Рішення від 11.10.2018 по справі 1440/1874/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 р. № 1440/1874/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, вул. Південна, 29, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001

до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, пов.1, м. Миколаїв, 54056

про:визнання незаконними та скасування постанов від 24.05.2018 № 056080 та № 056081,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській обасті (надалі - відповідач, Управління) з позовними вимогами про: визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056080 від 24.05.2018 року про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень; визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056081 від 24.05.2018 року про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що транспортні засоби RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 та RENAULT, номерний знак НОМЕР_2 у відповідності до вимог чинного законодавства були передані ним у користування іншій особі - ОСОБА_2, а тому позивач у спірних відносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може бути суб'єктом відповідальності, передбаченої абз. 3 ч. 1 ст. 60 «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (надалі - Закон № 2344).

Ухвалою від 10.08.2018 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, згідно повідомлення про вручення від 14.09.2018 року. В судове засідання 03.10 2018 року не з'явився.

З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Позивач надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд дослідив матеріали справи, оцінив надані докази в їх сукупності та встановив наступне.

Позивачу на підставі свідоцтва про реєстрацію позивачу на праві власності належить автотранспорт RENAULT PREMIUM 450 DXI, номерний знак НОМЕР_1 та RENAULT PREMIUM, номерний знак НОМЕР_2.

Як вбачається з оскаржуваних постанов, 14.04.2018 року посадовими особами відповідача на 203 км. а/д "Одеса - Мелітополь - Новоазовськ" проведено перевірку автомобіля марки RENAULT PREMIUM 450 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належать ОСОБА_1 під керуванням водія ОСОБА_3

За результатами проведеної перевірки складено ОСОБА_2 № 054411 від 14.04.2018 року. Під час перевірки виявлено надання послуг з внутрішньо вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону № 2344, а саме: протоколу перевірки та адаптації тахографу транспортного засобу, індивідуальної - контрольної книги водія.

Постановою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056080 від 24.05.2018 року за порушення законодавства України про автомобільний транспорт до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700, 00 грн.

Крім того, 03.05.2018 року посадовими особами відповідача на 211 км. а/д "Благовіщенське-Миколаїв" проведено перевірку автомобіля марки RENAULT PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належать ОСОБА_1 під керуванням водія ОСОБА_4

За результатами проведеної перевірки складено ОСОБА_2 № 033857 від 03.05.2018 року. Під час перевірки виявлено надання послуг з внутрішньо вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону № 2344, а саме: посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, поліс цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, індивідуальної - контрольної книги водія.

Постановою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056081 від 24.05.2018 року за порушення законодавства України про автомобільний транспорт до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700, 00 грн.

Не погоджуючись з вказаними постановами № 056080 та № 056081 позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваних постанов, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 48 Закону № 2344, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Тобто, суб'єктом юридичної відповідальності за ст. 60 Закону № 2344 є автомобільний перевізник.

Відповідно до наданих документів, притягнення позивача до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу стало результатом виявлення 14.04.2018 та 03.05.2018 посадовими особами Управління факту надання послуг з перевезень вантажів транспортним засобом, що належать позивачу, без оформлення документів, перелік яких визначених статтею 48 Закону № 2344.

Згідно ст. 1 Закону України № 2344, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону України № 2344).

Таким чином, системний аналіз вищезазначених правових норм свідчить про те, що відповідальності за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього, у відповідності до ст. 1 Правил дорожнього руху України.

Згідно нотаріально посвідченого договору оренди вантажного автомобіля у приватної особи від 06.02.2017 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, орендодавець передає, а орендар бере у тимчасове володіння вантажний автомобіль RENAULT PREMIUM 450 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Також, згідно нотаріально посвідченого договору оренди вантажного автомобіля у приватної особи від 22.09.2017 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, орендодавець передає, а орендар бере у тимчасове володіння вантажний автомобіль RENAULT PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_2.

Пунктом 2.11 Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 29.05.2013 року № 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" передбачено, що Законом встановлено вимоги щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договору найму транспортного засобу за участю фізичної особи (ч. 2 ст. 799 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, 14 квітня 2018 року позивач не був перевізником на транспортному засобі марки RENAULT PREМIUM 450 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_1 та 03 травня 2018 року на транспортному засобі марки RENAULT PREМIUM, реєстраційний номер НОМЕР_2 він не може бути суб'єктом відповідальності за ст. 60 Закону 2344.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (вул. Південна, 29, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001, ідентифікаційний код НОМЕР_3) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056080 від 24.05.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056081 від 24.05.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) на користь ОСОБА_1 (вул. Південна, 29, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001, ідентифікаційний код НОМЕР_3) судові витрати в розмірі 704, 80 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Мельник