Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 жовтня 2018 р. Справа№0540/5663/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Строй" про стягнення з платника податків податкового боргу,
13 липня 2018 року позивач, Головне управління ДФС у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Строй", про стягнення з платника податків податкового боргу. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом зі штрафних санкцій у сумі 293667,08 гривень. З посиланням на пункти 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, позивач просив стягнути кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують відповідача, в рахунок погашення податкового боргу на суму 293667,08 гривень.
06 серпня 2018 року було відкрито провадження у справі та її розгляд був призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач відзив на адміністративний позов не подав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові заяви по суті спору, та докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Прем'єр строй» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 33560280.
Відповідач перебуває на податковому обліку в Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Донецькій області.
11 грудня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області складений акт «Про результати документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Прем'єр строй» , код ЄДРПОУ 33560280, з питань дотримання вимог валютного законодавства при проведенні взаєморозрахунків з нерезидентами згідно контрактів від 02.10.2013 №бн, від 16.06.2015 №10014398 за період з 17.12.2014 по 21.11.2017». За наслідками перевірки встановлені порушення:
статті 2 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», постанови НБУ від 14 листопада 2013 року №453 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» ТОВ «Прем'єр Строй» у законодавчо встановлений строк не здійснений імпорт товару із ввезенням його на митну територію України або повернення передоплати в сумі 6210,25 англійських фунтів стерлінгів (119067,50 гривень) згідно контракту б/н від 02.10.2013;
1 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», постанови НБУ від 03 вересня 2015 року №581 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», постанови НБУ від 04 грудня 2016 року №863 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютних ринках України» частка виручки в іноземній валюті за експортований товар по контракту №10014398 від 16,06.2015 в сумі 805000,00 рублів РФ, МД №700120003/15/004515 від 05.11.2015 в сумі 805000,00 рублів РФ не надійшла від нерезидента ПАО «Челябінський металургійний комбінат» (Російська Федерація) на поточний рахунок ТОВ «Прем'єр строй».
14 грудня 2017 року на підставі вказаного акту Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0006041402 про нарахування ТОВ «Прем'єр Строй» пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 297916,12 гривень.
14 грудня 2017 року вказане рішення направлено на адресу відповідача поштовим відправленням.
20 січня 2018 року вказане поштове відправлено повернуто за закінченням терміну зберігання.
За даними ІКП код класифікації доходів бюджету 2108100 за ТОВ «Прем'єр Строй» обліковується заборгованість зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 293667,08 гривень.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України (далі за текстом "ПК України") контролюючі органи, зокрема, мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За приписами підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Пунктом 58.1 статті 58 ПК України встановлено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.
Згідно пункту 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 58.3 статті 58 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
За правилами статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Згідно пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що 24 березня 2014 року директором ТОВ «Прем'єр строй» отримана податкова вимога №465-15 від 05.03.2014.
З ІКП ТОВ «Прем'єр строй», наданих позивачем, вбачається безперервність податкового боргу у відповідача з дати вручення податкової вимоги до теперішнього часу.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, враховуючи наявність у відповідача податкового боргу зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 293667,08 гривень, підтвердженого наданими позивачем доказами, та у зв'язку з закінченням шістдесятиденного строку з дня надіслання відповідачу податкової вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат слід вирішити в порядку частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України: позивачем у справі не залучалися свідки та не проводилася експертиза, а тому судові витрати по сплаті судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 261, 262, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов Головного управління ДФС у Донецькій області (місцезнаходження: 87520 Донецька область, м. Маріуполь, вул. Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Строй" (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Флотська, б. 200, код ЄДРПОУ 33560280) про стягнення з платника податків податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Строй" у банках кошти в рахунок погашення податкового боргу з пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 293667 (двісті дев'яносто три тисячі шістсот шістдесят сім) гривень 08 копійок.
Рішення в повному обсязі складено 09 жовтня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Циганенко А.І.