Рішення від 08.10.2018 по справі 911/1809/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" жовтня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1809/18

Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Бойко О.Ю., розглянувши справу

за позовом приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал», м. Київ

до відповідача приватного акціонерного товариства «Мономах», смт. Велика Димерка Броварського району,

про стягнення 20 959,59 грн.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 02.04.2018;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

позивач - приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал», м. Київ (далі по тексту - ОСОБА_2 "АК "Київводоканал") звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою до приватного акціонерного товариства «Мономах», смт. Велика Димерка Броварського району Київської області (далі по тексту - ОСОБА_2 "Мономах"), в якій просить суд стягнути з відповідача 20 959,59 грн. за скид стічних вод без ОСОБА_3 на скид стічних вод згідно розрахунку 15/ВУ-Ф-02/463-04-2017 від 14.07.2017, та покласти на відповідача витрати на сплату судового збору в розмірі 1 762,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.11.2006 між позивачем та відповідачем було укладено договір на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі №07016/5-06, відповідно до умов якого постачальник зобов'язався надавати абоненту послуги з постачання питної води та на підставі пред'явленого абонентом дозволу на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва відповідно до Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Києва (далі - Правила), а абонент зобов'язався здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору, дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод. Відповідно до п.8.1 Правил абонент не має права скидати стічні води без одержання ОСОБА_3 на скид. За скидання стічних вод без ОСОБА_3 на скид або після закінчення строку їх дії Абонент сплачує в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період їх відсутності. Позивач вказує, що у зв'язку зі скидом стічних вод відповідачем без умов на скид стічних вод Управлінням екологічного нагляду позивача нараховано ОСОБА_2 «Мономах» плату за скид стічних вод без ОСОБА_3 на скид за період з 01.06.2014 по 30.04.2017 на загальну суму 20 959,59 грн.

Ухвалою суду від 16.08.2018 прийнято заву до розгляду та відкрито провадження у справі №911/1809/18, визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи, судове засідання призначено на 14.09.2018.

05.09.2018 від ОСОБА_2 «Мономах» до господарського суду Київської області надійшов відзив на позовну заяву від 03.09.2018 №378/09, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Свою позицію обґрунтовує тим, що в 2008 році відповідачем було відчужено нежилі приміщення, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 21, що підтверджується договором купівлі-продажу нежилих приміщень (копія якого залучена до матеріалів справи). Тобто, ОСОБА_2 «Мономах» не був ані власником майна, ані користувачем нежилих приміщень, щодо яких надавалися послуги постачання питної води та приймання стічних вод через приєднанні мережі, у зв'язку з чим відповідач не здійснював скид стічних вод.

14.09.2018 від ОСОБА_2 «АК «Київводоканал» до господарського суду Київської області надійшла відповідь на відзив на позовну заяву від 13.09.2018 №1296/12. Позивач зазначає, що відповідно п.3.3 договору абонент зобов'язаний у семиденний термін з моменту здійснення правочину щодо об'єктів водоспоживання вносити зміни до дислокації об'єктів. Позивач наголошує, що впродовж дії договору відповідач жодного разу не звертався до позивача щодо зміни об'єкта водоспоживання. Також, листування між сторонами впродовж дії договору, акти обстеження об'єкта водоспоживання підтверджують надання послуг ОСОБА_2 «Мономах» саме за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська,21-а, а договір купівлі-продажу від 13.10.2008 було укладено відносно сусіднього будинку вул. Червоноармійська (ОСОБА_4) 21.

14.09.2018 від ОСОБА_2 «Мономах» до господарського суду Київської області надійшла заява від 14.09.2018 №393/09, в якій відповідач просить суд залучити до участі у справі №911/1809/18 у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_5, ОСОБА_6 (нових власників приміщення).

01.10.2018 від ОСОБА_2 «АК «Київводоканал» до господарського суду Київської області надійшли пояснення від 01.10.2018, в яких позивач зазначає, що відповідно до п.1.3 Правил №1879 абонент це юридична особа або фізична особа-підприємець, яка уклала договір з водоканалом на надання послуг з водопостачання та водовідведення. Так, між позивачем та відповідачем укладений договір на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі від 02.11.2006 №07016/5-06, який є чинним на даний час та обов'язковий до виконання, оскільки ані від позивача ані від відповідача не надходили повідомлення про припинення його дії.

В судовому засіданні 01.10.2018 оголошено перерву до 08.10.2018.

05.10.2018 від ОСОБА_2 «АК «Київводоканал» до господарського суду Київської області надійшло клопотання про залучення додаткових документів до матеріалів справи.

08.10.2018 від ОСОБА_2 «Мономах» до господарського суду Київської області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.ч. 1-2 ст. 252 ГПК України).

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).

Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин (ч. 4 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

В судове засідання 08.10.2018 з'явився представник позивача, який в усних поясненнях позовні вимоги підтримав. Відповідач свого представника в судове засідання не скерував, про причини не явки суд не повідомив, хоча про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Суд розглянувши клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, відмовляє в його задоволенні, оскільки по-перше відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи, а відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. По-друге, стороною у справі є юридична особа, а не ОСОБА_7 (представник), а відтак ОСОБА_2 «Мономах» не було позбавлене права та можливості забезпечити явку іншого представника в судове засідання. Крім того, відкладення розгляду справи судом здійснюється в межах визначених законом строків розгляду справи.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, що справа може бути розглянута по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для винесення рішення.

Суд розглянувши клопотання ОСОБА_2 «Мономах» про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, ОСОБА_6, відмовляє в його задоволенні.

Відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 N 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за N 403/6691 (які були чинні у спірний період, оскільки втратили чинність з 21.05.2017), та Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням КМДА від 12.10.2011 № 1879, абонент Водоканалу - юридична особа, яка уклала договір з Водоканалом на надання послуг водопостачання та (або) каналізації.

Саме на абонента (а не на власника нерухомого майна) Правила покладають обов'язок отримувати ОСОБА_3 на скид стічних вод.

Доказів того, що у спірний період з 01.06.2014 по 30.04.2017 абонентами водоканалу на спірному об'єкті були ОСОБА_5 та ОСОБА_6, суду не подано. Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що рішення у справі будь-яким чином може стосуватися прав або обов'язків зазначених фізичних осіб.

У ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

відповідно до частини першої ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.

Так, 02.11.2006 між відкритим акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» (постачальник) та відкритим акціонерним товариством «Мономах» укладеного договір №07016/5-06 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднанні мережі, відповідно до умов якого:

- цей договір укладається у відповідності із Законом України «Про питну воду та питне водопостачання». За цим договором постачальник зобов'язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та на підставі пред'явленого абонентом дозволу на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва (надалі - дозвіл) приймати від нього стічні води у систему каналізації м. Києва відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Києва (в подальшому місцеві правила приймання), а абонент зобов'язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору, дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України №65 від 01.07.1994, зареєстрованих в Міністерстві юстиції 22.07.1994 за №165/374 (в подальшому Правила користування), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва , архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002, зареєстрованих в Міністерстві юстиції 26.04.2002 за №403/6691 (в подальшому Правила приймання), а також дотримуватись норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які вико никають за цим договором (пункт 1.1 договору);

- абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження Дозволу на скид стічних вод згідно з вимогами місцевих правил приймання, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.(пункт 1.5 договору)

- кількість стічних вод, які надходять у міську каналізаційну мережу, визначається за показами засобу обліку стічних вод або за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання згідно з показами засобів обліку води та/або іншими способами визначення об'ємів стоків у відповідності до розділу 21 Правил користування та місцевих правил приймання (пункт 2.1.4 Договору);

- постачальник має право у будь-який час проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем абонента, приладів, пристроїв та цілісності пломб на них, перевіряти дотримання абонентом вимог, передбачених пунктом 1.5 договору, контролювати раціональне водоспоживання тощо, а також складати акти за результатами цих обстежень (пункт 3.2.4 Договору);

- абонент зобов'язується своєчасно подовжувати у встановленому порядку дозвіл на скидання стічних вод у каналізаційну мережу постачальника. Утримувати в належному технічному та санітарному стані мережі та обладнання (пункт 3.3.11 договору);

- в разі порушення абонентом п.1.1, 1.5 цього договору, плата за скид стічних вод без чинного дозволу нараховується у п'ятикратному розмірі тарифу відповідно до вимог місцевих правил приймання (пункт 4.9 договору);

- цей договір укладається строком на 1 рік і набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Договір вважається пролонгованим на новий строк, якщо за 20 днів до припинення його дії жодна із сторін письмово не повідомить іншу сторону про його припинення. Відносини сторін до укладення нового договору регулюються даним договором (пункт 7.1 договору);

Відповідно до пункту 3.2.4 Договору постачальник здійснив обстеження об'єкту відповідача, про що 18.04.2017 було складено Акт обстеження об'єкту, що скидає стічні води у міську каналізацію відповідно до «Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва», затверджених розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 12.10.2011 №1879, яким зафіксовано відсутність у відповідача ОСОБА_2 «Мономах» чинних ОСОБА_3 на скид стічних вод в каналізаційні мережі міста Києва (пункт 8 Акту).

У зв'язку із відсутністю у відповідача ОСОБА_3 на скид стічних вод, позивач здійснив розрахунок №15/ВУ-Ф-02/463-04-2017р. від 14.07.2017 доплати за скид стічних вод без ОСОБА_3 за період з 01.06.2014 по 30.04.2017 до розміру п'ятикратного тарифу всього на суму 20 959,59 грн., виходячи є обсягу стічних вод згідно показів засобів обліку, зафіксованих у відповідних актах (копії залучені до матеріалів справи) всього 994 куб.м.

У листі-попередженні від 14.07.2017 позивач вимагав у 10-денний термін з дня отримання листа здійснити оплату в сумі 20 959,59 грн. згідно розрахунку. Зазначений розрахунок №15/ВУ-Ф-02/463-04-2017р. від 14.07.2017 разом з листом-попередженням від 14.07.2017 був вручений відповідачу 22.08.2017, про що свідчить залучена до матеріалів справи копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач не заперечує відсутність оплати згідно вказаного розрахунку. Відповідач також не заперечує відсутність у нього ОСОБА_3 на скид стічних вод як станом на спірний період, на момент звернення позивача з позовом до суду, так і на момент вирішення спору та прийняття рішення, стверджуючи про відсутність обов'язку отримувати зазначені ОСОБА_3, оскільки в 2008 році відчужив нежилі приміщення, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 21, на підтвердження чого долучив договір купівлі-продажу нежилих приміщень. Відповідно вказує, що у 2014-2017 роках не був ані власником, ані користувачем нежилих приміщень, щодо яких надаються послуги на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі, у зв'язку з чим вказує, що не здійснював скид стічних вод без ОСОБА_3 на скид.

Зазначене твердження судом відхиляються. Так, 02.11.2006 між відкритим акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» (постачальник) та відкритим акціонерним товариством «Мономах» укладеного договір №07016/5-06 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднанні мережі.

Відповідно до ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до акту цивільного законодавства, а саме Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (ст. 19) договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання та/або водовідведення або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання та/або водовідведення встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до пункту 1.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, від 27.06.2008, № 190 (Правила №190), приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 N 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за N 403/6691 (далі по тексту - Правила №37), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 12.10.2011, № 1879 було затверджено місцеві Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (Правила №1879).

Відповідно до вказаних Правил №37 (які були чинні у спірний період, оскільки втратили чинність з 21.05.2017), та Правил №1879, абонент Водоканалу - юридична особа, яка уклала договір з Водоканалом на надання послуг водопостачання та (або) каналізації.

Відтак відповідач є абонентом Водоканалу, а твердження відповідача про те, що у спірний період відповідач не був власником нежилих приміщень, відтак не був зобов'язаний отримувати ОСОБА_3 на скид стічних вод, матеріалами справи спростовуються.

Оскільки, договір №07016/5-06 від 02.11.2006 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднанні мережі у спірний період діяв, доказів звернення ОСОБА_2 «Мономах» до позивача із заявою про припинення його дії, відповідачем не подано, від так відповідач є абонентом водоканалу.

Крім того, доводи відповідача спростовуються залученими до матеріалів справи банківськими виписками, з яких вбачається, що ОСОБА_2 «Мономах» протягом 2018 року здійснював платежі на користь ОСОБА_2 «АК «Київводоканал», з призначенням платежів: за воду та каналізацію по договору №07016/5-06 від 02.11.2006.

Відповідно до пунктів 2.4, 3.3.1 Правил №1879 абоненти зобов'язані отримати ОСОБА_3 на скид та укласти Договір з Водоканалом відповідно до статей 19, 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання". Перелік документів, з якими абонент зобов'язаний звернутись до Водоканалу для отримання ОСОБА_3 на скид, наведений у пункті 3.3.2 Правил №1879. Згідно пунктів 3.3.3 та 3.3.4 Правил №1879, Водоканал в місячний строк з моменту отримання необхідних документів розглядає їх і видає ОСОБА_3 на скид. ОСОБА_3 на скид видаються на один рік.

Доказів звернення відповідача до позивача за отриманням ОСОБА_3 на скид з поданням належного переліку документів суду не подано.

Відповідно до пунктів 8.1, 8.6 Правил №1879, Абонент не має права скидати стічні води без одержання ОСОБА_3 на скид. За скидання стічних вод без ОСОБА_3 на скид або після закінчення строку їх дії Абонент сплачує в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період їх відсутності. При порушенні цих Правил Водоканал має право розглядати весь обсяг стічних вод (за розрахунковий період) як такий, що перевищує договірний, і плата за його скидання встановлюється в п'ятикратному розмірі тарифу за водовідведення у разі відсутності у Абонента ОСОБА_3 на скид чи закінчення строку їх дії.

Відтак, зобов'язання відповідача отримувати ОСОБА_3 на скид на нести відповідальність за скид стічних вод без чинних ОСОБА_3 у вигляді оплати п'ятикратного тарифу передбачені як умовами укладеного з позивачем договору (пункти 1.1, 1.5, 3.3.11, 4.9), так і наведеними нормами законодавства.

Відповідно до ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Частиною 1 ст. 236 ГК України визначено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 236 ГК України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним.

За змістом вищенаведених норм донарахування постачальником вартості скиду стічних вод без чинних ОСОБА_3 до п'ятикратного тарифу за весь обсяг стічних вод за період порушення є оперативно-господарською санкцією, а відповідно до частини 2 ст. 237 ГК України у разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції.

Доказів звернення відповідача до суду з вимогою про скасування застосованої до нього позивачем оперативної-господарської санкції суду не подано.

Суд перевірив вихідні дані для здійсненого розрахунку, та встановив, що тариф відповідає встановленому законодавством, а обсяг стічної води за спірний період відповідає показам приладів обліку згідно Актів про зняття показань з приладу обліку

За таких обставин, вимога позивача про стягнення з відповідача оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування плати за скид стічних вод в систему каналізації без чинних ОСОБА_3 на скид до п'ятикратного тарифу в сумі 20 959,59 грн. є обґрунтованою, законною та такою, яку належить задовольнити.

Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позов ОСОБА_2 «АК «Київводоканал» повністю та приймає рішення про стягнення з відповідача на користь позивача 20 959,59 грн. за скид стічних вод без чинних ОСОБА_3 на скид.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 129, 233, 236-238, 241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного акціонерного товариства «Мономах» (07442, Київська обл., Броварський район, смт. Велика Димерка, вул. Комунальна, буд. 10, код 19421419)

на користь приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А, код 03327664)

20 959,59 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят дев'ять гривень п'ятдесят дев'ять копійок) за скид стічних вод без чинних ОСОБА_3 на скид.

1 762,00 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення підписано 11.10.2018

Суддя О.В. Конюх