ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" жовтня 2018 р. справа № 0940/1612/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення., -
06.09.2018 ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (надалі - УПФУ в м. Івано-Франківську, також - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 11.02.2010 позивач отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Оскільки стаж на державній службі складає 21 рік, пенсію позивачу призначено у розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 31.03.2014 вона звернулася із заявою до УПФУ в м. Івано-Франківську про перерахунок пенсії, оскільки в 2014 році звільнилась з органів місцевого самоврядування. Про те, що їй зменшено відсотковий показник з 90 відсотків на 80 відсотків від заробітку позивач дізналася на особистому прийомі в інспектора у травні 2018. Це змусило позивача звернутися в УПФУ в м. Івано-Франківську за роз'ясненням з приводу зменшення розміру пенсії в серпні 2018. Своєю відповіддю від 20.08.2018 №311/С-15 УПФУ в м. Івано-Франківську повідомило позивача про те, що при перерахунку пенсії (після звільнення з посади) в 2014 їй перераховано пенсію в розмірі 80 відсотків від заробітку, а не 90 відсотків, які були застосовані при призначенні позивачу пенсії у 2010 році.
Позивач вважає такі дії з приводу зменшення відсоткового відношення УПФУ в м. Івано-Франківську неправомірними, а тому просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії з 90 відсотків до 80 відсотків та зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 20.02.2018.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 25.09.2018. Щодо заявлених позовних вимог заперечив, мотивуючи тим, що з 01.10.2011 внесено зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №3668-VI), згідно з якими пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивачці здійснено перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на адміністративний позов, встановив наступне.
Управлінням пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 призначено пенсію за віком як особі місцевого самоврядування з 11.02.2010 у відповідності з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" при стажі роботи на посадах в органах місцевого самоврядування і державної служби 21 рік. Пенсія обчислена в розмірі 90 відсотків від заробітку (обчислення пенсії особі місцевого самоврядування проводилось згідно з методикою обчислення пенсії державного службовця згідно з Законом України "Про державну службу".
31.03.2014 позивач звернулася із заявою та додатковими документами до УПФУ в м. Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії в зв'язку із звільненням з органів місцевого самоврядування та перерахунку пенсії від заробітку.
У позовній заяві позивач зазначає, про те, що їй зменшено відсотковий показник з 90 відсотків на 80 відсотків від заробітку вона дізналася на особистому прийомі в інспектора у травні 2018.
06.08.2018 позивач звернулася в УПФУ в м. Івано-Франківську з заявою в якій зокрема просила надати аргументовану відповідь з приводу зменшення відсоткового відношення її пенсії та здійснити перерахунок в розмірі 90 відсотків (а.с. 10).
УПФУ в м. Івано-Франківську листом від 20.08.2018 №311/С-15 повідомило позивача зокрема про те, що з 01 жовтня 2011 внесено зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №3668-VI від 08.07.2011), згідно з якими пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В зв'язку з вищенаведеним, перерахунок пенсії особі місцевого самоврядування в розмірі 80 відсотків від заробітку згідно довідок №31 і №32, виданих 31.03.2014 виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (а.с. 11).
Позивач вважаючи такі дії відповідача з приводу зменшення відсоткового відношення УПФУ в м. Івано-Франківську неправомірними, звернулася в суд за захистом свого порушеного права.
При вирішенні вказаного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Із матеріалів справи судом встановлено, що стаж державної служби позивача становив 21 рік, а тому пенсію призначено у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, відповідно до чинного законодавства на момент призначення позивачу пенсії.
Як зазначалося судом вище, позивач 31.03.2014 звернулася із заявою та додатковими документами до УПФУ в м. Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії в зв'язку із звільненням з органів місцевого самоврядування та перерахунку пенсії від заробітку. Про те, що позивачу зменшено відсотковий показник з 90 відсотків на 80 відсотків від заробітку позивач дізналася на особистому прийомі в інспектора у травні 2018.
06.08.2018 позивач звернулася в УПФУ в м. Івано-Франківську з заявою, в якій зокрема просила надати аргументовану відповідь з приводу зменшення відсоткового відношення її пенсії та здійснити перерахунок в розмірі 90 відсотків (а.с. 10).
УПФУ в м. Івано-Франківську листом від 20.08.2018 №311/С-15 повідомило позивача зокрема про те, що з 01 жовтня 2011 внесено зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №3668-VI від 08.07.2011), згідно з якими пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В зв'язку з вищенаведеним, перерахунок пенсії особі місцевого самоврядування в розмірі 80 відсотків від заробітку згідно довідок №31 і №32, виданих 31.03.2014 виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (а.с. 11).
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську у листі №311/С-15 від 20.08.2018 року та у відзиві на адміністративний позов від 24.09.2018 року про те, що в даному випадку слід застосовувати норми Закону України "Про державну службу" №3668-VІ від 01.10.2011 року з наступних правових підстав.
Як встановлено вище, позивачу призначено пенсію за віком з 11.02.2010 у відповідності до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII №3723-ХІІ , тобто до внесення змін до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3668-VІ від 01.10.2011, тому виходячи з Конституційних засад даний закон не може поширюватися на позивача.
Суд звертає увагу на те, що норми статті 37 Закону України "Про державну службу" №3668-VІ від 01.10.2011 року застосовуються лише для призначення пенсії державним службовцям, що звернулися за її призначенням після набрання чинності даного закону, тобто після 01.10.2011, а не для перерахунку уже призначеної пенсії.
Отже з наведеного вбачається, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу, яку їй призначено раніше, з прийняттям Закону України "Про державну службу" №3668-VІ від 08.07.2011 позивачу зменшено в розмірі 80 відсотків пенсії державного службовця, що в свою чергу звузило її конституційні права передбачені ст. 22 Конституції України, а тому Закон України "Про державну службу" №3668-VІ від 08.07.2011 не може поширюватись на осіб, яким вже призначено або призначалась пенсія державного службовця.
Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).
Відтак, суд відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
Принагідно слід зазначити, що в силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-IV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно з ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 06.08.2017, то суд приходить до висновку що відповідний перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної її відповідно до ст.37 Закону №3723-XII пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.08.2018, згідно поданої нею заяви (а.с. 10).
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що Управлінням ПФУ в. м. Івано-Франківську, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності своїх дій по прийняттю рішення про перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3668-VІ від 08.07.2011 ОСОБА_1, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 90 відсотків до 80 відсотків протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895, вул. Незалежності, 44, м. Івано-Франківськ, 76000) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 76018) із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.08.2018.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.