Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
08 жовтня 2018 р. Справа №200/9867/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Циганенко А.І., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 39, код ЄДРПОУ 34898944) про скасування постанови про накладення штрафу,
03 жовтня 2018 року позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про скасування постанови про накладення штрафу. Позовні вимоги вмотивовані тим, що державний виконавець не врахував того, що судове рішення в частині перерахунку пенсії було виконано до відкриття виконавчого провадження, а виплата перерахованої пенсії має відбуватися в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, за умови належного фінансування таких виплат з Державного бюджету. На думку позивача, не виконання судового рішення у встановлений державним виконавчцем строк відбулося з поважних причин. З посиланням на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, позивач просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 11.09.2018 у розмірі 5100,00 гривень по ВП №56788293, винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_1, при примусовому виконанні виконавчого листа №805/4677/17-а, виданого 05.07.2018 Донецьким окружним адміністративним судом.
Згідно частини 2 статті 171 Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Ознайомившись з позовною заявою, суд прийшов до висновку, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України з огляду на наступне.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 КАС України.
За приписами частини 3 статі 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Згідно статті 6 Закону України від 2 червня 2016 року № 1403-VIII «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Пунктом 3 «Інструкції з організації примусового виконання рішень», затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2832/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802, встановлено, що органом державної виконавчої служби є управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі […], до складу яких входять відділи примусового виконання рішень.
З наведеного вбачається, що Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області не є органом державної виконавчої служби.
З урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, позивачу слід зазначити відповідний орган державної виконавчої служби, який має виступати відповідачем у даній справі.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС Україні у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до штампу позивача про реєстрацію вхідної кореспонденції на супровідному листі старшого державного виконавця Бусела В.О. №8386 від 11.09.2018 оскаржувана постанова була отримана позивачем 20 вересня 2018 року вхідний №5263/05.
Позов поданий до суду 02 жовтня 2018 року, тобто після спливу десятиденного строку з дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав.
Позивач не додав до позову заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
Частиною 3 статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем заявлені вимоги майнового характеру, а саме скасування штрафу у сумі 5100,00 гривень.
Таким чином, під час подання позову позивач мав сплатити судовий збір за адміністративний позов майнового характеру в сумі 1762,00 гривні (5100,00 *1,5%&?н;1762,00).
За приписами частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- позовної заяви (заяви) із зазначенням відповідного органу державної виконавчої служби;
- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску;
- оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 1762,00 гривень за наступними реквізитами: Р/р 34318206084034 , отримувач коштів: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030101 , код отримувача за ЄДРПОУ 37803368, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) , МФО 899998 , код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Керуючись статтями 2, 5, 126, 132, 160, 161, 169, 171, 248, 251, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без руху.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області послуг строк для усунення недоліків позовної заяви: п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Циганенко А.І.