Рішення від 11.10.2018 по справі 0640/4343/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4343/18

категорія 11.5

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Липи В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, скасування постанови від 19.07.2018 року №56510423,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в якому просить:

- визнати протиправними дії відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області у частині не виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 р. у справі №806/3841/17 та винесення постанови про закінчення виконавчого провадження №56510423 від 19.07.2018 р.;

- скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 про закінчення виконавчого провадження від 19.07.2018 р. №56510423;

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/1852 від 29 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016. 01.06.2018 відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі №806/3841/17, а 19.07.2018 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №806/3841/17 на підставі п.9ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно виконавчого документа. Позивач вважає, що боржник не виконав рішення суду в повному обсязі, а тому діями головного державного виконавця щодо закінчення виконавчого провадження порушено його право на перерахунок пенсії в повному обсязі.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Позивач та представник позивача до суду не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, до суду представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача.

Представник відповідача до суду не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суд не повідомив. Проти позову заперечує з підстав викладених у письмовому відзиві на позов. В обґрунтування відзиву зазначив, що оскільки рішенням суду на Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області покладено обов'язок вчинити певні дії, а саме - перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомлено державного виконавця про те, що перерахунок пенсії проведений та доплата за рішенням суду відсутня, державним виконавцем прийнято рішення про закінчення виконавчого провадження.

Представник третьої особи до суду не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суд не повідомив. До суду представник третьої особи надав письмові пояснення в яких зазначив, що сума пенсії на виконання судового рішення є меншою ніж при перерахунку на виконання постанови КМУ №103, доплата до пенсії за вказаним судовим рішенням, - відсутня.

Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018, яке набрало законної сили 17.05.2018р., зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/1852 від 29 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016.

25.05.2018 р. було видано виконавчий лист у справі №806/3841/17.

01.06.2018р. ОСОБА_1В звернувся до начальника відділу примусового виконання рішення ДВС ГТУЮ у Житомирській області із заявою про примусове виконання рішення у справі №806/3841/17. Заява зареєстрована 01.06.2018, що підтверджується відповідною відміткою на заяві. (а.с. 25).

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Житомирській області від 01.06.2018 відкрито виконавче провадження ВП №56510423 з примусового виконання виконавчого листа №806/3841/17, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 25.05.2018. (а.с. 27)

В матеріалах адміністративної справи міститься лист Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від15.06.2018 №7970/04-02 яким повідомлено Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області про те, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 у справі №806/3841/17 ОСОБА_1В з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії. (а.с. 30)

19.07.2018р. старшим державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №806/3841/17, оскільки згідно повідомлення боржника від 20.06.2018р. - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/1852 від 29 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016. А також зазначено, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 є більшим ніж розмір пенсії після виконання рішення суду, тому доплата за рішенням суду відсутня.

Вважаючи таку постанову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Згідно із ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 ст.5 Закону визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Пунктом 1 ч.1 ст.З Закону встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Частиною 1 ст. 18 Закону передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом, розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

У відповідності до п. 9 ч. 1 ст.39 Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Пунктом 5 ч.1 ст.4 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у виконавчому документі зазначаються: зокрема, резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень.

Так, зі змісту виконавчого листа №806/3841/17 виданого 25.05.2018, вбачається, що резолютивна частина судового рішення містить текст наступного змісту: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/1852 від 29 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016.

Тобто, резолютивна частина рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2018р. не містить жодних застережень щодо виплати одним платежем усієї суми пенсії, яка перерахована та нарахована за період із 01.01.2016 по день перерахунку.

Як роз'яснено в п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21.05.2012 року за № 5 "Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби", державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наявність інформації у відповідача про виконання судового рішення, та те, що зміна розміру пенсії позивача у бік збільшення відбулася на підставі довідки від 29.06.2017р., яка не була предметом судового розгляду, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11601, ін. код НОМЕР_1) до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (майдан Соборний, 1, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 34900660), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, скасування постанови від 19.07.2018 року №56510423 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Липа