01 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/701/18
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області до Рахівського міського комунального підприємства "Рахівкомунсервіс" про стягнення податкового боргу,-
Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Рахівського міського комунального підприємства "Рахівкомунсервіс", яким просить:
1.Прийняти позовну заяву до провадження суду;
2.Розглянути справу без участі представника Позивача;
3.Винести судове рішення, яким стягнути з Рахівського міського комунального підприємства «Рахівкомунсервіс» код ЄДРПОУ - 32240467 із місцезнаходженням: 90600, Закарпатська обл., Рахівський р-н, м. Рахів, вул. Шевченка, буд. 43 податковий борг у розмірі 356 293,50 грн., в тому числі пеня у розмірі 62 308,05 грн. по платежам 30 14010100
«Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг)» у розмірі 244 577,07 грн., в тому числі пеня у розмірі 57 854,07 грн.; 85 19010300 «Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини» у розмірі 111 716,43 грн., в тому числі пеня у розмірі 4 453,98 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що станом на 18.05.2018 року за Відповідачем рахується податковий борг у розмірі 356 293,50 грн., в тому числі пеня у розмірі 62 308,05 грн. по платежам:30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 244 577,07 грн., в тому числі пеня у розмірі : 57 854,07 грн., 85 19010300 «Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини» у розмірі 111 716,43 грн., в тому числі пеня у розмірі 4 453,98 грн.. Вказаний боргу відповідачем не сплачений.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак просив розглянути справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не надав, хоча був належним чином повідомлений 30.08.2018 року про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення ( штрихкод 8801707648874.)
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України: у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Рахівське міське комунальне підприємство «Рахівкомунсервіс» зареєстроване за адресою: 90600, Закарпатська обл., Рахівський р-н, м. Рахів, вул. Шевченка, буд. 43, код ЄДРПОУ 32240467 та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків та зборів. ( а.с.15-21).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 16 пункту 16.1 підпункту 16.1.4 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Судом встановлено, що станом 18.05.2018 року за Відповідачем рахується податковий борг у розмірі 356 293,50 грн., в тому числі: пеня у розмірі 62 308,05 грн.:- по платежам:
- 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 244 577,07 грн., в тому числі пеня у розмірі 57 854,07 грн., - - 85 19010300 «Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини» у розмірі 111 716,43 грн., в тому числі пеня у розмірі 4 453,98 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу ( а.с.12-14).
Вищевказаний борг виник у зв'язку з наступним.
Відповідачем до податкового органу самостійно подано:
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9243726553 від 16.12.2016 за листопад 2016 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 2 183,00 грн. (а.с.56);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9267535401 від 20.01.2017 за грудень 2016 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 6 081,00 грн.(а.с.57);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9024229976 від 20.02.2017 за січень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 5 719,00 грн. (а.с.58);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9044175568 від 17.03.2017 за лютий 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 4 316,00 грн.; ( а.с.37-38).
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9074125578 від 25.04.2017 за березень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 3 119,00 грн.(а.с.59);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9092513979 від 19.05.2017 за квітень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 5 855,00 грн.;( а.с.39-40).
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9117864349 від 19.06.2017 (отримано контролюючим органом 20.06.2017) за травень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 4 140,00 грн.(а.с.60);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9140867786 від 20.07.2017 за червень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 18 094,00 грн.(а.с.61);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9167423338 від 19.08.2017 за липень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 29 940,00 грн. (а.с.62);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9190767643 від 19.09.2017 за серпень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 10 171,00 грн.(а.с.63);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9217202449 від 19.10.2017 за вересень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 16 326,00 грн.(а.с.64);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9244237243 від 20.11.2017 за жовтень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 14 405,00 грн.(а.с.65);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9271194835 від 19.12.2017 за листопад 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 10 272,00 грн.( а.с.41-42);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9296643415 від 22.01.2018 за грудень 2017 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 23 517,00 грн. (а.с.66);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9024865598 від 19.02.2018 за січень 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 15 132,00 грн. (а.с.67);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9049467283 від 20.03.2018 за лютий 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 11 232,00 грн.(а.с.68);
- податкову декларацію з податку на додану вартість №9071384072 від 18.04.2018 за березень 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 6 221,00 грн.(а.с.69);
- податкову декларацію екологічного податку №9269792519 від 07.02.2017 (отримано контролюючим органом 09.02.2017) за 4 квартал 2016 року із самостійно задекларованою сумою податкового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 26 909,10 грн. (а.с.43-45);
- податкову декларацію екологічного податку №9081337499 від 05.05.2017 за 1 квартал 2017 року із самостійно задекларованою сумою податкового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 20 270,25 грн. (а.с.70-71);
- податкову декларацію екологічного податку №9127235443 від 05.07.2017 за 2 квартал 2017 року із самостійно задекларованою сумою податкового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 19 750,50 грн.(а.с.72-73);
- податкову декларацію екологічного податку №9230370981 від 06.11.2017 за 3 квартал 2017 року із самостійно задекларованою сумою податкового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 19750,50 грн. (а.с.46-47);
- податкову декларацію екологічного податку №9298430626 від 08.02.2018 за 4 квартал 2017 року із самостійно задекларованою сумою податкового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 20582,10 грн.(а.с.48-49);
Проте, вказані самостійно задекларовані суми податкового зобов'язання залишаються несплаченими відповідачем у повному обсязі.
Відповідно до статті 56 пункту 56.11 ПК України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до статті 46 пункту 46.1 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України), податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до статті 49 пункту 49.1 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до статті 54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до статті 57 пункту 57.3 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПКУ пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
В пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ зазначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до вимог пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ Відповідачу було проведено нарахування пені у розмірі 62 308,05 грн. по платежам:
- 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 57 854,07 грн.;
- 85 19010300 «Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини» у розмірі 4 453,98 грн..
Однак, вказана сума пені залишається Відповідачем не сплачена в повному обсязі.
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зв'язку з несплатою узгоджених сум Відповідачу на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», було виставлено:
- першу податкову вимогу №1/136 від 06.05.2009 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, було вручено Відповідачу особисто , про що свідчить підпис уповноваженої особи Боржника (головному бухгалтеру) з зазначенням дати її вручення.(а.с.50)
- другу податкову вимогу №2/153 від 10.06.2009 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, було вручено Боржника (головному бухгалтеру) особисто -,про що свідчить підпис уповноваженої особи Боржника з зазначенням дати її вручення ( а.с.50).
Вказані вимоги були вручені Боржнику на підставі ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» чинного станом на день формування та вручення вищенаведених вимог.
Так, згідно пп..6.2.4 пп. 6.2 ст.6 ЗУ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до пп.. 6.3.2. п. 6.3 ст.6 ЗУ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
З 01.01.2011 року ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» що регулював вищенаведені відносини втратив чинність, проте був прийнятий Податковий кодекс України з аналогічними нормами (ст. 97 ПКУ).
Згідно п 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5. ст.. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Таким чином, нормами Податкового кодексу України не передбачено надіслання (вручення) податкового вимоги, якщо борг не був погашений в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, оскільки Відповідач є постійним боржником перед Бюджетом, податкова вимога у відповідності до норм Податкового кодексу України не формувалась та відповідно не надсилалась, при цьому перша податкова вимога №1/136 від 06.05.2009 та друга податкова вимога №2/153 є чинною станом на день звернення до суду.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.34 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 102 пункту 102.4 ПК України, у разі якщо грошове зобовязання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Податковий борг відповідача у розмірі 356 293,50 грн., в тому числі пеня у розмірі 62 308,05 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: розрахунком заборгованості (а.с.12-14), обліковими картками платника податків (а.с.22-36,51-55), податковими деклараціями (а.с.37-49,56-73) та податковими вимогами (а.с.50).
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, такі відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.2 ст.139 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись статтями 242- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1.Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області до Рахівського міського комунального підприємства "Рахівкомунсервіс" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
2.Стягнути податковий борг з Рахівського міського комунального підприємства "Рахівкомунсервіс" (90600, Закарпатська обл., Рахівський р-н, м. Рахів, вул. Шевченка, буд. 43, код ЄДРПОУ 32240467) податковий борг у розмірі 356 293,50 ( триста п'ятдесят шість тисяч двісті дев'яносто три грн. 50 коп.), в тому числі пеня у розмірі 62 308,05 (шістдесят дві тисячі триста вісім грн. 05 коп.) грн. по платежам:
30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг)»;
85 19010300 «Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Львівського апеляційного адміністративного суду.
СуддяОСОБА_1
Повний текст рішення складений 05 жовтня 2018 року.