справа№813/5028/17
11 жовтня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Крутько О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про звернення рішення до негайного виконання та встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій, -
Рішенням суду від 12.04.2018 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (адреса: ОСОБА_2АДРЕСА_1, м.Львів, 79066, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області про грошове забезпечення від 02.05.2017 року №91-17133 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса: ОСОБА_2АДРЕСА_1, м.Львів, 79066, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області про грошове забезпечення від 02.05.2017 року №91-17133 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
08.10.2018 року позивачем подано до суду заяву про звернення рішення до негайного виконання та встановлення судового контролю за виконання рішення.
Заява мотивована тим, що відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій - у межах суми стягнення за один місяць. Крім того, зазначає, що відповідач відмовляється виконати рішення суду в частині виплати суми різниці розміру між сплаченою та нарахованою за рішенням суду пенсії за 2016 та 2017 р.р. посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Розглянувши матеріали справи та заяву позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1 - 4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства; 4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.
З вказаних норм статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що негайне виконання судового рішення можливо лише у випадку присудження виплати пенсій у грошовому її розмірі, однак рішенням суду від 12.04.2018 року визнано лише протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії.
Таким чином, вимог про стягнення з відповідача сум пенсій позивачем не заявлялось і такі судом не вирішувалися, а відтак вимога позивача про звернення рішення до негайного виконання не підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що у рішенні суду від 12.04.2018 у справі №813/5028/17 питання щодо встановлення судового контролю за його виконанням було вирішено в мотивувальній частині рішення і у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення було відмовлено, тому доводи позивача щодо встановлення судового контролю є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звернення рішення до негайного виконання та встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Відповідно до ч.4 ст.371 КАС України, ухвала суду за результатами розгляду заяви про звернення рішення до негайного виконання набирає законної сили з моменту проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В