементи благоустрою встановлені/розміщені з порушенням вимог, встановлених Правилами, підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі уповноваженого виконавчого органу Одеської міської ради. Якщо особа, що розмістила/встановила елемент благоустрою з порушенням Правил, не здійснила демонтаж у визначені строки, демонтаж елементу благоустрою здійснюється у встановленому порядку.
Слід зазначити, що позивач в приписі зазначив, що має документ, який передбачає встановлення огорожі, однак під час перевірки відповідачем не перевірялося жодного документу, а тому з оскаржуваного припису не вбачається на якій підставі представником Одеської міської ради зроблений висновок про самовільність встановлення огорожі, яка до того ж встановлена ще в 2010 році, що не заперечувалося сторонами у справі під час судового засідання. Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував той факт що на час проведення перевірки роботи з встановлення огорожі не велися.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що позивачем порушена заборона на встановлення елементів благоустрою з порушенням вимог законодавства, Правил, рішень Одеської міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, однак не зазначено які конкретно вимоги законодавства, або пункти Правил, рішень, розпоряджень, тощо, порушені позивачем.
З матеріалів справи вбачається, що між Комунальним підприємством «Парксервіс-Одеса» та ТОВ «Галіон Х» 15 березня 2010 року укладений договір на експлуатацію тимчасових платних місць паркування автотранспорту у нічному режимі №03/С-н-2010, за яким КП «Парксервіс-Одеса» надає, а ТОВ «Галіон Х» приймає в експлуатацію місця платного паркування автотранспорту, загальною кількістю 10 машино місць, що працює у нічному режимі (з 20-00 до 8-00 години), які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Тиха, 53, з метою стягнення збору за припаркування автотранспорту у відведених місцях, з отриманням плати за надання послуг паркування (аркуші справи 14-15).
В подальшому, між КП «Одестранспарксервіс» та ТОВ «Галіон Х» 28 грудня 2012 року укладений інший договір на проведення діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Тиха, 53, термін дії якого закінчується 31 грудня 2018 року (аркуші справи 17-22).
При цьому, з наявних в справі листів та схеми тимчасової автостоянки на 10 машиномісць за адресою: м. Одеса, вул. Тиха, 53 (аркуші справи 12-13, 23) вбачається наявність погоджень розміщення цієї автостоянки відповідними органами державної вади та місцевого самоврядування, в том числі, встановлення огорожі з бетонних плит та згідно з ордером №2022 від 12 квітня 2010 року Інспекції з благоустрою міста Одеської міської ради позивачу дозволені роботи з влаштування тимчасової автостоянки на 10 машиномісць з встановленням огородження, згідно затвердженої схеми (аркуш справи 11).
З врахуванням наданих доказів, суд не вбачає порушень позивачем вимог законодавства при встановленні огорожі, а тому припис Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради від 07.06.2018 року №ДМБ-000059 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач, заперечуючи проти задоволення позовної заяви, не довів правомірності оскаржуваного припису.
При цьому, позивач у відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ТОВ «Галіон Х» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ТОВ «Галіон Х» (вул. Декабристів, 48 м. Одеса, 65006) до Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради (вул. Розкидайлівська, 67а, м. Одеса, 65000) про скасування припису Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради від 07.06.2018 року №ДМБ-000059 - задовольнити.
Скасувати припис Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради від 07.06.2018 року №ДМБ-000059.
Стягнути з Інспекції з благоустрою міста Управління благоустрою та екологічного контролю Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради (вул. Розкидайлівська, 67а, м. Одеса, 65000, код ЄДРПОУ 39431426) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ТОВ «Галіон Х» (вул. Декабристів, 48 м. Одеса, 65006, код ЄДРПОУ 34800317) сплачений судовий збір у розмірі 1762 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 12.10.2018 року.
Суддя Л.І. Свида
.