Рішення від 05.10.2018 по справі 0340/1743/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1743/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

за участю секретаря судового засідання Столярчук А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «ГАЛ-КАТ» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю «ГАЛ-КАТ» (далі - ТзДВ «ГАЛ-КАТ», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про включення до переліку ризикових платників податків, зобов'язання виключити з переліку ризикових платників податків.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням позивача безпідставно та протиправно включено до переліку ризикових платників податків, що призвело до зупинення реєстрації податкових накладних.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДФС у Волинській області) про включення ТзДВ «ГАЛ-КАТ» до переліку ризикових платників податку та зобов'язати Комісію ГУ ДФС у Волинській області виключити позивача з переліку ризикових платників податку.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 17.09.2018 (а. с. 41-43) представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення прийняте правомірно, а рішення щодо включення платника податків до переліку ризикових платників є функцією податкового органу та не порушує прав позивача.

Крім того, 19.09.2018 та 28.09.2018 представник позивача ОСОБА_1 подала до суду додаткові пояснення (а. с. 45-46, 58-59), у яких зазначила, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення Комісією ГУ ДФС у Волинській області, оформленого протоколом від 31.07.2018 № 88, стало неподання платником податку контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період, що не відповідає дійсності, оскільки податкова декларація з податку на прибуток та фінансова звітність за І півріччя 2018 року була подана з дотриманням встановлених строків.

В поданих до суду додаткових поясненнях від 04.10.2018 (а. с. 76) представник відповідача ОСОБА_2 вказав, що оскаржуване рішення прийняте правомірно з огляду на те, що позивач подав фінансову звітність за І півріччя 2018 року контролюючому органу засобами електронного зв'язку 08.08.2018, чим порушив вимоги абзацу першого пункту 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 419).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).

03.09.2018 суд постановив ухвалу про розгляд справи в судовому засіданні, відповідно до якої ухвалено судовий розгляд цієї справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, справу призначено до розгляду на 10:00 19.09.2018 (а. с. 31), а в подальшому в судовому засіданні була оголошена перерва до 10:00 05.10.2018 у зв'язку із витребуванням додаткових доказів.

Крім того, ухвалою суду від 31.08.2018 клопотання ТзДВ «ГАЛ-КАТ» про забезпечення позову задоволено, зупинено дію рішення Комісії ГУ ДФС у Волинській області, оформленого протоколом від 31.07.2018 № 88, в частині внесення до переліку ризикових платників податків ТзДВ «ГАЛ-КАТ» (а. с. 25-26). Ухвалою суду від 19.09.2018 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про скасування заходів забезпечення позову у цій справі (а. с. 53-54).

В судових засіданнях, проведених у даній справі, представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях, просить його задовольнити.

Представники відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_2 у тих же судових засіданнях позов не визнали з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях, та просять відмовити у його задоволенні.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що рішенням Комісії ГУ ДФС у Волинській області, оформленим протоколом від 31.07.2018 № 88, ТзДВ «ГАЛ-КАТ» включено до переліку ризикових платників податків, на підставі абзацу шостого підпункту 1.6 пункту 1 критеріїв ризиковості платника податку згідно з листом ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 (платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України) (а. с. 22).

Крім того, судом встановлено, що 08.08.2018 ТзДВ «ГАЛ-КАТ» засобами електронного зв'язку подало контролюючому органу баланс (звіт про фінансовий стан) на 30.06.2018 (а. с. 70, 78) та звіт про фінансові результати за І півріччя 2018 року (а. с. 72, 77), що підтверджується квитанціями № 2 про їх отримання від 09.08.2018 (а. с. 69, 71), витягом з ІС «Податковий блок» (а. с. 80), а 09.08.2018 позивач засобами електронного зв'язку подав податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2018 року з додатками (а. с. 61-68), що підтверджується квитанцією № 2 про їх отримання від 10.08.2018 (а. с. 60), витягом з ІС «Податковий блок» (а. с. 80).

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 6, 10 розділу «Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних /розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків» Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі - Порядок № 117), у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Відповідно до абзаців першого - сьомого Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, затвердженого наказом ДФС від 21.03.2018 № 144 (далі - Порядок № 144), усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії). Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв. Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», та оформлюється протоколом. До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією. За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення / виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» як платників з ознаками ризиковості. У разі відповідності платника податків показникам, що визначені пп. 1.1 - 1.5 Критеріїв, таких платників податків включають до переліку ризикових платників податків відповідальні особи, яких включено до складу Комісії, протягом робочого дня на підставі даних Облікової картки (додаток 1) та згідно з Алгоритмом дій співробітників оперативних підрозділів при формуванні Облікової картки та внесенні інформації до переліку ризикових платників податків (додаток 2). У разі відповідності платника податків показнику оцінки ступеня ризиків, визначеному п. 1.6 Критеріїв, - включення до переліку здійснюється за рішенням Комісій.

Як передбачено пунктом 1.6 листа ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податку», комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме, зокрема, платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України.

З протоколу засідання Комісії ГУ ДФС у Волинській області від 31.07.2018 № 88 вбачається, що позивач внесений до переліку ризикових платників податку відповідно до абзацу 6 підпункту 1.6 пункту 1 критеріїв ризиковості платника податку згідно з листом ДФС від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 (платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України).

Згідно із підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 46.2 статті 46 ПК України платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.

Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

За приписами пункту 137.4 статті 137 ПК України податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Як передбачено абзацом першим пункту 5 Порядку № 419, проміжна фінансова звітність (I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців), крім консолідованої, подається підприємствами органам, зазначеним у пункті 2 (крім органів Казначейства), не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.

Разом з тим, абзацом другим пункту 5 Порядку № 419 визначено, що проміжна (I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців) або річна фінансова звітність подається підприємствами органам доходів і зборів у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Системний аналіз вказаних норм ПК України та Порядку № 419 дає підстави дійти висновку про те, що платники податків подають фінансову звітність до органів державної фіскальної служби у ті самі строки, що встановлені для подання декларації з податку на прибуток підприємств, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відтак, суд погоджується із доводами представника позивача про те, що оскільки останній календарний день звітного (податкового) кварталу (півріччя) є 30.06.2018, тому строк подачі фінансової звітності за І півріччя 2018 року закінчувався 09.08.2018.

Враховуючи, що фінансову звітність (баланс звіт про фінансові результати за І півріччя 2018 року) ТзДВ «ГАЛ-КАТ» подало 08.08.2018 засобами електронного зв'язку, тому суд дійшов висновку про те, що строк подачі фінансової звітності за І півріччя 2018 року позивач не порушив та своєчасно виконав свій обов'язок щодо подання вказаної звітності, а відповідач прийняв оскаржуване рішення без наявності правових підстав та передчасно (до закінчення граничного строку подання фінансової звітності позивачем за І півріччя 2018 року та своєчасного виконання позивачем свого обов'язку щодо подання фінансової звітності).

Крім того, виходячи із приписів Порядків № 117 та № 144, платники податків можуть бути віднесені до переліку ризикових платників податків на підставі протокольно прийнятих рішень комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, при цьому, включення платника податків до переліку ризикових платників податків тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригувань. Отже, доводи відповідача про те, що для платника податків не наступають негативні наслідки та не порушуються його права у зв'язку із включенням його до переліку ризикових платників податків та подальшим зупиненням реєстрації податкових накладних суд до уваги не бере.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що рішення Комісії ГУ ДФС у Волинській області, оформлене протоколом від 31.07.2018 № 88, в частині внесення до переліку ризикових платників податків ТзДВ «ГАЛ-КАТ» прийняте без наявності правових підстав та порушує права позивача як платника податку, тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов'язані позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення у зазначеній частині та зобов'язання виключити з переліку ризикових платників податку підлягають до задоволення.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач сплатив судовий збір в сумі 3254,00 грн. за подання позову згідно із платіжним дорученням від 28.08.2018 № 6826 (а. с. 2) та в сумі 528,61 грн. за подання клопотання про забезпечення позову згідно із платіжним дорученням від 28.08.2018 № 6825 (а. с. 3), який був зарахований до спеціального фонду державного бюджету України, що підтверджується виписками (а. с. 14, 15).

Разом з тим, позивач сплатив судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом, оскільки за подання даного позову немайнового характеру, у якому об'єднані дві взаємопов'язані позовні вимоги, необхідно було сплатити судовий збір в сумі 1762,00 грн. (тобто, 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а за подання клопотання про забезпечення позову - 528,60 грн. (тобто, 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Відтак, оскільки цим рішенням позов задоволено повністю та ухвалою суду від 31.08.2018 задоволено клопотання про забезпечення позову (а. с. 25-26), тому з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно присудити судові витрати в сумі 2290,60 грн. (1762,00 грн. + 528,60 грн. = 2290,60 грн.), а щодо повернення переплаченої суми судового збору (1762,01 грн.) позивач вправі звернутися із відповідним клопотанням до суду у порядку статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.

Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, оформлене протоколом від 31 липня 2018 року № 88, в частині внесення до переліку ризикових платників податків Товариство з додатковою відповідальністю «ГАЛ-КАТ».

Зобов'язати комісію Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, виключити Товариство з додатковою відповідальністю «ГАЛ-КАТ» (ідентифікаційний код 38456790) з переліку ризикових платників податків.

Стягнути з Головного управління ДФС у Волинській області (43000, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 39400859) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з додатковою відповідальністю «ГАЛ-КАТ» (45008, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 38456790) судові витрати в розмірі 2290 гривень 60 копійок (дві тисячі двісті дев'яносто гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх

Повний текст рішення складено 10 жовтня 2018 року