Рішення від 26.09.2018 по справі 808/1699/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2018 року (о 14 год. 55 хв.)Справа № 808/1699/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс.Нафта»

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс.Нафта» (далі - ТОВ «Транс.Нафта», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 21.12.2017 №0010674004 в частині нарахованих позивачу штрафних санкцій в розмірі 23 551,00 грн.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що за приписами п. 231.1, п. 231.6 ст. 231 Податкового Кодексу України та нормами Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2016 №114, особа повинна подати акцизні накладні до ДФС України в межах 15-денного строку протягом операційного дня, який триває з 8 до 19 год., в той же операційний день, ДФС України повинна надіслати квитанцію про прийняття або неприйняття акцизної накладної. Отже, на думку позивача, вказані положення Кодексу у взаємозв'язку із нормами Порядку №114, необхідно розуміти таким чином, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання, які надсилаються в електронному вигляді протягом дня з 8 до 19, а органи ДФС після одержання від платника податків податкового документа проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату(стандарту) та складають квитанцію, при цьому, перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДФС, а друга квитанція складається, якщо надіслані документи сформовані з помилкою та містить інформацію про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. Зауважує, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Виходячи з наведеного, вважає, що в даному разі позивач вчинив у встановлений законом спосіб і строк дії для реєстрації акцизних накладних, при цьому, діючи добросовісно і обачно, позивач в межах встановленого законом строку, ужив усіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації акцизних накладних, а тому у відповідача відсутні правові підстави для притягнення ТОВ «Транс.Нафта» до відповідальності відповідно до ст. 120-2 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим просить визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині штрафних санкцій в розмірі 23 551,00 грн.

Ухвалою судді від 15.05.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 07 червня 2018 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 04 червня 2018 року надав суду відзив (вх. №17191), відповідно до якого вказує, що із посиланням на п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України зауважує, що на позивача покладається обов'язок зареєструвати податкову накладну протягом 15 календарних днів, проте позивач невірно вважає, що це його право та право вибирати в якій саме день здійснювати покладений на нього обов'язок. Дана норма закріплює саме обов'язок платника податків, що прямо зазначається в ст. 201 цього Кодексу, а термін, що надається Кодексом для здійснення такого обов'язку ніяким чином неможливо трактувати як право платника податків, тому що з наступного календарного дня після виписки податкової накладної на платника податків покладається обов'язок і він існує увесь час протягом всього терміну, наданого законодавством, саме тому в законодавстві за невиконання обов'язку існує відповідальність, а саме накладення штрафної санкції, жодна норма, стаття тощо в Податковому кодексі України не містить в собі відповідальності за невиконання права платником податків. Вказує, що в законодавстві чітко визначається форма виконання обов'язку платником податків. Так, позивач надає принтскрин із системи MEDOK про дату та час надання податкових документів в електронному вигляді, як доказ того, що в позивач виконав свій обов'язок, проте, відповідач вважає, що датою та часом надання акцизної накладної / розрахунку коригування в електронному вигляді до ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття (абз. 5 п. 231.6 ст. 231, п. 10 Порядку №114), квитанція є єдиним офіційно визнаним в законодавстві доказом того, що позивач надав електронний документ до ДФС. Зазначає, що такою датою є 21.07.2017 з часом 23:15-23:38, які зазначені в квитанціях №1 і все, ніякі принтскрини не є доказом того, що позивач виконав свій обов'язок, тому що законодавство чітко вказує, що позивач повинен враховувати час на доставку до ДФС документа. На думку відповідача, доказом того, що позивач неналежним чином виконав вимоги Кодексу є також те, що позивач не намагався жодного разу виконати свій обов'язок з 1 по 14 день строку. Ураховуючи викладене, просить у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ухвали від 25.06.2018 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін до 13 вересня 2018 року.

Представником позивача на адресу суду 13 серпня 2018 року надано відповідь на відзив (вх. №25327), у якій додатково вказує на хибність твердження відповідача, що надіслані позивачу 22.07.2017 та 24.07.2017 квитанції про неприйняття акцизних накладних спростовують факт їх своєчасного направлення позивачем до Реєстру, оскільки 21.07.2017 (день направлення позивачем акцизних накладних до Реєстру) квитанції про їх неприйняття не надходили, а отже вони вважаються зареєстрованими в ЄРАН 21.07.2017, що цілком узгоджується з нормами абз. 7 п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України та п. 10 Порядку №114. Пояснює, що програма «M.E.Doc» використовується позивачем і призначена для електронного документообігу платника податків з контролюючими органами та з контрагентами, а доданими до позовної заяви протоколами перевірки реєстрації акцизних накладних (скріншоти з Реєстру акцизних документів «M.E.Doc») підтверджується, що реєстрація акцизних накладних здійснювалась позивачем 21.07.2017 в період з 15:17 по 17:31, тобто в межах операційного дня, що виключає вину позивача в несвоєчасній реєстрації таких акцизних накладних. При цьому, позивач вважає, що він врахував час на своєчасну доставку документів до органів ДФС, як це визначено пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом ДПА України від 10.04.2008 №233, при цьому, відповідач не спростував наданих позивачем доказів. Щодо посилань відповідача на невиконання позивачем умов договору про визнання електронних документів, звертає увагу суду, що відповідач залишає поза увагою суду той факт, що договір про визнання електронних документів є додатком №1 до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, який набув чинності 15.11.2017, а позивач здійснював реєстрацію акцизних накладних 21.07.2017, тож всі посилання відповідача у відзиві на вказаний договорі є передчасними та безпідставними. Крім того, зауважує, що визначати в який саме день з встановлених законом 15 днів здійснювати реєстрацію це право платника податків, а його обов'язок - це дотримання кінцевого строку реєстрації, при цьому, в останній день позивач направив на реєстрацію лише акцизні накладні від 06.07.2017 №1426, №1427, №1428, №1429, №1431, №1432, №1433, №1434, а всі решта (23 накладних0 були направлені на реєстрацію на 14 та 13 день, визначеного законом строку, а тому позивач здійснював реєстрацію акцизних накладних з дотриманням встановленого законом порядку та строку їх реєстрації.

13 вересня 2018 року провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 13.09.2018 закрите підготовче провадження у справі та призначене судове засідання на 26 вересня 2018 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та додаткові усні пояснення. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, надавши пояснення, аналогічні викладеним у відзиві. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «Транс.Нафта» (код ЄДРПОУ 36605198) зареєстровано в якості юридичної особи 10.08.2009, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

На підставі п.19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I ПК України, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 розділу II ПК України у порядку статті 76 розділу II ПК України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, внесених платником до системи електронного адміністрування реалізації пального ТОВ «Транс.Нафта» за період з 01.01.2017 по 30.09.2017, за результатами якої складено відповідний акт перевірки №000476/08-01/40-04/36605198 від 03.11.2017.

Перевіркою встановлено, що платником акцизного податку зареєстровано акцизні накладні в ЄРПН з порушенням граничного терміну їх реєстрації, визначених абзацом першим п.231.6 ст.231 розділу IV Податкового кодексу України.

Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті перевірки, позивачем до ГУ ДФС у Запорізькій області подано письмові заперечення № 336 від 07.12.2017 на Акт, проте листом-відповіддю на заперечення № 21381/10/08-01-40-00-16 від 20.12.2015 висновки акту перевірки залишені без змін, як такі, що відповідають вимогам чинного законодавства.

На висновків підставі акту перевірки, 21 грудня 2017 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №00010674004 та нараховані штрафні санкції у загальному розмірі 24 279,32 грн., а саме:

1. акцизна накладна №38 від 09.01.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 11,12 грн.;

2. акцизна накладна №43 від 10.01.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 23,03 грн.;

3. акцизна накладна №48 від 11.01.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 33,36 грн.;

4. акцизна накладна №1097 від 24.05.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 244,32 грн.;

5. акцизна накладна №1104 від 24.05.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 416,49 грн.;

6. акцизна накладна №1434 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 206,94 грн.;

7. акцизна накладна №1432 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 461,71 грн.;

8. акцизна накладна №1433 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 947,85 грн.;

9. акцизна накладна №1427 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 322,80 грн.;

10. акцизна накладна №1428 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 554,27 грн.;

11. акцизна накладна №1435 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 16,75 грн.;

12. акцизна накладна №1426 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 314,40 грн.;

13. акцизна накладна №1431 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 366,49 грн.;

14. акцизна накладна №1429 від 06.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 554,07 грн.;

15. акцизна накладна №1451 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 406,83 грн.;

16. акцизна накладна №1439 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 750,69 грн.;

17. акцизна накладна №1750 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 245,81 грн.;

18. акцизна накладна №1437 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 250,45 грн.;

19. акцизна накладна №1444 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 551,64 грн.;

20. акцизна накладна №1448 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 413,33 грн.;

21. акцизна накладна №1445 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 412,49 грн.;

22. акцизна накладна №1453 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 413,33 грн.;

23. акцизна накладна №1443 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 519,44 грн.;

24. акцизна накладна №1436 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 247,14 грн.;

25. акцизна накладна №1446 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 107,55 грн.;

26. акцизна накладна №1456 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 24,24 грн.;

27. акцизна накладна №1447 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 648,98 грн.;

28. акцизна накладна №1442 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 281,03 грн.;

29. акцизна накладна №1454 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 406,18 грн.;

30. акцизна накладна №1449 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 2 804,40 грн.;

31. акцизна накладна №1452 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 669,20 грн.;

32. акцизна накладна №1440 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 620,10 грн.;

33. акцизна накладна №1438 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 032,48 грн.;

34. акцизна накладна №1455 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 413,33 грн.;

35. акцизна накладна №1441 від 07.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 619,52 грн.;

36. акцизна накладна №1457 від 08.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 936,04 грн.;

37. акцизна накладна №1458 від 08.07.2017, в якій до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 1 887,49 грн.

Позивач визнає штрафні санкції в розмірі 728,32 грн., що нараховані на підставі порушення строків реєстрації акцизних накладних №38 від 09.01.2017, №43 від 10.01.2017, №48 від 11.01.2017, №1097 від 24.05.2017, №1104 від 24.05.2017, які сплачені позивачем квитанцією №ПН275177 від 08.05.2018.

Не погоджуючись частково із вказаним рішенням, позивач оскаржив його у адміністративному порядку. Проте, відповідно до рішення ДФС України від 28.03.2018 №11064/6/99-99-11-03-01-25 оскаржуване рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Вважаючи прийняте відповідачем рішення протиправним позивач звернувся до суду із даним позовом про його скасування. При цьому, суд зауважує, що спір щодо правомірності дій під час призначення та проведення перевірки, яка стала підставою для винесення оскаржуваних рішень, між сторонами відсутній.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).

Відповідно до підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

У відповідності до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Пунктами 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України встановлено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Як вбачається з матеріалів справи акцизні накладні, а саме: №1434 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1432 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1433 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1427 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1428 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1435 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1426 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1431 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв., №1429 від 06.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 15 год. 17 хв.; №1451 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1439 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1750 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1437 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1444 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1448 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 24 хв., №1445 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1453 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1443 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв.; №1436 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1446 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1456 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1447 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1442 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 02 хв., №1454 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1449 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1452 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв.; №1440 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1438 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1455 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1441 від 07.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 25 хв., №1457 від 08.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 30 хв., №1458 від 08.07.2017 підписана та відправлена 21.07.2017 о 17 год. 30 хв.

За приписами пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно із пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу.

Проаналізувавши норми законодавства можна зробити висновок, що законодавством встановлено чіткі терміни реєстрації акцизних накладних, що надаються продавцем товару покупцю, в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за порушення яких податковим законодавством передбачено нарахування штрафних санкцій.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивач протягом встановленого статтею 231 Податкового кодексу України строку та впродовж операційного дня виконав обов'язок щодо надсилання для реєстрації акцизних накладних від 06.07.2017, від 07.07.2017 та від 08.07.2017.

Водночас, штрафна санкція - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Отже, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.

Таким чином оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов'язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення. Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.

Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24.02.2016, затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі.

Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Згідно з пунктами 6, 7, 8 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних/розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної/розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку. Акцизні накладні/розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних/розрахунках коригування, до Реєстру. З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

При цьому, пунктом 9, 10 Порядку № 114 визначено перелік причин неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, а саме: 1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної / розрахунку коригування; 2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування з такими самими реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду); 5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.

Квитанція про неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.

Датою та часом надання акцизної накладної/розрахунку коригування до ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Якщо протягом операційного дня платникові акцизного податку не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування, вони вважаються зареєстрованими у Реєстрі.

Матеріалами справи встановлено, що квитанції №1 про неприйняття документів від підприємства датовані 22 та 24 липня 2017 року і в них зазначено, що акцизні накладні доставлені до центрального рівня ДФС України 21 липня 2017 року після 23 години.

Суд зазначає, що відповідачем до суду не надано жодних доказів щодо направлення квитанції про неприйняття акцизних накладних/розрахунків коригування протягом операційного дня, тобто позивачем у свою чергу дотримано процедуру реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, а такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими у ЄРАН.

Ураховуючи вищевикладене, суд вважає, що висновки про порушення позивачем податкового законодавства, зроблені відповідачем в Акті перевірки, є необґрунтованими та недоведеними, у зв'язку з чим спірне рішення контролюючого органу, прийняте відповідачем на підставі встановлених Актом порушень, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс.Нафта» (місцезнаходження: 69002, м. Запоріжжя, вул. Крива Бухта, буд. 1, код ЄДРПОУ 36605198) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (місцезнаходження: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №0010674004 від 21.12.2017 в частині нарахованих Товариству з обмеженою відповідальністю «Транс.Нафта» штрафних санкцій в розмірі 23 551,00 грн. (двадцять три тисячі п'ятсот п'ятдесят одна гривня).

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс.Нафта» суму судового збору у розмірі 1 762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 05.10.2018.

Суддя І.В. Батрак