Рішення від 26.09.2018 по справі 0840/3165/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26 вересня 2018 року 10 год. 39 хв.Справа № 0840/3165/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Новіковій Д.А.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Комунарського районного відділу у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_5 (далі - позивач) до Комунарського районного відділу у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним рішення відповідача оформлене листом від 27.07.2018 №2312-90 про відмову прийняти від позивача заяву та відповідні документи для оформлення і видачі їй вперше паспорта громадянина України;

зобов'язати відповідача прийняти від позивача заяву та відповідні документи для оформлення і видачі їй вперше паспорта громадянина України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач відповідно до ст. 3 ч.1 Закону України «Про громадянство України» є громадянином України, з лютого 2011 року постійно мешкає в м. Запоріжжі, вул. Космічна, 93/68, що підтверджується відміткою про реєстрацію в посвідці на постійне проживання для іноземних громадян, проте листом від 27.07.2018 № 2312-90 Комунарський РВ у м. Запоріжжі УДМСУ в Запорізькій області протиправно відмовив позивачу у видачі паспорту громадянина України, та запропонував знятись з реєстраційного обліку в Російській Федерації, або отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон в дипломатичній установі України в Російській Федерації на підставі якого надалі Комунарський районний відділ у м. Запоріжжі УДМСУ в Запорізькій області зможе видати позивачу паспорт громадянина України. Вважає вказану відмову протиправною, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 07.08.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №0840/3165/18 за позовом ОСОБА_1 до Комунарського районного відділу у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Призначено підготовче судове засідання на 20 серпня 2018 року.

Ухвалою суду від 20.08.2018 відкладено підготовче судове засідання в адміністративній справі №0840/3165/18 на 26 вересня 2018 року.

26.09.2018 закрито підготовче провадження у справі та розпочато судовий розгляд справи.

06.09.2018 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх.№27873), в якому зазначає, що з огляду на зміст оскаржуваного листа, останній за своєю суттю не є рішенням про відмову в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_1 в розумінні п. 100 Порядку № 302, тобто не є тим розпорядчим документом, з прийняттям якого виникають певні правові наслідки. З огляду на те, що позивач у 1994 році зняла з реєстрації місце проживання на території України та вибула до Російської Федерації на постійне проживання і з 20.04.1996 має на території РФ зареєстроване місце постійного проживання, отже є особою, яка має постійне місце проживання за межами України. Враховуючи викладене, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав позицію, викладену у відзиві на позовну заяву.

На підставі частини третьої статті 243 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені в судовому засіданні 26.09.2018.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Частина 1 статті 25 Конституції України проголошує, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство» від 18.01.2001 № 2235-III (в редакції на момент виникнення спірних відносин) законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на таких принципах: єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

За положеннями п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про громадянство» документом, що підтверджує громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України.

В свою чергу, за приписами п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про громадянство» громадянами України є: усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.

Так, на момент проголошення незалежності України (24.08.1991) ОСОБА_1 постійно проживала на території України, а відтак в силу приписів п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про громадянство» ОСОБА_1 визнається громадянином України.

При цьому, позивачем після проголошення незалежності України не було отримано паспорт громадянина України, тобто на момент виникнення спірних правовідносин у позивача відсутній документ, який підтверджував громадянство України ОСОБА_1

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.

Відповідно до п.п.10, 19 вказаного Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС.

Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС, зокрема, у разі набуття особою громадянства України;

оформлення особі паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями;

оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку особі, яка надала рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

повернення на проживання в Україну особи, яка постійно проживала за кордоном.

За правилами п.20 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем фактичного проживання в Україні.

Відповідно до п.7 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто, до якої (заяви-анкети) вноситься інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт, згідно вимог п.14 цього ж Порядку.

Пункт 16 Порядку № 302 надає ДМС право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта.

У разі відсутності в ДМС інформації про належність особи до громадянства України територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту належності особи до громадянства України, у тому числі шляхом надіслання до МЗС запитів щодо набуття особою громадянства України, перебування на постійному/тимчасовому консульському обліку (п. 18 Порядку № 302).

Згідно абз.1 п.24 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

Перелік документів, які подаються заявником для оформлення паспорту, зазначений в п.35 вказаного Порядку.

Абзацами 2, 3 пункту 24 Порядку №302 встановлено, що у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт (п.38 Порядку № 302).

Відповідно до п. 42 Порядку № 302 стосовно осіб, які досягли 16-річного віку та місце проживання яких не зареєстровано, проводиться перевірка щодо оформлення на ім'я особи паспорта громадянина України зразка 1994 року за даними обліку територіального підрозділу ДМС за попереднім зареєстрованим місцем проживання особи, а за його відсутності - за фактичним місцем проживання законних представників особи. Якщо зазначені територіальні підрозділи ДМС розташовані в межах одного територіального органу ДМС, перевірка проводиться тільки за даними обліку такого територіального органу ДМС.

У разі оформлення паспорта особі, яка постійно проживала за кордоном та повернулася на проживання в Україну, територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту оформлення документів для виїзду на постійне проживання за кордон та в разі потреби надсилає запити до МЗС, закордонної дипломатичної установи з метою отримання інформації про таку особу, необхідної для її ідентифікації та зняття з постійного консульського обліку. До запиту додається заява особи в довільній формі про зняття з консульського обліку.

Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.

Відповідно до п.44 Поряду № 302 за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі свідоцтва про народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС.

Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.

Пунктом 100 наведеного вище Порядку № 302 (в редакції на момент виникнення спірних відносин) встановлені підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта, а саме: територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови (абз.1 п.101 Порядку № 302).

Відповідно до п.п.115-117 Порядку № 302 рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

ДМС, територіальний орган ДМС має право переглянути рішення, прийняте відповідно територіальним органом ДМС або територіальним підрозділом ДМС, і за наявності підстав зобов'язати його скасувати попереднє рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта і прийняти нове рішення на підставі раніше поданих документів.

Інформація про результати розгляду скарги доводиться до відома заявника в установлений законодавством строк.

Отже наведені норми Порядку № 302 свідчать, що існує певна процедура оформлення органами ДМС паспорта, яка включає розгляд заяви-анкети, приймання документів від заявника, ідентифікацію особи та перевірку факту належності особи до громадянства України і прийняття відповідного рішення.

При цьому за результатами перевірки повноти поданих заявником, законодавчо визначених, документів, відповідності їх оформлення вимогам законодавства під час їх прийняття від заявника, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, може відмовити в їх прийняті у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, про що заявник інформується із зазначенням підстав такої відмови (за бажанням заявника - в письмовому вигляді).

В такому випадку заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Подання ж особою документів і інформації, необхідних для оформлення і видачі паспорта, не в повному обсязі, відповідно до п.100 Порядку № 302, є підставою для прийняття територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС рішення про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке може бути оскаржено у встановленому порядку.

Таким чином, відмова в прийнятті документів (усно або в письмовому вигляді) і відмова в оформленні чи видачі паспорта (шляхом прийняття відповідного рішення) не є тотожними ані за їх підставами та формою, ані за наслідками.

Вищенаведені обставини справи свідчать, що на заяву ОСОБА_1 про видачу паспорта, подану у липні 2018 року, відповідач надав відповідь листом від 27.07.2018 № 2312-90, в якому фактично роз'яснив заявнику (позивачу) відповідні положення законодавства України з рекомендацією вчинити певні дії для отримання паспорта України.

Отже, з огляду на зміст вказаного листа вбачається, що він за своєю суттю не є рішенням про відмову в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_1 в розумінні п.100 Порядку № 302, тобто не є тим розпорядчим документом, з прийняттям якого виникають певні правові насідки.

Крім того, постановою апеляційного суду Запорізької область від 05.06.2018 рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя скасовано в частині встановлення факту реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1.

В зв'язку з цими обставинами підтверджуються доводи відповідача, що у позивача залишилось лише зареєстрованим місце проживання у Російській Федерації (м. Краснодар, вул.. Комунарів, 209/94), зазначене у паспорті громадянина РФ ОСОБА_1

У відповідності до п.120 Порядку провадження заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції на момент виникнення спірних відносин) особам, які проживають в Україні і стосовно яких прийнято рішення про встановлення їх належності до громадянства України відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 3 Закону (Закон України «Про громадянство»), управління, відділи (сектори) міграційної служби в районі, районі у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення видають відповідні документи, які підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України.

Особам, які постійно проживають за кордоном і стосовно яких прийнято рішення про встановлення їх належності до громадянства України відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 3 Закону, дипломатичні представництва чи консульські установи України видають відповідні документи, що підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, свідоцтво про належність до громадянства України.

Згідно з наведеним вище п.20 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем фактичного проживання в Україні.

В свою чергу у пп.3 п.35 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта подає паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном).

Отже з огляду на той факт, що місце проживання ОСОБА_1 в Україні на час її звернення з заявою про видачу паспорта України було знято з реєстрації, твердження відповідача, що для отримання паспорта громадянина України місце проживання ОСОБА_1 в Російській Федерації підлягає зняттю з реєстраційного обліку, позивач має звернутись за місцем постійного проживання з заявою про зняття з реєстрації або до закордонної дипломатичної установи України на території Російської Федерації для оформлення паспорта громадянина України для виїзд за кордон, який буде підставою для оформлення паспорта громадянина України, не суперечать приписам чинного законодавства.

З огляду на викладене, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та нечинним оформленого листом від 27.07.2018 № 2312 -90 рішення відповідача про відмову оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України.

Відповідно, не підлягає задоволенню і позовна вимога про зобов'язання відповідача у встановленому законом порядку прийняти від позивача заяву та відповідні докумети для оформлення і видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (69050, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Комунарського районного відділу у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69027, м. Запоріжжя, вул. Космічна, 40, код ЄДРПОУ 37834773) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 01.10.2018.

Суддя М.С. Лазаренко